Határtalanul pályázat logója

HAT-KP-01-2022/1-001557
Határtalanul Pályázat hetedikeseknek
Prügyiek és taktakenéziek Erdélyben
Megvalósítás időszaka: 2023.03.27. - 2023.04.01.
Elnyert támogatási összeg: 4.192.800 Ft,
azaz Négymillió-egyszázkilencvenkettőezer-nyolcszáz Ft

Határtalanul pályázat logója


HAT-KP-1-2024/1-001396
Határtalanul! program Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek (2024.)
Taktakenézi és Taktaharkányi diákok Erdélyben (Erdély)
Megvalósítás időszaka: 2025.03.18.- 2025.03.23.
Elnyert támogatási összeg: 5 382 000 forint
azaz ötmillió-háromszáznyolcvankettőezer forint

Határtalanul pályázat logója


KAMILLA-HÉT

Minden osztályban járt KAMILLA!

Nem személy volt KAMILLA, hanem gyógynövény! Vele ismerkedhettek meg az osztályok ez éven a gyógynövény-napok keretében. A hideg napok egyre több betegséget hoznak, jó, ha felvértezzük magunkat ellene. A gyógynövények közül talán a kamilla virág a legismertebb. Tömegesen terem az Alföld szikes pusztáin, de termesztik is. Valamikor a faluban is szedhető volt, ma már alig látni kamilla virágot. Több néven is ismert: orvosi székfű, köhögővirág, pipiske, székifű, pipitér, bubulyka, – valamennyi ugyanazt a gyógyító hatással rendelkező kamilla virágot jelenti, amelyet számtalan betegségre sikerrel alkalmazhatunk. Megfázásra, gyulladásra, torokfájásra, köhögésre gyakran használjuk. Jótékony hatásai miatt népszerű, s tea formájában szinte mindenhol kapható.

A Kamilla-héten minden osztály jó barátságot kötött KAMILLÁVAL, rajzolták, hatásait tanulmányozták és kóstolták is.

A FIATALOK EGÉSZSÉGE ÉS BIZTONSÁGA KÖZÖS FELELŐSSÉGÜNK

Tóth Vivien őrmester – iskolánk egykori diákja – tartott felsős tanulóinknak előadást a biztonságos közlekedésről és a dohányzás ártalmairól.

Előadásában elmondta, hogy fiatalkorúak dohányzása országos jelentőségű társadalmi probléma, mely ellen a család és az iskola is fel kell, hogy lépjen. Az elmúlt időszakban robbanásszerűen terjedő „Elf Bar jelenség” pedig tovább rontotta a fiatalokat érintő dohányzással kapcsolatos kockázatokat.

A hazai illegális piacon egyre nagyobb teret hódít Elf Bar nevű új típusú eldobható elektronikus cigaretta, ami többféle ízben elérhető, nikotinos vagy nikotinmentes folyadékkal feltöltött eszköz. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) elvégezte 25 féle Elf Bar termék laboratóriumi vizsgálatát. Az eredmények azt mutatják, hogy a termékeknél erős idegméreg (neurotoxin) mutatható ki, a nikotinmennyiség magasabb, mint a csomagoláson feltüntetett mennyiség. Csekély mennyiségben, de nikotin még a nikotinmentesnek nevezett Elf Bar termékekben is kimutatható.

Az Elf Bar esetében a fő egészségi kockázatot az jelenti, hogy még a legkisebb, 800 szívásra elegendő töltéssel rendelkező termék nikotintartalma is 3-4 doboz hagyományos cigarettának felel meg, ezért a használata könnyen nikotin-túladagoláshoz vezethet. A nikotinmérgezés leggyakoribb tünetei: hányinger és hányás, ezt követően fejfájás, szédülés, zavartság, szívritmuszavarok, vérnyomás-emelkedés, étvágytalanság, fáradtságérzet.

Az SZTFH és a NAV szoros együttműködésben minden jogi eszközzel igyekszik felderíteni és komoly büntetésekkel szankcionálni a terjesztőket és használókat.

