HAGYOMÁNYŐRZÉS

SZENT MIHÁLY NAPJA – SZEPTEMBER 29.

Iskolánkban ebben a tanévben is elindult a hagyományőrző programsorozat. Első alkalommal a 8. osztály tanulói, osztályfőnökük Halász Tamás vezetésével készültek műsorral és mutatták be a Mihály-napi néphagyományokat és az ahhoz kapcsolódó népszokásokat.

Szent Mihály egyike a hét arkangyalnak, a mennyei hadak nagy vezére és hős harcosa. Szent Mihály a túlvilágra érkező lélek bírája, amikor Isten elé áll ő teszi mérlegre az emberek jó cselekedeteit és gonoszságait. A magyar néphagyományban Szent Mihály szekere a Göncölszekér másik neve. Európában a Tejút elterjedt neve Szent Mihály útja. Főleg templomokat, várakat, hegyeket, városkapukat neveztek el róla, mégpedig azért, hogy távol tartsa a járványokat, a betegségeket, a gonoszságot.

A néphagyomány Mihály-napjához köti a kisfarsang kezdetét, ami a lakodalmazások őszi időszaka volt és Katalin napjáig tartott. Szent Mihály napja a gazdasági év fordulója, miszerint a Szent György napkor legelőre hajtott állatokat ilyenkor hajtották haza. Ez a nap volt a pásztorok elszámoltatásának és szegődtetésének ideje is. A szentmisén a pap megáldotta a munkájukat, ezután a pásztorok felkeresték új gazdájukat, hogy elszegődjenek a következő évre és mindezt lakomával és áldomással pecsételték meg.

Szent Mihály napjához számos időjárási megfigyelés fűződik. Például az állatok viselkedéséből jósoltak az elkövetkező időszak időjárására.

  • Ha Szent Mihály napján még itt van a fecske, karácsonyig vígan legelhet a kecske.
  • Szent Mihály lova deres, behozza a telet.
  • A Mihály napi mennydörgés szép őszt, de kemény telet jelent.
  • Szent Mihálykor keleti szél igen kemény telet ígér.
  • Szent Mihály nap után megszűnik a mézelés.
  • Szent Mihály nap után a hal a víz fenekére húzódik, nincs többé halfogás.

Női munka tilalom is fűződik e jeles naphoz. Úgy tartották, hogy, aki ezen a napos mos, annak kisebesedik a keze, ha pedig ruhát tereget, akkor egész évben dörögni fog a háza felett az ég. Továbbá a néphiedelem szerint az ágyneműt sem szabad e naptól kezdve szellőztetni.

Országszerte emlékezetesek voltak a szentmihályi vásárok, ahol a nemcsak a szükséges holmikat tudták beszerezni a vásározók, de szórakozási és ismerkedési lehetőséget jelentett számukra. Ezeken a vásárokon szerezték be a pásztorok a munkájukhoz szükséges felszereléseket is. Manapság is híresek a Mihály-napi vásárok.

 

PETŐFI-NAPOK

  1. szeptember 27-28-29.

Az idei tanévben is megrendezésre került a Petőfi-napok eseménysorozat.

Téma: „PETŐFI ÉS  A TERMÉSZET”

PPOGRAM

  1. nap
  • Tablókészítés osztálykeretben
  • Megnyitó ünnepség
  • Tablókiállítás
  • Szavaló- és verselőadóverseny

Versek:

1-2. osztály: Petőfi Sándor: Itt van az ősz, itt van újra

3-4. osztály: Petőfi Sándor: A Tisza

felső tagozat: Petőfi Sándor: Szeptember végén

 

  • Választható kézműves versenyek:

Aranyecset: őszi kép rajzolása, festése

Észbontó: csendélet kirakása

Varázskéz: őszi fa mozaik készítése, ragasztás

  1. nap

Sportnap

  • Petőfi-ötpróba

távolugrás

labdapasszolás

medicinlabda dobás

célbadobás

labdafutás

  • Kispályás labdarúgás
  • Röplabda
  • Kidobó
  1. nap
  • Gyalogtúra – természetjárás a Tiszához
  • Kerékpártúra a Vadászházhoz
  • Természetfotózás
  • Eredményhirdetés, jutalmazás

INDUL A TANÉV

TANÉV ELEJI ÉRTEKEZLETEK

  1. augusztus 20-a után a Taktakenézi Petőfi Sándor Általános Iskola nevelőtestülete megkezdte a 2023/2024. tanév előkészületeit: javító- és osztályozóvizsgák, tantárgyfelosztás, órarendek összeállítása, tantermek díszítése stb.

