Inclusion4Schools - Nyitott Iskola Tudásmegosztó Műhely

Az Inclusion4Schools - Magyarország harmadik Nyitott Iskola Tudásmegosztó Műhelyét tartotta Taktakenézen  a Taktakenézi Petőfi Sándor Általános Iskolában. A műhely témája a káros szenvedélyek, kiemelten a drogprevenció volt. Előadók voltak a témában:

🔶Strébl Attila, szociális munkás, addiktológiai konzultáns, Miskolc

🔶Tóth Vivien, rendőr őrmester, Szerencsi Rendőrkapitányság – aki az iskola volt tanítványa

Sajnos, Magyarországon is terjed a serkentő típusú drogok fogyasztása és ezzel párhuzamban az alkoholfogyasztás és a dohányzás is, főként a fiatalok körében. Az előadók gyakorlati példákkal fűszerezve beszéltek  a problémákról.

A program része volt egy önismereti tréning bemutató is, majd műhelymunkákban dolgozták fel a csoportok a témát.

Különösen arra a kérdésre keresték a választ, hogy hogyan és mikortól beszéljünk a gyerekünkkel a drogokról?

A szülő sokat tehet azért, hogy a lehető legjobban felkészítse gyermekét a káros szenvedélyek csábító hatása ellen. A megelőzés a szülő és a gyerek között kialakuló bizalmi viszonnyal és a meghitt beszélgetésekkel kell,hogy kezdődjön.

Mit tehet a pedagógus, ha tudomására jut a dolog? Igazán eredményes drogmegelőzést úgy valósíthatunk meg, ha a diákokat rendszeresen oktatjuk a témában. Egy alkalomtól csodát várni nem lehet. Eredményt kitartással lehet elérni. Az őszinte beszélgetések, az okok keresése a prevenció legfontosabb része.

A 3 legfontosabb dolog, amit mindenképpen tegyünk meg:

  • BESZÉLSESSÜNK!
  • MUTASSUNK PÉLDÁT!
  • TANÍTSUK MEG NEMET MONDANI!

 

HÚSVÉTRA KÉSZÜLÜNK

KÉZMŰVES HITTANÓRÁK

 

A húsvétot hamvazószerdától nagyszombatig tartó negyvennapos böjt készíti elő, az utolsó, virágvasárnappal kezdődő nagyböjti hét pedig a nagyhét, mely hétfőn megkezdődött. Az iskolában ekkor vannak a hittanórák, így mi is elkezdtük az ünnepre való készülődést, hangolódást.

A hittanórák rendhagyó módon - húsvéti kézműveskedéssel – zajlottak. Gipszfigurákat festettek a gyerekek vagy piros tojást, de készült vesszőből font ajtódísz és nyuszis ceruzatartó is.

Az alapanyagokat a katolikus egyház és a könyvtár biztosította, az elkészült dolgokat a gyerekek hazavihették.

Köszönjük!

 

 

 

HÚSVÉT

KERESZTÉNY HAGYOMÁNYOK

 

Mivel tanulóink a hittanórák keretében megismerik a húsvéti keresztény hagyományokat, hétfő délelőtt az egyik hittanóra keretében Horváth Zsolt katolikus hitoktató segítségével felidéztük ezeket.

A keresztény egyházak tanítása szerint húsvét Jézus Krisztus feltámadásának és vele az emberiség megváltásának ünnepe. Jézust a zsidó húsvét előtt ítélte halálra Poncius Pilátus, nagypénteken keresztre feszítették, és vasárnap hajnalban, föltámadván a halálból, megmutatkozott tanítványainak.

 

A húsvéti szent három napon, azaz nagycsütörtökön, nagypénteken és nagyszombaton emlékezik meg a kereszténység Jézus Krisztus kínszenvedéséről, kereszthaláláról és feltámadásáról.

 

  • A nagycsütörtök Krisztus utolsó vacsoráját, elfogatását és szenvedéseinek kezdetét idézi.
  • Nagypéntek Jézus kereszthalálának emléknapja, a legszigorúbb böjt és gyász ideje.
  • Nagyszombat húsvét ünnepének előnapja, amikor Krisztus holtteste a sziklába vájt sírban feküdt, de harmadnapra, azaz húsvétvasárnap hajnalára feltámadt.

 

Nagypénteken szokásos a keresztútjárás, melynek során emlékezetbe idézik Jézus szenvedésének egyes állomásait. A keresztút az a kb. 1,5 km-es útvonal, melyen a keresztény hagyomány szerint Jézus a kereszttel a felment a Golgotára. A keresztútnak 14 állomása van.