Az ingyenesen hívható 1828-as méregzöld számon bárki szabadon bejelentheti, ha ilyen illegális tevékenységgel találkozik.

Büntetések:

Hirdetők és forgalmazók: természetes személy esetében 1 millió forinttól 50 millió forintig, gazdasági társaság esetében – ideértve az egyéni vállalkozót is – 5 millió forinttól 500 millió forintig terjedő bírsággal sújtja az elkövetőt.

Birtoklók, fogyasztók: A NAV Nemzeti Adó- és Vámhivatal jövedéki bírságot szabhat ki.

HIVATALOSAN IS TÉMANAP A MAGYAR DIÁKSPORT NAPJA!

Szeptember utolsó péntekje szóljon az egészségtudatosságról és a minőségi testmozgásról!

Ennek érdekében iskolánk az éven is regisztrált a témanapra.

A Petőfi- ötpróbával ötvözve szerveztük meg az iskolai sportnapot, amelynek tartalmaznia kell egy legalább 120 perc időtartamú mozgásprogramot.

„A mozgás sok mindenre orvosság, de nincs olyan gyógyszer, ami a mozgást helyettesítené.” – tartja egy görög mondás. A sportolás valóban a betegségek megelőzésének egy meghatározó eszköze. A mai mozgásszegény, digitális világunkban a prevenció fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. A mozgás és a sport segít erősebbé és ellenállóbbá tenni a gyermekek szervezetét. Ha szervezetük ellenállóbb, megelőzhetőek a betegségek vagy könnyebben átvészelhetik őket. Erre tanított valamennyiőnket ez a mai témanap is.

Az intézmény külső és belső tereiben teremtettünk a gyerekeknek több kreatív, mozgásra alkalmas helyszínt. Lelkesen csinálták a különböző feladatokat, gyűjtötték a próbák pontjait, örömmel fociztak egymás ellen az osztályok. Kár, hogy az időjárás nem kedvezett nekünk, de ötletesen megoldottuk ezt a feladatot is.

PRIMA PRIMISSIMA KERESTETIK

Hagyományőrző programunk az éven a jók közül is a legjobbat keresi

A hagyományőrző programunk célja a népi hagyományok megismerése és gyakorlása. A népi játékok, a népzene, a népdalok segítségével olyan komplex tudástárat adhatunk át a gyerekeknek, amely a szellemi fejlődésük mellett, a szociális készségeik kibontakozását is támogatja. A foglalkozások által a gyerekek szókincse, zeneérzéke, beszéd- és szociális készsége is fejlődik.

Népi hagyományainkat már többféleképpen feldolgoztuk az évek során. Volt, amikor énekkel, tánccal, versekkel mutatták be az osztályok a jeles napokat, volt amikor tablókat készítettek, volt kiállítás, mely a készített eszközöket gyűjtötte össze.

A játék, a versengés jól ötvözhető a néphagyomány ápolással. Az éven egy-egy kisfilm és faliújság segítségével dolgozzuk fel az ünnepeket és interaktív versenyeket szervezünk osztályon belül, majd a legjobbak képviselik osztályukat a PRIMA PRIMISSIMA KERESTETIK versenyen.

ELKEZDŐDTEK A PÁLYAORIENTÁCIÓS PROGRAMOK ISKOLÁNKBAN

A pályaorientáció az Idegen szavak és kifejezések szótára alapján tájékozódást, eligazodást jelent a különböző szakmák között. A fogalom jelentése ennél azonban tágabb: azoknak a személyes kompetenciáknak, készségeknek a megszerzését jelenti, amelyek a pályaválasztást segítik. Ide tartozik még az önismeret, a pályaismeret, a munkaerő piaci ismeretek megszerzése is. Pályaorientációs foglalkozások folyamatosan vannak az iskolánkban, különösen kiemelve a 7-8. osztályosokat.

ÉLMÉNYNAP A MISKOLCI EGYETEMEN

A Tanítsunk Magyarországért programhoz 2000. februárban csatlakozott a Taktakenézi Petőfi Sándor Általános Iskola.