Elkezdődtek a tanév eleji értekezletek is. Az „Eszmecsere” elnevezésű szakmai programunk keretein belül az Országos kompetenciamérés eredményeit elemeztük Farmosi Katalin és Krucsai Krisztina segítségével. Fontosnak tartjuk, hogy folyamatosan értékeljük, elemezzük az elért eredményeket, összefoglaljuk a mérések legfontosabb tanulságait. Képessé kell tenni tanulóinkat arra, hogy tudásukat az életben is alkalmazzák és további ismeretszerzésre használják. Ezt követően Halászné Mitró Csilla az Iskolai Lemorzsolódás Megelőzését Támogató Pedagógiai Rendszer alapú komplex intézményfejlesztés tevékenységeiről, előrehaladásáról tájékoztatott minket.

Megtartottuk a „MOZAIK” elnevezésű szakmai programunkat is, mely jó alkalmat biztosít a tudásmegosztásra, az ismeretek átadására. Az enyhe értelmi fogyatékos tanulók együttnevelése-együttoktatása témájában tartott előadást Halászné Mitró Csilla, az intézmény gyógypedagógusa. Majd Farmosi Katalin és Szabóné Sallai Judit a Sárospataki Tanévkezdő Szakmai Nap jó gyakorlatait osztotta meg a jelenlévőkkel. Halász Tamás a Vármegyei Szakmai Tanévnyitó Konferencián vett részt és ezzel kapcsolatosan tartott tájékoztatott a nevelőtestület tagjai számára.

CSAPATÉPÍTÉS

A csapatépítés lényege a személyes kapcsolatok. Azok a csapatok, ahol kevesebb a személyes konfliktus, általában hatékonyabban működnek, hiszen a személyes ellentétek nem vonják el a figyelmet a lényegről. Ezért fontos a csapatmunka-készségek növelése, mint például a támogatás vagy a kommunikáció. Itt kulcsfontosságú a kölcsönös bizalom kialakítása, hogy végül a csapat tagjai képesek legyenek kialakítani egymással egy tiszta és nyílt kommunikációt.

A mi kis pedagóguscsapatunk is fontosnak tartja a rendszeres csapatépítő, közösségfejlesztő programok szervezését. Évente több alkalommal szervezünk ilyen közösségfejlesztő programot. Tantestületünk tagjai nyitottak, érdeklődnek a filmek világa iránt, ezért egy érzékenyítő filmklubba invitáltuk őket. Fontosnak tartjuk az egymás iránti elfogadást, nyitottságot, tiszteletet, hatékony együttműködést, nyílt kommunikációt. Véleményünk szerint a filmklub segítséget nyújt egyrészt a szabadidő hasznos, közös eltöltésében és abban is, hogy a mi kis közösségünkben csökkentse a tévhiteket és előítéleteket, hogy mindannyian egy befogadóbb és nyitottabb közösségben, társadalomban élhessünk.

Az új tanévet szintén egy szervezetfejlesztési programmal indítottuk.  Első lépésként kerékpárra szálltunk és Tiszadob felé vettük az irányt. Mindnyájan szeretjük a természetet, így teljesen rabul ejtett minket a gyönyörű táj, a liget erdők, a friss levegő, a madárcsicsergés, a Tisza közelsége és páratlan látványa. A túra után a gasztronómia felé fordultunk és főzőcsapattá alakultunk. Egy közös lecsófőzéssel zártuk a közösségfejlesztő programunkat, melyhez a Tisza közelében elhelyezkedő Vadászház nyújtott tökéletes helyszínt. A közös főzés is nagyon jó hangulatban telt, mindenki megtalálta a számára kedvelt tevékenységet (hagymapucolás, zöldségszeletelés, terítés, hámozás stb.). Végezetül jóízűen elfogyasztottuk a közösen készített finom lecsót.

Véleményünk szerint ezek a szabadban szervezett csapatépítő programok nagyszerű lehetőséget kínálnak a testi-lelki feltöltődésre. A közös pihenés, kikapcsolódás segít abban, hogy friss erővel induljunk neki az új tanévnek. Az, hogy alkalomadtán időt szánjunk saját magunkra és megtaláljuk közösen azokat a tevékenységeket, amelyek valóban feltöltenek és boldoggá tesznek minket elengedhetetlen a modern világ rohanásában. Legyen szó egy kerékpártúráról, egy közös főzésről, moziról, játékról, az új élmények hozzájárulhatnak a testi-lelki harmóniához. Ne feledjük, hogy az egészség és a jó közérzet az egyik legértékesebb kincsünk, amit érdemes gondosan ápolnunk és megőriznünk.