Mi is elkészítettük a stációkat laminált lapok segítségével és gondolatban végigjártuk a keresztutat Zsolti bácsi és a hittanos gyerekek közreműködésével.

 

 

HÚSVÉTI NÉPHAGYOMÁNYOK

 

Iskolánk hagyományőrző iskola, a néphagyományokat igyekszünk megismerni és megőrizni.

Így történik ez Húsvét alkalmából is. A hagyományokat megbeszéljük és az éven verseny formájában számot adnak ismereteikről a gyerekek.

A Húsvéthoz nagyon sok néphagyomány kötődik. Mi most kettőt emelünk ki ezek közül.

 

HÚSVÉTI TOJÁSOK

Húsvétkor a  családok sonkából és tojásból álló húsvéti ételt fogyasztanak. Az egészben főtt tojás a családi összetartást is jelképezi. A magyar néphagyomány szerint a családtagoknak együtt kell elfogyasztaniuk a tojásokat, hogy ha valamikor eltávolodnának az életben, mindig jusson eszükbe, hogy kivel fogyasztották el a húsvéti ételeket, és mindig hazataláljanak.

 

LOCSOLKÓDÁS

Húsvéthétfőhöz fűződő népszokás a locsolkodás és  a festett tojás ajándékozása. A locsolkodás alapja a víz tisztító erejébe vetett hit. A tojásból kikelő kiscsibe, kiskacsa a népi hiedelem szerint az életet, a piros szín Jézus kiontott vérét jelképezi.

A locsolkodó vers és a kölnivel locsolkodás később terjedt el, ahogy az ajándékot hozó húsvéti nyúl története  is. A nyúl szintén a termékenység és az élet megújulásának jelképe.

 

Ezt a hagyományt mutatták be a 2. osztályosok. A fiúk locsolóverseket mondtak és meglocsolták a kislányokat, akik piros tojással ajándékozták meg őket.

 

HATÁRTALANUL!

HATÁRTALANUL! 

  1. március 27. – április 01.

Erdély

HAT-KP-01-2022/1-001557 Határtalanul kirándulás hetedikeseknek:

PRÜGYIEK ÉS TAKTAKENÉZIEK ERDÉLYBEN

 

Iskolánk 7. osztályos tanulói osztályfőnökük kíséretében a Határtalanul program keretében egy 6 napos erdélyi kiránduláson vettek részt. Céljuk. Erdély csodás tájainak, történelmének, kultúrájának, lakóinak megismerése.

Az utazást megelőzte egy előkészítő foglalkozás, melynek keretében a tanulók megismerkedtek a vidékkel, amelyet a kirándulás során meglátogattak. Különösen nagy figyelmet fordítottak névadónk, Petőfi Sándor egykori úti céljainak felkutatására, megismerésére.

A kirándulásról naponta tudósították az iskolát, melyet megosztunk.

 

ERDÉLYBŐL TUDÓSÍTJUK

  1. nap: 2023. március 27.

Az első megállónk Bánffyhunyad volt, ahol megnéztük a református templomot. A helyi lelkész elárulta, hogy iskolánk névadója, Petőfi Sándor 1849-ben itt írta Az erdélyi hadsereg című híres költeményét. Meglátogattuk a református templom szomszédságában található Petőfi-emlékművet is.

Ezután buszra szálltunk és Korond irányába indultunk. Korond egy híres fazekas falu, vasas-kénes gyógyfürdővel, négy borvízforrással. A főút mentén egy színes kirakodóvásár tárult elénk, ahol kerámiatermékek, szalma- és gyékényfonatok, gyapjútermékek, faeszközök, használati- és dísztárgyak nagy választékban megtalálhatóak. A szállásunk is itt, Korondon, egy szép kis panzióban volt, ahová az esti órákban érkeztünk meg.

 

  1. nap: 2023. március 28.

Mai első úti célunk a Székely-sóvidék legismertebb, nemzetközi hírű fürdő- és üdülőhelyére Szovátára vezetett, mely a Kárpátok völgyében található. A Medve-tó partján tartalmas órákat töltöttünk. Körbesétáltuk a tavat, megnéztük a színéről elnevezett Vörös- és Zöld-tavat is.

