Beiratkozás a 2026/2027. tanévre
Minden osztályban járt KAMILLA!
Nem személy volt KAMILLA, hanem gyógynövény! Vele ismerkedhettek meg az osztályok ez éven a gyógynövény-napok keretében. A hideg napok egyre több betegséget hoznak, jó, ha felvértezzük magunkat ellene. A gyógynövények közül talán a kamilla virág a legismertebb. Tömegesen terem az Alföld szikes pusztáin, de termesztik is. Valamikor a faluban is szedhető volt, ma már alig látni kamilla virágot. Több néven is ismert: orvosi székfű, köhögővirág, pipiske, székifű, pipitér, bubulyka, – valamennyi ugyanazt a gyógyító hatással rendelkező kamilla virágot jelenti, amelyet számtalan betegségre sikerrel alkalmazhatunk. Megfázásra, gyulladásra, torokfájásra, köhögésre gyakran használjuk. Jótékony hatásai miatt népszerű, s tea formájában szinte mindenhol kapható.
A Kamilla-héten minden osztály jó barátságot kötött KAMILLÁVAL, rajzolták, hatásait tanulmányozták és kóstolták is.
Tóth Vivien őrmester – iskolánk egykori diákja – tartott felsős tanulóinknak előadást a biztonságos közlekedésről és a dohányzás ártalmairól.
Előadásában elmondta, hogy fiatalkorúak dohányzása országos jelentőségű társadalmi probléma, mely ellen a család és az iskola is fel kell, hogy lépjen. Az elmúlt időszakban robbanásszerűen terjedő „Elf Bar jelenség” pedig tovább rontotta a fiatalokat érintő dohányzással kapcsolatos kockázatokat.
A hazai illegális piacon egyre nagyobb teret hódít Elf Bar nevű új típusú eldobható elektronikus cigaretta, ami többféle ízben elérhető, nikotinos vagy nikotinmentes folyadékkal feltöltött eszköz. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) elvégezte 25 féle Elf Bar termék laboratóriumi vizsgálatát. Az eredmények azt mutatják, hogy a termékeknél erős idegméreg (neurotoxin) mutatható ki, a nikotinmennyiség magasabb, mint a csomagoláson feltüntetett mennyiség. Csekély mennyiségben, de nikotin még a nikotinmentesnek nevezett Elf Bar termékekben is kimutatható.
Az Elf Bar esetében a fő egészségi kockázatot az jelenti, hogy még a legkisebb, 800 szívásra elegendő töltéssel rendelkező termék nikotintartalma is 3-4 doboz hagyományos cigarettának felel meg, ezért a használata könnyen nikotin-túladagoláshoz vezethet. A nikotinmérgezés leggyakoribb tünetei: hányinger és hányás, ezt követően fejfájás, szédülés, zavartság, szívritmuszavarok, vérnyomás-emelkedés, étvágytalanság, fáradtságérzet.
Az SZTFH és a NAV szoros együttműködésben minden jogi eszközzel igyekszik felderíteni és komoly büntetésekkel szankcionálni a terjesztőket és használókat.
Az ingyenesen hívható 1828-as méregzöld számon bárki szabadon bejelentheti, ha ilyen illegális tevékenységgel találkozik.
Büntetések:
Hirdetők és forgalmazók: természetes személy esetében 1 millió forinttól 50 millió forintig, gazdasági társaság esetében – ideértve az egyéni vállalkozót is – 5 millió forinttól 500 millió forintig terjedő bírsággal sújtja az elkövetőt.
Birtoklók, fogyasztók: A NAV Nemzeti Adó- és Vámhivatal jövedéki bírságot szabhat ki.
Szeptember utolsó péntekje szóljon az egészségtudatosságról és a minőségi testmozgásról!
Ennek érdekében iskolánk az éven is regisztrált a témanapra.
A Petőfi- ötpróbával ötvözve szerveztük meg az iskolai sportnapot, amelynek tartalmaznia kell egy legalább 120 perc időtartamú mozgásprogramot.
„A mozgás sok mindenre orvosság, de nincs olyan gyógyszer, ami a mozgást helyettesítené.” – tartja egy görög mondás. A sportolás valóban a betegségek megelőzésének egy meghatározó eszköze. A mai mozgásszegény, digitális világunkban a prevenció fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. A mozgás és a sport segít erősebbé és ellenállóbbá tenni a gyermekek szervezetét. Ha szervezetük ellenállóbb, megelőzhetőek a betegségek vagy könnyebben átvészelhetik őket. Erre tanított valamennyiőnket ez a mai témanap is.