 

 

NYÁRINDÍTÓ JÁTÉKOS FOGLALKOZÁSOK

Ismét eltelt egy tanév és a gyerekek örömmel kiáltották: „Itt a vakáció!”

A szabadidő hasznos eltöltése érdekében június utolsó hetében tanulóink számára nyárindító foglalkozásokat tartottunk, melyek legfőképpen kézműves és sportolási lehetőségek köré szerveződtek.

Tanulóink az alkotókézműves foglalkozásokon 3D-s asztali képeket készítettek színezéssel és nyírással, melyek a nyárral kapcsolatos tevékenységeket ábrázolták: fagyizás, focizás, utazás. Következő alkalommal gyümölcsök, zöldségek formájú gipszminta kiöntése volt a feladat, melyet száradás után vízfestékkel való festés követte, melyet nagy odafigyeléssel végzett mindenki. Másik nap az iskola udvarára készített aszfaltrajzban is gyönyörködhettünk.

A gyerekek nagyon kedvelik a sportjátékokat, ezért mindennap lehetőséget biztosítottunk a sportolásra, a mozgásra.  A tornateremben akadálypályán váltóversenyt, majd futballbajnokságot is rendeztünk. Az iskolai sportpályáján kosárlabdázásra, fogócskázásra, játékos feladatokra volt lehetőség. Emellett az íjászat is nagyon érdekel mindenkit, így aki akarta, ki is próbálhatta ennek a különleges sportnak a rejtelmeit.

Iskolán kívüli kimozdulást is beiktattunk a hétre, melyet községünk sportpályáján tartottunk meg. A foci, szabadjáték mellett volt lufifújás és csillámtetoválás is.

A nyárindító foglalkozáson valamennyi gyermek jól érezte magát, mindennap számos élménnyel térhettek haza.

 

BOLDOG SZÜLETÉSNAPOT!

10 évvel megint öregebb lettél, s bölcsebb is talán

 

10 év gyorsan eltelt, s azt vettük észre, hogy újra születésnapot ünnepelhetünk, s ezzel együtt számba vehetjük, hogy a 10 év alatt mit tettünk le az asztalra.

Eseményekben gazdag évek voltak. Vajon szervezetileg is elégedettek lehetünk?

 

Egy jól működő iskolai szervezetnek a mozgatórugói maguk a szervezet tagjai. A mi kis közösségünk egy stabil, jól működő szervezet. Mi sem bizonyítja jobban, hogy a nevelőtestület 60%-a (15-ből 9 pedagógus) 20-30-40 éve dolgozik Taktakenéz gyermekeiért.

A hosszú évek alatt nagyon megváltozott a tanulók összetétele, a pedagógusok mégis maradtak.

Ha  szervezetként akarunk működni, először is azt kell megtanulni, hogyan tudjuk elérni, hogy az iskola valamennyi szereplője tudjon együtt dolgozni. Egyik fontos dolog, hogy az iskolán belül legyen egy olyan fajta struktúra, amelyben mindenki megtalálhatja a helyét, hasznosnak  érzi magát és így a rendszer közösségként működhet. Az is fontos, hogy helyi szinten szülessenek meg az ötletek, érezze a közösség azt magáénak.

 

A 2022/23. tanév a 60. tanév ebben az iskolában. Az évforduló ünneplése most szerényebb, mint 10 évvel ezelőtt volt. Nem hívtunk volt tanárokat, régi diákokat. A 60. év rólunk, itt dolgozókról és itt tanulókról szól. Azokról a pedagógusokról, akik kenézi diákból kenézi pedagógussá váltak vagy ide jöttek tanítani és itt is maradtak.

A helyi intézmények dolgozói és Taktakenéz Község Képviselőtestülete vettek részt azon az ünnepségen, melyen 8 pedagógus vehette át a Taktakenéz Gyermekeiért plakettet Molnár Tiborné igazgatótól és az önkormányzat ajándékát Molnár Tibor polgármestertől.

 

Legalább 20 éve végez kiemelkedő munkát az iskolában Halászné Mitró Csilla, Halász Tamás, Péterné Sallai Andrea, Farmosi Katalin.