Szovátán  is Petőfi nyomába eredtünk, A Medve tó és a Danubius szálloda között lévő parkban találtuk meg  Bocskai Vince szovátai szobrászművész agyagból készült Petőfi mellszobrát, melynek a másolata Szováta  testvérvárosában, Százhalombattán van.

Ezután észak felé vettük utunkat a Gyilkos-tó és a Békás-szoros felé. A természeti ritkaság egyedülálló látványa mindenkit lenyűgözött. A látvány csak fokozódott, amikor a Kis-Cohard szikla tetejére felértünk.

A mai napon is rengeteg élménnyel és ismerettel gazdagodtunk. A sok-sok látnivaló, természeti szépség, csodálatos táj lenyűgözött mindnyájunkat.

  1. nap: 2023. március 29.

Mindannyian nagyon szeretjük a chipset, ezért már nagyon vártuk a mai első programunkat, a Csíki Chips gyárlátogatást.

Második úti célunk az 1000 éves határ volt. Megtudtuk, hogy az 1000 éves határ mára már igazi zarándokhellyé nőtte ki magát és évente utazók ezrei látogatnak el a kis településre, Gyimesbükkre, hogy ők is megtekintsék a 30-as számú vasúti őrházat. Ez volt a legkeletibb ilyen őrháza az egykori Magyar Királyi Államvasútnak.

Következő állomáspontunk Csíksomlyó volt, ahol betértünk a helyi katolikus templomba. Ez a hely a magyarság legnagyobb zarándokhelye. Hatalmas ez a kegytemplom és meseszép is. A templom kijáratánál megtekintettük Mikes Kelemen sírhelyét és emléktábláját.

Vacsora után egy folklór estre kaptunk meghívást. A műsort a helyi fúvószenekar és az általános iskola tanulói szolgáltatták. Csodálatos erdélyi népdalokat hallhattunk és gyönyörű erdélyi népviseleteket, táncokat láthattunk.

  1. nap: 2023. március 30.

A mai napon meghívást kaptunk a helyi Korondi Szakközépiskolába. Nagyon kíváncsiak voltunk arra, hogy itt Erdélyben milyen az iskola és örültünk, hogy találkozhatunk és ismeretséget köthetünk helyi diákokkal is.

Ezután ellátogattunk Farkaslakára, ahol Tamási Áron, az Ábel a rengetegben című könyv írójának sírjánál helyeztünk el koszorút. Megnéztük a vulkáni kőzetből kifaragott szobrot, amely a kopjafa előtt található. Majd a helyi kézműves termékekkel ismerkedtünk, vásárolgattunk, sétálgattunk.

A nap második felében lovasszekérre szálltunk és azzal mentünk fel a hegytetőre. A hegyen érdekes bemutatókban volt részünk: helyi pityóka kenyér elkészítése, sófeldolgozás.

De még nem volt vége a napnak!

A szép, tiszta, családias szálláshelyen egy újabb meglepetés várt ránk. Sok-sok finomság érkezett a helyi étteremből: pizzák, hamburgerek, döner boxok, döner tálak, üdítők és az elmaradhatatlan csíki chipsek. Mindez Molnár Tibor polgármester úr jóvoltából. Nagyon finom volt minden, ezúton is köszönjük szépen.

  1. nap: 2023. március 31.

Az erdélyi táborozásunk sajnos lassan a végéhez közeledik. Az ötödik napon esős reggelre ébredtünk. Reggeli után elindultunk Bözödújfaluba, ahol láthattuk az erdélyi falurombolás élő példáját. Egy emlékparkba is látogatást tettünk, ahol megnéztünk egy siratófalat, mely egy összedőlt ház falát jelképezi, illetve a parkban található kopjafákat is szemügyre vettük.

Második állomáspontunk Kőrispatak volt. Itt megtekintettük a Szalmakalap Múzeumot.

Ezután már indultunk is tovább és Segesvár felé vettük az irányt. Újra Petőfi nyomában jártunk. A segesvári csatában látták utoljára a költőt. Fehéregyházán megtekintettük a Petőfi múzeumot, ahol elhelyeztük az emlékül hozott koszorúnkat. A falu szélén, az országúttól 3 km-re délre, egy kis dombon áll a csatában elesett honvédek turulmadaras obeliszkje, valószínűleg a költő is alatta nyugszik.

A nap végén visszaérkeztünk szálláshelyünkre, Korondra. Élményekkel telve, kicsit szomorúan kezdtük el a bőröndjeink bepakolását, hiszen lassan véget ér az erdélyi táborozásunk és a holnapi napon már indulunk haza.