Az intézmény külső és belső tereiben teremtettünk a gyerekeknek több kreatív, mozgásra alkalmas helyszínt. Lelkesen csinálták a különböző feladatokat, gyűjtötték a próbák pontjait, örömmel fociztak egymás ellen az osztályok. Kár, hogy az időjárás nem kedvezett nekünk, de ötletesen megoldottuk ezt a feladatot is.
Hagyományőrző programunk az éven a jók közül is a legjobbat keresi
A hagyományőrző programunk célja a népi hagyományok megismerése és gyakorlása. A népi játékok, a népzene, a népdalok segítségével olyan komplex tudástárat adhatunk át a gyerekeknek, amely a szellemi fejlődésük mellett, a szociális készségeik kibontakozását is támogatja. A foglalkozások által a gyerekek szókincse, zeneérzéke, beszéd- és szociális készsége is fejlődik.
Népi hagyományainkat már többféleképpen feldolgoztuk az évek során. Volt, amikor énekkel, tánccal, versekkel mutatták be az osztályok a jeles napokat, volt amikor tablókat készítettek, volt kiállítás, mely a készített eszközöket gyűjtötte össze.
A játék, a versengés jól ötvözhető a néphagyomány ápolással. Az éven egy-egy kisfilm és faliújság segítségével dolgozzuk fel az ünnepeket és interaktív versenyeket szervezünk osztályon belül, majd a legjobbak képviselik osztályukat a PRIMA PRIMISSIMA KERESTETIK versenyen.
A pályaorientáció az Idegen szavak és kifejezések szótára alapján tájékozódást, eligazodást jelent a különböző szakmák között. A fogalom jelentése ennél azonban tágabb: azoknak a személyes kompetenciáknak, készségeknek a megszerzését jelenti, amelyek a pályaválasztást segítik. Ide tartozik még az önismeret, a pályaismeret, a munkaerő piaci ismeretek megszerzése is. Pályaorientációs foglalkozások folyamatosan vannak az iskolánkban, különösen kiemelve a 7-8. osztályosokat.
ÉLMÉNYNAP A MISKOLCI EGYETEMEN
A Tanítsunk Magyarországért programhoz 2000. februárban csatlakozott a Taktakenézi Petőfi Sándor Általános Iskola.
Egyetemi mentorok érkeznek minden héten a 7-8. osztályos gyerekekhez, akik azon igyekeznek, hogy tanulóink számára is elérhető közelségbe kerüljenek azok a karrierutak, amelyek a szociális és földrajzi helyzetük miatt számukra nehezebben elérhetőek. A mentorok feladata, hogy segítsenek nekik a tanulásban, és megmutassák a gyerekeknek, milyen lehetőségek vannak számukra a továbbtanulás által.
ORSZÁGOS PÁLYAORIENTÁCIÓS VIZSGÁLAT
Október elején 8. osztályos tanulóink elvégezték azt a központi pályaorientációs vizsgálatot, amely a továbbtanulást megalapozó személyes tanulói kompetenciákat méri. A vizsgálat eredménye visszajelzést ad a tanulók számára azokról a középfokú iskolai továbbtanulási lehetőségekről, amelyek meglévő képességeik alapján számukra javasolhatók.
ISMERKEDÉS A KÖZÉPISKOLÁKKAL
A legtöbb középiskola szervez nyílt napokat, melyre a leendő diákokat és szüleiket várja. Tanulóink is szívesen vesznek részt ezeken a napokon, mert megismerhetik személyesen a választott iskolákat.
Októberben a Tokaj-Hegyalja Egyetem Tokaji Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium pályaorientációs napot rendezett, melyre mi is elvittük azokat a tanulókat, akik érdeklődést mutatnak a mezőgazdasághoz kapcsolódó foglalkozások iránt. Figyelmesen hallgatták a tanulók a szakmák bemutatását és az iskola nyújtotta lehetőségeket. A legérdekesebb a gyakorlat volt, amikor ők maguk is beülhettek a traktorokba és vezethették azokat.