30 éve Taktakenéz gyermekeit oktatja, neveli sok-sok szeretettel és türelemmel Szabóné Sallai Judit, Battáné Tóth Krisztina és Vargáné Kozsik Judit.

40 évvel ezelőtt kezdett az iskolában tanítani Gulyás Istvánné, aki 10 éve az intézmény igazgató helyettese is egyben, s a gyermekek tanítása, sikerekhez juttatása volt élete célja a 40 év alatt.

 

„A gyermek olyan, mint egy pillangó a szélben.

Néhány magasabbra tud repülni, mint mások, de mindegyik a legjobb tudása szerint repül.

Miért is hasonlítanád össze őket?

Mindegyik más.

Mindegyik különleges.

Mindegyik gyönyörű."

 

Ők azok a pedagógusok, akik ezt valamennyien tudják és soha nem azt nézik, hogy melyik „pillangó” milyen magasan tud repülni, csak az számít, hogy mindegyik különleges és gyerek.

Köszönet a munkájukért, köszönet és hála, hogy Taktakenéz gyermekeiért dolgoznak.

PETŐFI EMLÉKZÁSZLÓ AZ ISKOLÁNAK

Egy új kezdet jelképe

Egy zászló mindig fontos szimbólum.  Az együvé tartozást, a közösségi szellemet fejezi ki. A zászló alatt fel lehet sorakozni, a zászló előtt lehet tisztelegni.  A zászló azt jelképezi, hogy képesek vagyunk egy közös cél érdekében együtt dolgozni.

Az iskola névadója – Petőfi Sándor – születésének 200. évfordulója alakalmából Molnár Tibor polgármester Taktakenéz Község Önkormányzata nevében egy Petőfi-emlékzászlót adományozott az iskolának. A zászlót Molnár Tiborné igazgató és Gulyás Istvánné igazgató-helyettes vették át.

Az átadás után felcsendült az iskola himnusza, melyet az ünnepségen résztvevők tisztelettel felállva és meghatódva hallgattak.

 

3-AS KOPJAFA ÉS PETŐFI-EMLÉKTÁBLA A KETTŐS ÉVFORDULÓ TISZTELETÉRE

Június 15-én kettős avatásra került sor az iskola udvarán. Az eseményen részt vett Dr. Koncz Zsófia országgyűlési képviselő is.

Iskolánk névadója, Petőfi Sándor 200 éve született és az iskola a 60. tanévét zárta mai helyén, a Fő úti iskolában. A régi katolikus iskola a Petőfi úton volt, így lett az iskola névadója 2001-ben Petőfi Sándor. A kettős évforduló tiszteletére Taktakenéz Község Önkormányzatának Képviselőtestülete egy emléktáblát helyezett el az iskola falán, az iskola nevelőtestülete, Molnár Tiborné igazgató és a Szerencsi Tankerületi Központ pedig egy 3-as kopjafával állított emléket ennek a két jeles eseménynek.

Az iskola tanulóinak műsora és megható ünnepi pillanatok tették emlékezetessé a napot.

Molnár Tiborné igazgató és Gulyás Istvánné igazgató-helyettes utolsó tanévüket zárják és a nők 40 évével megkezdik megérdemelt pihenésüket. Az ünnepség ünnepi perceiben búcsúzott a nevelőtestület és az önkormányzat. Molnár Tiborné iskolaigazgató „Taktakenéz Díszpolgára”, Gulyás Istvánné „Taktakenéz Községért” kitüntetést vehette át Dr. Koncz Zsófiától és Molnár Tibor polgármestertől munkájuk elismeréseként.

 

CSALÁDI NAP ÉS GYEREKHÉT

Az INCLUSION4SCHOOL nemzetközi projekt és az önkormányzat támogatásával nagyszabású családi nappal vette kezdetét a gyerekhét Taktakenézen.

A kemencében pizza sült, az üstökben rotyogott a gulyás leves és sütemény is volt hozzá.

Az iskola udvarán hatalmas csúzda várta a gyerekeket. Egész nap programok voltak. Megismerkedhettek a Fairplay foci szabályaival és együtt játszhattak a Budapestről érkező gyerekekkel. Bűvészkedtek, ügyeskedtek az érkező bohócokkal. Örömmel hallgatták a fellépő zenészeket és táncra is perdültek gyerekek és szülők egyaránt.