 

VERSEKKEL ÉS DALOKKAL ÜNNEPELTÜNK

Nemzeti ünnepünk alkalmából az osztályok versekkel és Kossuth-nótákkal készültek, melyeket a könyvtárban adtak elő. A versekhez feladatokat készítettünk differenciáltan. A kicsik kokárdát festettek, a nagyobbak a versekhez kapcsolódó feladatokat oldottak meg. Az ünnepre rajzpályázatot is hirdettünk és az alkotásokból megnyitottuk ünnepi kiállításunkat is.

 

A Petőfi-emlékév és a költészet napja alkalmából Az én Petőfi-versem – rajzban címmel megyei szintű rajzpályázatot hirdetett 1–8. osztályos tanulók számára a miskolci II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár Gyermekkönyvtára. Pályázni bármelyik Petőfi-vers illusztrálásával lehetett.

Iskolánk tanulói is lelkesen készültek a versenyre a HON képzőművészeti órákon és rajz órákon.

A pályaművek közül a Krucsai János Ferenc alkotása tetszett a zsűrinek, így átvehette jutalmát a Megyei Könyvtárban.

 

Inclusion4Schools - Tudásmegosztó fórum 2.

Az Inclusion4Schools második alkalommal tartott Nyitott Iskola tudásmegosztó fórumot és műhelymunkát   a Taktakenézi Petőfi Sándor Általános Iskolában. A rendezvényen részt vettek  az iskola  pedagógusai,  a szülők képviselői, a helyi önkormányzat és intézmények szakemberei.

A mai alkalom témája a szülő-gyermek kommunikáció volt különböző területekről és szempontokból körüljárva.

Meghívott előadók:

Petrik Krisztina - Taktakenéz  - védőnő

Botos Hedvig - Szerencsi Pedagógiai Szakszolgálat - tagintézmény-igazgató, pszichológus

Majó Márk - PROMISE (Prevenciós, Oktatási, Módszertani és Iskolai Konfliktuskezelést Segítő Egyesület) - facilitátor

A műhelyfoglalkozások háziasszonya - Fleischer Judit, az Inclusion4Schools projekt asszisztense volt.

Néhány ismerettel, jó tanáccsal mindenki gazdagabb lett:

  • A gyermek 3 éves koráig kialakított szülő-gyerek kommunikáció meghatározza a későbbi sikereket is.
  • Ne csak beszéljünk hozzá, figyeljünk is rá!
  • A pozitív kommunikációnak ereje van, a negatív üzenetetek boldogtalan személyiség kialakításához vezetnek.
  • A családi minta kihat a gyermekekre.
  • Szülőnek és gyereknek egyaránt képes kell lenni a kompromisszumok keresésére.

PRIMA PRIMISSIMA KERESTETIK

Hagyományőrző programunk az éven a jók közül is a legjobbat keresi

A hagyományőrző programunk célja a népi hagyományok megismerése és gyakorlása. A népi játékok, a népzene, a népdalok segítségével olyan komplex tudástárat adhatunk át a gyerekeknek, amely a szellemi fejlődésük mellett, a szociális készségeik kibontakozását is támogatja. A foglalkozások által a gyerekek szókincse, zeneérzéke, beszéd- és szociális készsége is fejlődik.

Népi hagyományainkat már többféleképpen feldolgoztuk az évek során. Volt, amikor énekkel, tánccal, versekkel mutatták be az osztályok a jeles napokat, volt amikor tablókat készítettek, volt kiállítás, mely a készített eszközöket gyűjtötte össze.

A játék, a versengés jól ötvözhető a néphagyomány ápolással. Az éven egy-egy kisfilm és faliújság segítségével dolgozzuk fel az ünnepeket és interaktív versenyeket szervezünk osztályon belül, majd a legjobbak képviselik osztályukat a PRIMA PRIMISSIMA KERESTETIK versenyen.

ELKEZDŐDTEK A PÁLYAORIENTÁCIÓS PROGRAMOK ISKOLÁNKBAN

A pályaorientáció az Idegen szavak és kifejezések szótára alapján tájékozódást, eligazodást jelent a különböző szakmák között. A fogalom jelentése ennél azonban tágabb: azoknak a személyes kompetenciáknak, készségeknek a megszerzését jelenti, amelyek a pályaválasztást segítik. Ide tartozik még az önismeret, a pályaismeret, a munkaerő piaci ismeretek megszerzése is. Pályaorientációs foglalkozások folyamatosan vannak az iskolánkban, különösen kiemelve a 7-8. osztályosokat.