Egyetemi mentorok érkeznek minden héten a 7-8. osztályos gyerekekhez, akik azon igyekeznek, hogy tanulóink számára is elérhető közelségbe kerüljenek azok a karrierutak, amelyek a szociális és földrajzi helyzetük miatt számukra nehezebben elérhetőek. A mentorok feladata, hogy segítsenek nekik a tanulásban, és megmutassák a gyerekeknek, milyen lehetőségek vannak számukra a továbbtanulás által.

  1. osztályosaink már a tanév 2. napján egy élménynapra kaptak meghívást a Miskolci Egyetemre, ahol megismerkedtek az egyetemmel és leendő mentoraikkal. Nagyon szép élményekkel tértek haza.

ORSZÁGOS PÁLYAORIENTÁCIÓS VIZSGÁLAT

Október elején 8. osztályos tanulóink elvégezték azt a központi pályaorientációs vizsgálatot, amely a továbbtanulást megalapozó személyes tanulói kompetenciákat méri. A vizsgálat eredménye visszajelzést ad a tanulók számára azokról a középfokú iskolai továbbtanulási lehetőségekről, amelyek meglévő képességeik alapján számukra javasolhatók.

ISMERKEDÉS A KÖZÉPISKOLÁKKAL

A legtöbb középiskola szervez nyílt napokat, melyre a leendő diákokat és szüleiket várja. Tanulóink is szívesen vesznek részt ezeken a napokon, mert megismerhetik személyesen a választott iskolákat.

Októberben a Tokaj-Hegyalja Egyetem Tokaji Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium pályaorientációs napot rendezett, melyre mi is elvittük azokat a tanulókat, akik érdeklődést mutatnak a mezőgazdasághoz kapcsolódó foglalkozások iránt. Figyelmesen hallgatták a tanulók a szakmák bemutatását és az iskola nyújtotta lehetőségeket. A legérdekesebb a gyakorlat volt, amikor ők maguk is beülhettek a traktorokba és vezethették azokat.

SZABAD A PÁLYA! PÁLYAVÁLASZTÁSI KIÁLLÍTÁS

„Szabad a pálya” címmel rendeztek pályaválasztási kiállítást október 25-26-án a Miskolci Egyetemen a 7. és 8. osztályos diákok számára. Iskolánk 7-8. osztályos tanulói is részt vehettek ezen az eseményen. A kiállításon több mint 60 kiállító várta az érdeklődő diákokat és szüleiket. A középiskolák mellett pályaválasztási tanácsadók és gazdasági szereplők is részt vettek az eseményen, segítve a fiatalokat abban, hogy megalapozott döntést tudjanak hozni a jövőjükről. Ahhoz, hogy jó döntést hozhassanak ebben a fontos kérdésben, négy dolog feltétlenül szükséges:

  • Széleskörű ismeretek a választható szakmákról.
  • A munkaerőpiaci környezet ismerete.
  • A képzési lehetőségekre vonatkozó ismeretek.
  • Önismeret, azoknak a képességeknek, készségeknek a feltérképezése, melyek a későbbi pálya betöltéséhez szükségesek.

Tanulóink kihasználták a kiállítás nyújtotta lehetőségeket, tájékozódtak a szakmákról, a munkaerőpiaci lehetőségekről és a képzést nyújtó iskolákról is.

PÁLYAORIENTÁCIÓS PROJEKTNAP

A pályaorientáció nem egy egyszeri esemény, hanem egy folyamat, mely a megfelelő döntést készíti elő a pályaválasztáshoz. Ez a folyamat a megfelelő önismeret megszerzésével kezdődik. Tudniuk kell, hogy mik az erősségeik, melyek a fő készségeik, milyen érdeklődésűek.

Pályaorientációs projektnapunk ebben próbált segíteni tanulóinknak. Míg az 5-6. osztályosok csapatokban dolgoztak, rejtvényeket fejtettek, „Mesterségem címere” játékot játszottak, addig a 7-8. osztályosok önállóan kutattak, prezentációkat készítettek, középiskolákat térképeztek fel, a kollégium és bejárás előnyeit és hátrányait gyűjtötték csokorba.