SZABAD A PÁLYA! PÁLYAVÁLASZTÁSI KIÁLLÍTÁS
„Szabad a pálya” címmel rendeztek pályaválasztási kiállítást október 25-26-án a Miskolci Egyetemen a 7. és 8. osztályos diákok számára. Iskolánk 7-8. osztályos tanulói is részt vehettek ezen az eseményen. A kiállításon több mint 60 kiállító várta az érdeklődő diákokat és szüleiket. A középiskolák mellett pályaválasztási tanácsadók és gazdasági szereplők is részt vettek az eseményen, segítve a fiatalokat abban, hogy megalapozott döntést tudjanak hozni a jövőjükről. Ahhoz, hogy jó döntést hozhassanak ebben a fontos kérdésben, négy dolog feltétlenül szükséges:
Tanulóink kihasználták a kiállítás nyújtotta lehetőségeket, tájékozódtak a szakmákról, a munkaerőpiaci lehetőségekről és a képzést nyújtó iskolákról is.
PÁLYAORIENTÁCIÓS PROJEKTNAP
A pályaorientáció nem egy egyszeri esemény, hanem egy folyamat, mely a megfelelő döntést készíti elő a pályaválasztáshoz. Ez a folyamat a megfelelő önismeret megszerzésével kezdődik. Tudniuk kell, hogy mik az erősségeik, melyek a fő készségeik, milyen érdeklődésűek.
Pályaorientációs projektnapunk ebben próbált segíteni tanulóinknak. Míg az 5-6. osztályosok csapatokban dolgoztak, rejtvényeket fejtettek, „Mesterségem címere” játékot játszottak, addig a 7-8. osztályosok önállóan kutattak, prezentációkat készítettek, középiskolákat térképeztek fel, a kollégium és bejárás előnyeit és hátrányait gyűjtötték csokorba.
A projektnappal a 7-8. osztályosoknál az eddigi programok összefoglalása történt meg, míg az 5-6. osztályosokkal ezzel nyitottuk meg a rájuk váró pályaorientációs programokat.
Október 23-ra emlékeztünk
„Éjjel tűzben égve
Nappal felhő rejtekében
Vezesd újra népedet
Az ígéret felé”
Nemzeti ünnepünkre készültünk október 23-a hetén. A lyukas zászló talán a legjellemzőbb szimbóluma ennek a forradalomnak, mely 66 éve volt hazánkban. A szabadság madaraival – melyet a gyerekek örömmel rajzoltak és vágtak ki - díszítettük ünnepi lyukas zászlónkat, melyet a falu központjában helyeztünk el.
Régi hagyomány, hogy ilyenkor megkoszorúzzuk a hősök emlékművét, emlékezve minden olyan emberre, aki a szabadságért áldozta az életét.
Az események feldolgozása többféle csatornán keresztül, többféle tevékenység formájában valósult meg. Az ünnepi műsorunk a Szabadság madara című dalra készült. A forradalom eseményeit paravánon jelenítettük meg. Míg az alsósok rajzokban fejezték ki ünnepi hangulatukat, addig a felsősök a Szamárköhögés című film megnézésével és feldolgozásával kerültek az ünnep hatása alá.
„Halld meg hát újra Magyarország
Most jön fel rád a világosság
Szól hozzád csendesen tajtékzó tengeren
Erősebb ez a szó minden viharnál”
Közös kívánságunk, hogy kivágott „szabadság madaraink” hozzanak békét és szabadságot minden népnek és minden nemzetnek!
„Az oktatás nem egy csöbör megtöltése, hanem a tűz fellobbantása!”
William Butler Yeats
ŐSZI NEVELÉSI ÉRTEKEZLET, SZAKMAI NAP ISKOLÁNKBAN
Hagyományainkhoz híven ebben a tanévben is megtartottuk őszi szakmai napunkat, melynek témáját mindig az aktuális problémák közül, a tanév kiemelt feladatait követve választjuk ki.
A szakmai nap egyik legfontosabb gondolata az volt, hogy a fejlesztő értékelés akkor töltheti be szerepét, ha a fejlesztő értékelés kultúráját beépítjük a mindennapi oktató-nevelő munkánkba. Ez segítheti a tanulási folyamatot azzal, hogy visszacsatolást ad a tanulók számára saját képességeiknek a fejlődéséről és motiváló hatással bír. A hatékony tanulás szempontjából a tanulók motivációja kulcsfontosságú és az osztályfőnökök szerepe a tanulók motiválásánál elengedhetetlen. A játékos, tevékenytető feladatok is jól motiválják tanulóinkat.