ÉLMÉNYNAP A MISKOLCI EGYETEMEN

A Tanítsunk Magyarországért programhoz 2000. februárban csatlakozott a Taktakenézi Petőfi Sándor Általános Iskola.

Egyetemi mentorok érkeznek minden héten a 7-8. osztályos gyerekekhez, akik azon igyekeznek, hogy tanulóink számára is elérhető közelségbe kerüljenek azok a karrierutak, amelyek a szociális és földrajzi helyzetük miatt számukra nehezebben elérhetőek. A mentorok feladata, hogy segítsenek nekik a tanulásban, és megmutassák a gyerekeknek, milyen lehetőségek vannak számukra a továbbtanulás által.

  1. osztályosaink már a tanév 2. napján egy élménynapra kaptak meghívást a Miskolci Egyetemre, ahol megismerkedtek az egyetemmel és leendő mentoraikkal. Nagyon szép élményekkel tértek haza.

ORSZÁGOS PÁLYAORIENTÁCIÓS VIZSGÁLAT

Október elején 8. osztályos tanulóink elvégezték azt a központi pályaorientációs vizsgálatot, amely a továbbtanulást megalapozó személyes tanulói kompetenciákat méri. A vizsgálat eredménye visszajelzést ad a tanulók számára azokról a középfokú iskolai továbbtanulási lehetőségekről, amelyek meglévő képességeik alapján számukra javasolhatók.

ISMERKEDÉS A KÖZÉPISKOLÁKKAL

A legtöbb középiskola szervez nyílt napokat, melyre a leendő diákokat és szüleiket várja. Tanulóink is szívesen vesznek részt ezeken a napokon, mert megismerhetik személyesen a választott iskolákat.

Októberben a Tokaj-Hegyalja Egyetem Tokaji Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium pályaorientációs napot rendezett, melyre mi is elvittük azokat a tanulókat, akik érdeklődést mutatnak a mezőgazdasághoz kapcsolódó foglalkozások iránt. Figyelmesen hallgatták a tanulók a szakmák bemutatását és az iskola nyújtotta lehetőségeket. A legérdekesebb a gyakorlat volt, amikor ők maguk is beülhettek a traktorokba és vezethették azokat.

SZABAD A PÁLYA! PÁLYAVÁLASZTÁSI KIÁLLÍTÁS

„Szabad a pálya” címmel rendeztek pályaválasztási kiállítást október 25-26-án a Miskolci Egyetemen a 7. és 8. osztályos diákok számára. Iskolánk 7-8. osztályos tanulói is részt vehettek ezen az eseményen. A kiállításon több mint 60 kiállító várta az érdeklődő diákokat és szüleiket. A középiskolák mellett pályaválasztási tanácsadók és gazdasági szereplők is részt vettek az eseményen, segítve a fiatalokat abban, hogy megalapozott döntést tudjanak hozni a jövőjükről. Ahhoz, hogy jó döntést hozhassanak ebben a fontos kérdésben, négy dolog feltétlenül szükséges:

  • Széleskörű ismeretek a választható szakmákról.
  • A munkaerőpiaci környezet ismerete.
  • A képzési lehetőségekre vonatkozó ismeretek.
  • Önismeret, azoknak a képességeknek, készségeknek a feltérképezése, melyek a későbbi pálya betöltéséhez szükségesek.

Tanulóink kihasználták a kiállítás nyújtotta lehetőségeket, tájékozódtak a szakmákról, a munkaerőpiaci lehetőségekről és a képzést nyújtó iskolákról is.

PÁLYAORIENTÁCIÓS PROJEKTNAP

A pályaorientáció nem egy egyszeri esemény, hanem egy folyamat, mely a megfelelő döntést készíti elő a pályaválasztáshoz. Ez a folyamat a megfelelő önismeret megszerzésével kezdődik. Tudniuk kell, hogy mik az erősségeik, melyek a fő készségeik, milyen érdeklődésűek.

Pályaorientációs projektnapunk ebben próbált segíteni tanulóinknak. Míg az 5-6. osztályosok csapatokban dolgoztak, rejtvényeket fejtettek, „Mesterségem címere” játékot játszottak, addig a 7-8. osztályosok önállóan kutattak, prezentációkat készítettek, középiskolákat térképeztek fel, a kollégium és bejárás előnyeit és hátrányait gyűjtötték csokorba.