A projektnappal a 7-8. osztályosoknál az eddigi programok összefoglalása történt meg, míg az 5-6. osztályosokkal ezzel nyitottuk meg a rájuk váró pályaorientációs programokat.

„SZABADSÁG MADARA SZÁLLJ RÁ MOST VÁLLAMRA”

Október 23-ra emlékeztünk

„Éjjel tűzben égve

Nappal felhő rejtekében

Vezesd újra népedet

Az ígéret felé”

Nemzeti ünnepünkre készültünk október 23-a hetén. A lyukas zászló talán a legjellemzőbb szimbóluma ennek a forradalomnak, mely 66 éve volt hazánkban. A szabadság madaraival – melyet a gyerekek örömmel rajzoltak és vágtak ki - díszítettük ünnepi lyukas zászlónkat, melyet a falu központjában helyeztünk el.

Régi hagyomány, hogy ilyenkor megkoszorúzzuk a hősök emlékművét, emlékezve minden olyan emberre, aki a szabadságért áldozta az életét.

Az események feldolgozása többféle csatornán keresztül, többféle tevékenység formájában valósult meg. Az ünnepi műsorunk a Szabadság madara című dalra készült. A forradalom eseményeit paravánon jelenítettük meg. Míg az alsósok rajzokban fejezték ki ünnepi hangulatukat, addig a felsősök a Szamárköhögés című film megnézésével és feldolgozásával kerültek az ünnep hatása alá.

„Halld meg hát újra Magyarország
Most jön fel rád a világosság
Szól hozzád csendesen tajtékzó tengeren
Erősebb ez a szó minden viharnál”

Közös kívánságunk, hogy kivágott „szabadság madaraink” hozzanak békét és szabadságot minden népnek és minden nemzetnek!

ŐSZI NEVELÉSI ÉRTEKEZLET, SZAKMAI NAP ISKOLÁNKBAN

„Az oktatás nem egy csöbör megtöltése, hanem a tűz fellobbantása!”

William Butler Yeats

ŐSZI NEVELÉSI ÉRTEKEZLET, SZAKMAI NAP ISKOLÁNKBAN

Hagyományainkhoz híven ebben a tanévben is megtartottuk őszi szakmai napunkat, melynek témáját mindig az aktuális problémák közül, a tanév kiemelt feladatait követve választjuk ki.

A szakmai nap egyik legfontosabb gondolata az volt, hogy a fejlesztő értékelés akkor töltheti be szerepét, ha a fejlesztő értékelés kultúráját beépítjük a mindennapi oktató-nevelő munkánkba. Ez segítheti a tanulási folyamatot azzal, hogy visszacsatolást ad a tanulók számára saját képességeiknek a fejlődéséről és motiváló hatással bír. A hatékony tanulás szempontjából a tanulók motivációja kulcsfontosságú és az osztályfőnökök szerepe a tanulók motiválásánál elengedhetetlen. A játékos, tevékenytető feladatok is jól motiválják tanulóinkat.

Szakmai napunk másik fontos témája volt az energiatakarékosság. Számba vettük, hogy az iskolában milyen lehetőségeink vannak a takarékosságra. Elhatároztuk, hogy példát mutatva, tudatosan energiatakarékosságra neveljük a tanulóinkat.

A Szakmai nap programját a Tématerületi munkacsoport állította össze és prezentálta a nevelőtestület tagjainak. Fontos téma volt az energiagazdálkodás is, melyet műhelymunkában dolgoztak fel a csoportok. Szakmai napunk címe és előadói voltak:

A FEJLESZTŐ ÉRTÉKELÉS, MINT A MOTIVÁLÓ TANÍTÁS ALAPKÖVE

„Legyen öröm a tanulás!”-komplex fejlesztő program és a fejlesztő értékelés összekapcsolása

Előadó: Szabóné Sallai Judit

Az osztályfőnökök motivációs lehetőségei

Előadók: Battáné Tóth Krisztina és Halász Tamás

Komplex digitális eszközökkel és más oktatóprogramokkal bővített feladatgyűjtemény bemutatása

Előadó: Halászné Mitró Csilla

„Adjunk második esélyt!”