Szakmai napunk másik fontos témája volt az energiatakarékosság. Számba vettük, hogy az iskolában milyen lehetőségeink vannak a takarékosságra. Elhatároztuk, hogy példát mutatva, tudatosan energiatakarékosságra neveljük a tanulóinkat.
A Szakmai nap programját a Tématerületi munkacsoport állította össze és prezentálta a nevelőtestület tagjainak. Fontos téma volt az energiagazdálkodás is, melyet műhelymunkában dolgoztak fel a csoportok. Szakmai napunk címe és előadói voltak:
A FEJLESZTŐ ÉRTÉKELÉS, MINT A MOTIVÁLÓ TANÍTÁS ALAPKÖVE
„Legyen öröm a tanulás!”-komplex fejlesztő program és a fejlesztő értékelés összekapcsolása
Előadó: Szabóné Sallai Judit
Az osztályfőnökök motivációs lehetőségei
Előadók: Battáné Tóth Krisztina és Halász Tamás
Komplex digitális eszközökkel és más oktatóprogramokkal bővített feladatgyűjtemény bemutatása
Előadó: Halászné Mitró Csilla
„Adjunk második esélyt!”
Csak családról ne! című dokumentumfilm megtekintése
„A kapcsolati erőszak jelei és kezelésének lehetőségei” című továbbképzés tanulságai
Előadó: Vargáné Kozsik Judit
Az Intézményi Energiamegtakarítási Intézkedési Terv bemutatása és megbeszélése
Előadó: Gulyás Istvánné
A programot az Inclusion4Schools projekt keretében az Oltalom Karitatív Egyesület szervezte – 2022. 09. 24. – Budapesten, melyre iskolánk is meghívást kapott. Tudjuk, hogy a családi háttér szerepe az egyének életében nagyon fontos, s ezért a program a családi háttérből adódó társadalmi különbségek felszámolását, az esélyek kiegyenlítését tekinti céljának.
A tudásmegosztó műhelyen iskolák és civil szervezetek mutatták be a hátrányos helyzetű gyermekek integrációját segítő jó gyakorlataikat.
Iskolánk is egyik jó gyakorlatát osztotta meg a résztvevőkkel.
A szakmai programok mellett ismeretterjesztő, érzékenyítő programok is voltak. A rendezvényre a magyar partnerek mellett az albán partner és az ANOA munkatársai is ellátogattak. A kerekasztal-beszélgetést és a Pecha Kucha stílusú tudásmegosztó workshopot online is közvetítették .
Szabóné Sallai Judit mesterpedagógus, munkaközösség vezető a „Legyen öröm a tanulás!” komplex motivációt segítő programunkat mutatta be, mely élménypedagógiai módszerekkel, tevékenytetéssel, IKT eszközök segítségével próbálja a hátrányos helyzetű tanulók érdeklődését felkelteni a tanulás iránt. Cserébe, más iskolák jó gyakorlataiból hozott ötleteket, melyeket az őszi nevelési értekezleten átadott a nevelőtestületnek.
A 2022/2023-as tanév a Petőfi-emlékév jegyében telik majd iskolánkban is. Az emlékévet a nevelőtestület azzal nyitotta meg, hogy augusztusban felkereste Petőfi-fáját, mely alatt a legenda szerint Tisza című versét írta és megkoszorúzta azt. Hatalmas törzsét körbeállták a pedagógusok, mely az iskola együvé tartozását szimbolizálta.
Az emlékévet összekötjük egy másik évfordulóval. 1962-ben épült iskolánk, így 60 éves lett az oktatás színhelye Taktakenézen. E kettős évforduló jegyében telik majd el a tanév.
A Petőfi-fa története
„Nyári napnak alkonyúlatánál.
Megállék a kanyargó Tiszánál
Ott, hol a kis Túr siet beléje,
Mint a gyermek anyja kebelére. „
Nagyar község határában, egy gondozott ligetben áll a híres tölgyfa, melynek tövében, a legenda szerint, írta meg Petőfi Sándor Tisza című versét. Itt találkoztunk egy néprajzkutatóval, aki elmesélte a fa történetét. Akkor még máshogy nézett ki a vidék, hatalmas erdőségek, rétek, mocsarak sorakoztak a szeszélyesen kanyargó Tisza és Túr folyók ölelésében. Petőfi 1846-ban járt először a faluban és az itt töltött napok, a táj élménye ihlette Tisza című verse megírásához. Az 1961 óta védett, 6 méteres törzsű, 25 méter magas fát villám sújtotta, tűz égette meg, vihar törte derékba. Napjainkra elpusztult, de mielőtt teljesen elpusztult volna a fa, a község gondoskodott utódjáról. Terméséről neveltek egy facsemetét, melyet visszaültettek az akkor még élő szülőfája mellé. A kertben már újabb emlékfák is sorakoznak és egy Petőfi-kopjafa.