A projektnappal a 7-8. osztályosoknál az eddigi programok összefoglalása történt meg, míg az 5-6. osztályosokkal ezzel nyitottuk meg a rájuk váró pályaorientációs programokat.

„SZABADSÁG MADARA SZÁLLJ RÁ MOST VÁLLAMRA”

Október 23-ra emlékeztünk

„Éjjel tűzben égve

Nappal felhő rejtekében

Vezesd újra népedet

Az ígéret felé”

Nemzeti ünnepünkre készültünk október 23-a hetén. A lyukas zászló talán a legjellemzőbb szimbóluma ennek a forradalomnak, mely 66 éve volt hazánkban. A szabadság madaraival – melyet a gyerekek örömmel rajzoltak és vágtak ki - díszítettük ünnepi lyukas zászlónkat, melyet a falu központjában helyeztünk el.

Régi hagyomány, hogy ilyenkor megkoszorúzzuk a hősök emlékművét, emlékezve minden olyan emberre, aki a szabadságért áldozta az életét.

Az események feldolgozása többféle csatornán keresztül, többféle tevékenység formájában valósult meg. Az ünnepi műsorunk a Szabadság madara című dalra készült. A forradalom eseményeit paravánon jelenítettük meg. Míg az alsósok rajzokban fejezték ki ünnepi hangulatukat, addig a felsősök a Szamárköhögés című film megnézésével és feldolgozásával kerültek az ünnep hatása alá.

„Halld meg hát újra Magyarország
Most jön fel rád a világosság
Szól hozzád csendesen tajtékzó tengeren
Erősebb ez a szó minden viharnál”

Közös kívánságunk, hogy kivágott „szabadság madaraink” hozzanak békét és szabadságot minden népnek és minden nemzetnek!

ŐSZI NEVELÉSI ÉRTEKEZLET, SZAKMAI NAP ISKOLÁNKBAN

„Az oktatás nem egy csöbör megtöltése, hanem a tűz fellobbantása!”

William Butler Yeats

ŐSZI NEVELÉSI ÉRTEKEZLET, SZAKMAI NAP ISKOLÁNKBAN

Hagyományainkhoz híven ebben a tanévben is megtartottuk őszi szakmai napunkat, melynek témáját mindig az aktuális problémák közül, a tanév kiemelt feladatait követve választjuk ki.

A szakmai nap egyik legfontosabb gondolata az volt, hogy a fejlesztő értékelés akkor töltheti be szerepét, ha a fejlesztő értékelés kultúráját beépítjük a mindennapi oktató-nevelő munkánkba. Ez segítheti a tanulási folyamatot azzal, hogy visszacsatolást ad a tanulók számára saját képességeiknek a fejlődéséről és motiváló hatással bír. A hatékony tanulás szempontjából a tanulók motivációja kulcsfontosságú és az osztályfőnökök szerepe a tanulók motiválásánál elengedhetetlen. A játékos, tevékenytető feladatok is jól motiválják tanulóinkat.

Szakmai napunk másik fontos témája volt az energiatakarékosság. Számba vettük, hogy az iskolában milyen lehetőségeink vannak a takarékosságra. Elhatároztuk, hogy példát mutatva, tudatosan energiatakarékosságra neveljük a tanulóinkat.

A Szakmai nap programját a Tématerületi munkacsoport állította össze és prezentálta a nevelőtestület tagjainak. Fontos téma volt az energiagazdálkodás is, melyet műhelymunkában dolgoztak fel a csoportok. Szakmai napunk címe és előadói voltak:

A FEJLESZTŐ ÉRTÉKELÉS, MINT A MOTIVÁLÓ TANÍTÁS ALAPKÖVE

„Legyen öröm a tanulás!”-komplex fejlesztő program és a fejlesztő értékelés összekapcsolása

Előadó: Szabóné Sallai Judit

Az osztályfőnökök motivációs lehetőségei

Előadók: Battáné Tóth Krisztina és Halász Tamás

Komplex digitális eszközökkel és más oktatóprogramokkal bővített feladatgyűjtemény bemutatása

Előadó: Halászné Mitró Csilla

„Adjunk második esélyt!”

Csak családról ne! című dokumentumfilm megtekintése

„A kapcsolati erőszak jelei és kezelésének lehetőségei” című továbbképzés tanulságai

Előadó: Vargáné Kozsik Judit

Az Intézményi Energiamegtakarítási Intézkedési Terv bemutatása és megbeszélése

Előadó: Gulyás Istvánné