Csak családról ne! című dokumentumfilm megtekintése

„A kapcsolati erőszak jelei és kezelésének lehetőségei” című továbbképzés tanulságai

Előadó: Vargáné Kozsik Judit

Az Intézményi Energiamegtakarítási Intézkedési Terv bemutatása és megbeszélése

Előadó: Gulyás Istvánné

"Legyél a padtársam!" Párbeszéd egy befogadó társadalomért

A programot az Inclusion4Schools projekt keretében az Oltalom Karitatív Egyesület szervezte – 2022. 09. 24. – Budapesten, melyre iskolánk is meghívást kapott. Tudjuk, hogy a családi háttér szerepe az egyének életében nagyon fontos, s ezért a program a családi háttérből adódó társadalmi különbségek felszámolását, az esélyek kiegyenlítését tekinti céljának.

A tudásmegosztó műhelyen iskolák és civil szervezetek mutatták be a hátrányos helyzetű gyermekek integrációját segítő jó gyakorlataikat.

Iskolánk is egyik jó gyakorlatát osztotta meg a résztvevőkkel.

A szakmai programok mellett ismeretterjesztő, érzékenyítő programok is voltak. A rendezvényre a magyar partnerek mellett az albán partner és az ANOA munkatársai is ellátogattak. A kerekasztal-beszélgetést és a Pecha Kucha stílusú tudásmegosztó workshopot online is közvetítették .

Szabóné Sallai Judit mesterpedagógus, munkaközösség vezető a „Legyen öröm a tanulás!” komplex motivációt segítő programunkat mutatta be, mely élménypedagógiai módszerekkel, tevékenytetéssel, IKT eszközök segítségével próbálja a hátrányos helyzetű tanulók érdeklődését felkelteni a tanulás iránt. Cserébe, más iskolák jó gyakorlataiból hozott ötleteket, melyeket az őszi nevelési értekezleten átadott a nevelőtestületnek.

EMLÉKÉVVEL ÜNNEPELJÜK PETŐFI SZÜLETÉSÉNEK 200. ÉVFORDULÓJÁT

A 2022/2023-as tanév a Petőfi-emlékév jegyében telik majd iskolánkban is. Az emlékévet a nevelőtestület azzal nyitotta meg, hogy augusztusban felkereste Petőfi-fáját, mely alatt a legenda szerint Tisza című versét írta és megkoszorúzta azt. Hatalmas törzsét körbeállták a pedagógusok, mely az iskola együvé tartozását szimbolizálta.

Az emlékévet összekötjük egy másik évfordulóval. 1962-ben épült iskolánk, így 60 éves lett az oktatás színhelye Taktakenézen. E kettős évforduló jegyében telik majd el a tanév.

A Petőfi-fa története

Nyári napnak alkonyúlatánál.

Megállék a kanyargó Tiszánál

Ott, hol a kis Túr siet beléje,

Mint a gyermek anyja kebelére.

Nagyar község határában, egy gondozott ligetben áll a híres tölgyfa, melynek tövében, a legenda szerint, írta meg Petőfi Sándor Tisza című versét. Itt találkoztunk egy néprajzkutatóval, aki elmesélte a fa történetét. Akkor még máshogy nézett ki a vidék, hatalmas erdőségek, rétek, mocsarak sorakoztak a szeszélyesen kanyargó Tisza és Túr folyók ölelésében. Petőfi 1846-ban járt először a faluban és az itt töltött napok, a táj élménye ihlette Tisza című verse megírásához. Az 1961 óta védett, 6 méteres törzsű, 25 méter magas fát villám sújtotta, tűz égette meg, vihar törte derékba. Napjainkra elpusztult, de mielőtt teljesen elpusztult volna a fa, a község gondoskodott utódjáról. Terméséről neveltek egy facsemetét, melyet visszaültettek az akkor még élő szülőfája mellé. A kertben már újabb emlékfák is sorakoznak és egy Petőfi-kopjafa.