Talán, mi is ültethetünk egy emlékfát az éven!
Petőfi-napok az évforduló jegyében
2001-ben vette fel az iskola Petőfi Sándor nevét. Névadónkról minden évben megemlékezünk egy 3 napos eseménysorozat keretén belül. Nem volt ez másképpen most sem!
Az osztályok tablókat készítettek, melyek tartalma felöleli a költő életét. Megrajzolták a portréját, különböző egyéni versenyeken vettek részt, melyek hozzá kötődtek.
Petőfi Sándor fiatalon kezébe vette a vándorbotot, s a tanulás mellett a színészettel, a költészettel, fordítással, a katonaélettel próbálkozott. Születését és vándorlásait követtük nyomon a második napon. A tervezett akadályversenyt az esős idő miatt az iskolában valósítottuk meg. Mielőtt a költő nyomába eredtünk volna, a felsősök megnézték a Petőfi című film 1. részét, mely születését és gyerekkorát mutatta be. Az állomásokon életével kapcsolatos feladatok voltak, a tornateremben „Petőfi és Júlia” páros feladatokat oldott meg. A pontokat a Petőfi-tarisznyába gyűjtötték a gyerekek, hogy végül kiderüljön a „vándorlás” során kik voltak a legügyesebbek.
A harmadik napon a Petőfi-ötpróbát végezte el minden tanuló. Az élménypedagógiai módszerekkel összeállított 3 nap nagyon sikeres volt a gyerekek körében és az élményeken túl az ismereteik is bővültek. A Petőfi - napok versenyeit értékeltük és a nyerteseket jutalmaztuk. Egy versenyen mindenki nem nyerhet, a győzelemért sokat kell tenni, de a lehetőség mindenki előtt ott van!
A győzteseknek érem került a nyakába.
A nyári táborok után nagyon csendes lett az iskola, de a pihenésre szüksége volt a gyerekeknek és a pedagógusoknak is. Augusztusban már az iskolaszerek vásárlása lázba hozza a gyerekeket, s legtöbben vágynak is újra a közösségbe.
ÚJRA HANGOS AZ ISKOLA
Augusztus 20-a után a nevelőtestület már megkezdte az év előkészületeit. A tantárgyfelosztás, a javítóvizsgák, az órarendek összeállítása már sok-sok feladatot adott.
MOZAIK nevű szakmai programunkon az OKM mérések eredményeit elemeztük Farmosi Katalin és Tóthné Kurmai Kinga segítségével, hogy a hibákból tudjunk tovább építkezni. A 3 éves IKCST programunk felülvizsgálatát is meg kellett tennünk, melyet Halászné Mitró Csilla foglalt össze számunkra. A robotika oktatás terén elért eredményeinket Kocsis Andrea mutatta be egy prezentáció segítségével. Szervezetfejlesztő játékokra is szántunk egy kis időt.
Molnár Tiborné intézményvezető és Szabóné Sallai Judit munkaközösség-vezető a POK tanévnyitó szakmai napján vettek részt Kazincbarcikán. Intézményvezetőnk az iskola ÖKO-programját mutatta be a fenntarthatósági szekció résztvevőinek.
Tanévnyitó értekezletünkön két fontos évforduló megünneplését terveztük el:
A két évforduló jegyében tervezzük ez évi programjainkat.
BECSENGETTEK
A tanévnyitóra sok szülő elkísérte gyermekét. Miután Molnár Tiborné intézményvezető megnyitotta a 2022/23. tanévet, a gyerekek örömmel vették birtokba újra az osztályokat, átvették a tankönyveket és többségük ingyen füzetcsomagot is kapott.
Első osztályosaink még kicsit megszeppenve foglalták el helyeiket, de reméljük, hamarosan ők is a csapat aktív tagjaivá válnak.
Kiemelt feladataink a tanévben:
Hozzon ez a tanév sok sikert mindenki számára!