Vidám, jó hangulatú nap volt ez, melynek folytatása lesz egy –egy kirándulás Tokajba és a Bükk-hegységbe, fordított nap és további sport programok.

Köszönjük a támogatásokat!

SZAKMAI PROGRAMOK

A KONFLIKTUS AZ ÉLET RÉSZE!

Czankné Szűcs Ágnes a Miskolci Pedagógiai Oktatási Központ szaktanácsadója tartott műhelyfoglalkozást iskolánkban a következő témában: A pedagógusok felkészítése a kialakult konfliktusok erőszakmentes, konstruktív kezelésére

Mint megtudtuk, a konfliktus az élet része. Az  emberek életében  vannak elkerülhető, sőt egyenesen elkerülendő konfliktushelyzetek, s vannak olyan konfliktusok, amelyek előreviszik  a közösség, a szervezet fejlődését. Jellemzően szeretjük elkerülni a vitákat és az esetleges feszült helyzeteket, ahelyett, hogy ezt az energiát a konfliktusok feloldására használnánk.

Naponta szemtanúi vagyunk a gyerekek közötti konfliktusoknak is. Sajnos a média, az internet rengeteg olyan dolgot tartalmaz, ami agressziót vált ki gyermekeinkből és gyakorta megesik, hogy az agresszió konfliktusok forrása lesz.

Az erőszakmentes konfliktuskezelés azt jelenti, hogy olyan megoldást találunk, amely a konfliktusban résztvevők  számára lehetőséget nyújt szükségleteik kielégítésére.

A műhelymunka inkább egy kis szemezgetés volt a konfliktusok megoldásának kezelésére való gyakorlatok között. Aki ezek után kedvet kapott elmélyedni ebben a témában, az az ajánlott irodalmak és továbbképzések között találhat kedvezőt magának.

 

 

 

TOVÁBBTANULÁSI, PÁLYAVÁLASZTÁSI TANÁCSADÁS

Csukerda Lajos a B-A-Z Megyei Pedagógiai Szakszolgálat továbbtanulási és pályaválasztási tanácsadó pszichológusa érkezett iskolánkba, hogy a  pályaválasztás és az iskolaválasztás előtt álló 7. osztályos diákoknak segítséget nyújtson  – készségeik és képességeik feltárásával –a jövőjüket meghatározó megfelelő döntés meghozatalában.

A tanácsadás során egy prezentáció segítségével ismertette a lehetőségeket, majd csoportos és egyéni mérésekkel, kérdőívekkel történt a tanulók adottságainak, tanulási képességének, irányultságának szakszerű vizsgálata, és ennek eredményeképpen pálya- és iskolaválasztás ajánlása.

Az iskolának és a családnak is az az érdeke,hogy a tanulók a saját érdeklődésüknek és a munkaerő-piaci igényeknek megfelelő pályát, szakmát válasszanak, hiszen a mondás szerint:

„ Válaszd azt a munkát, amit szeretsz, és soha többé nem kell dolgoznod egy napot sem az életben!” /Konfuciusz/

 

INDÍTSD TE A VÁLTOZÁST!

Képzés az egyéni és közös önfejlesztés támogatására

4K – Kritikai- Kommunikációs- Kreatív - Közösségfejlesztő pedagógiai gyakorlatok

Az Inclusion4Schools Horizon2020 nemzetközi projekt részeként, a Wesley János Lelkészképző Főiskola Neveléstudományi Tanszékének legújabb képzési fejlesztése pedagógusok számára a 4K gyakorlat. A 2 napos továbbképzést minden olyan pedagógusnak ajánlják, aki szívesen él a megújulás és szakmai fejlődés lehetőségével aktív részvételével. A résztvevők a szakmai és személyes megerősödés mellett fel tudnak készülni arra is, hogy élményszerűen elsajátított új tudásukat és készségeiket saját iskolájukba visszatérve kollégáiknak is tovább tudják adni. A 4K továbbképzés szoros kapcsolatban áll a projekt másik képzési fejlesztésével az Iskola Önértékelés online szemináriummal, annak céljaival és tartalmával, amely a helyi pedagógiai megoldásokat helyezi előtérbe.

Ezen a képzésen Molnár Tiborné intézményvezető és Halászné Mitró Csilla gyógypedagógus részt vettek. Az itt készített szakmai projektjük bemutatására kérte fel őket a program szakmai vezetője, így 2023.04.27-én Esztergomba utaztak, hogy előadóként vegyenek részt a 2 napos továbbképzésen. Az ország minden területéről érkeztek pedagógusok a képzésre, ahol bemutatták innovatív új ötletüket az iskola, mint tanulószervezet témakörben.

 

MI CÉLJA A VILÁGNAK?

„MI CÉLJA A VILÁGNAK? BOLDOGSÁG!”- írja ezt Petőfi Az apostol című művében.

Tavaszi szakmai napunk alkalmából mi is a boldogságot kerestük, abból az apropóból, hogy iskolánk is Boldog iskola és  2 éve vannak boldogságórák az alsós tanulók számára.

 

Delia Steinberg Guzmán filozófusnő így határozza meg:

„A boldogság egy olyan ideális állapot, amelyre bár vágyunk, mégsem tudjuk meghatározni, hiszen magában foglalja életünk minden oldalát és ezzel emberi teljességünket.”

 

A boldogságkutatók értelmezése szerint a boldogság a jóllét, a derű és  a megelégedettség érzése.

 

Szakmai napunk első részében arra próbáltunk választ keresni, hogy vajon HOL LAKIK A BOLDOGSÁG?

 

 

Mai világunk tele van feszültségekkel,  küzdelmekkel, stresszel. Mindezek ellensúlyozására a boldogságot az anyagi javakban próbáljuk megtalálni. Az igazság azonban az, hogy csupán az anyagi dolgok nem tudnak hosszan tartó boldogságot nyújtani számunkra, bár  szükségesek hozzá.

Arra a következtetésre jutottunk, hogy amikor az alapszükségleteink kielégülnek, a boldogsághoz arra van szükségünk, hogy saját döntéseink alapján éljük az életünket. A  ma divatos flow fogalma is előkerült. Ez egy olyan érzés, ami szerint miután az alapszükségleteink kielégülnek, nagyobb boldogságot nyerhetünk azáltal, hogy olyan tevékenységet keresünk, amelyben örömet lelünk és az apró örömöket is meg kell becsülni. A boldogság megélése  sok esetben az emberi kapcso­latokból ered. A boldogsághoz legtöbb esetben a szeretteinkkel való együttlét vagy a másoktól érkező  elismerés is kötődhet.

 

Abban mindannyian egyetértettünk, hogy a boldogság nem a sors adománya, nem  jár automatikusan  az embernek, és nem is várhatjuk el másoktól, hogy elhozzák számunkra. Nekünk kell megküzdeni érte. A boldogság bennünk és önmagunk által létezik. Tudjuk, nem mindenki képes ezt elfogadni, és inkább másoktól várja a csodát. Talán ezért is él közöttünk oly sok boldogtalan ember.

 

 

Egy,  2017-ben közzétett, OECD-országok állampolgárainak boldogságindex-felmérésében Magyarország az utolsó helyen állt – a magyaroknál a fejlődő országok lakói is boldogabbak voltak. Ez nagyon is elgondolkodtató! Mit tehetünk, hogy a gyermekeink már boldogabb felnőttek legyenek?

Egyre szélesebb körben népszerű hazánkban egy olyan program, ami az iskolás korosztály számára a boldogságra való képesség fejlesztéséhez ad ötleteket és módszertani segítséget. Ez a Boldogságóra program.

 

A Boldogság órákat Magyarországon 2014 szeptemberében indította el a Jobb Veled a Világ Alapítvány, mi 2 éve csatlakoztunk hozzá.  A program célja, hogy a gyermekek megismerjék a boldogság fő összetevőit, s a program gyakorlatai hozzájáruljanak a gyerekek boldogságérzetének a növeléséhez. További cél, hogy legyen önbizalmuk,  könnyebben nézzenek szembe a problémákkal, képesek legyenek megbirkózni a nehézségekkel. A Boldogság órákon megtanulják a testi-lelki egészség megtartásának módjait is, ezáltal kiegyensúlyozottabbá válnak.

A bemutató óra témája, melyet Halászné Mitró Csilla gyógypedagógus tartott: A harag nehéz teher. Az órát jellemezte:

  • a játékosság
  • a sok kommunikáció
  • drámapedagógiai elemek
  • mese- és zenehallgatás, éneklés

A gyerekek valóban boldogok és felszabadultak voltak. Talán, több ilyen órára lenne szüksége a gyerekeknek!

Szakmai napunkat sikeresen zártuk egy közös ebéddel és azzal a gondolattal, hogy a boldogság bennünk él, s aki tudatosan keresi, az meg is találja!