Talán, mi is ültethetünk egy emlékfát az éven!

Petőfi-napok az évforduló jegyében

2001-ben vette fel az iskola Petőfi Sándor nevét. Névadónkról minden évben megemlékezünk egy 3 napos eseménysorozat keretén belül. Nem volt ez másképpen most sem!

Az osztályok tablókat készítettek, melyek tartalma felöleli a költő életét. Megrajzolták a portréját, különböző egyéni versenyeken vettek részt, melyek hozzá kötődtek.

Petőfi Sándor fiatalon kezébe vette a vándorbotot, s a tanulás mellett a színészettel, a költészettel, fordítással, a katonaélettel próbálkozott. Születését és vándorlásait követtük nyomon a második napon. A tervezett akadályversenyt az esős idő miatt az iskolában valósítottuk meg. Mielőtt a költő nyomába eredtünk volna, a felsősök megnézték a Petőfi című film 1. részét, mely születését és gyerekkorát mutatta be. Az állomásokon életével kapcsolatos feladatok voltak, a tornateremben „Petőfi és Júlia” páros feladatokat oldott meg. A pontokat a Petőfi-tarisznyába gyűjtötték a gyerekek, hogy végül kiderüljön a „vándorlás” során kik voltak a legügyesebbek.

A harmadik napon a Petőfi-ötpróbát végezte el minden tanuló. Az élménypedagógiai módszerekkel összeállított 3 nap nagyon sikeres volt a gyerekek körében és az élményeken túl az ismereteik is bővültek. A Petőfi - napok versenyeit értékeltük és a nyerteseket jutalmaztuk. Egy versenyen mindenki nem nyerhet, a győzelemért sokat kell tenni, de a lehetőség mindenki előtt ott van!

A győzteseknek érem került a nyakába.

„HA ÉLET ZENGI BE AZ ISKOLÁT…”

A nyári táborok után nagyon csendes lett az iskola, de a pihenésre szüksége volt a gyerekeknek és a pedagógusoknak is. Augusztusban már az iskolaszerek vásárlása lázba hozza a gyerekeket, s legtöbben vágynak is újra a közösségbe.

ÚJRA HANGOS AZ ISKOLA

Augusztus 20-a után a nevelőtestület már megkezdte az év előkészületeit. A tantárgyfelosztás, a javítóvizsgák, az órarendek összeállítása már sok-sok feladatot adott.

MOZAIK nevű szakmai programunkon az OKM mérések eredményeit elemeztük Farmosi Katalin és Tóthné Kurmai Kinga segítségével, hogy a hibákból tudjunk tovább építkezni. A 3 éves IKCST programunk felülvizsgálatát is meg kellett tennünk, melyet Halászné Mitró Csilla foglalt össze számunkra. A robotika oktatás terén elért eredményeinket Kocsis Andrea mutatta be egy prezentáció segítségével. Szervezetfejlesztő játékokra is szántunk egy kis időt.

Molnár Tiborné intézményvezető és Szabóné Sallai Judit munkaközösség-vezető a POK tanévnyitó szakmai napján vettek részt Kazincbarcikán. Intézményvezetőnk az iskola ÖKO-programját mutatta be a fenntarthatósági szekció résztvevőinek.

Tanévnyitó értekezletünkön két fontos évforduló megünneplését terveztük el:

  • 60 éve épült iskolánk és nyitotta meg kapuit 1962-ben 3 tanteremmel az akkori diákoknak.
  • 200 éve született névadónk, Petőfi Sándor.

A két évforduló jegyében tervezzük ez évi programjainkat.

BECSENGETTEK

A tanévnyitóra sok szülő elkísérte gyermekét. Miután Molnár Tiborné intézményvezető megnyitotta a 2022/23. tanévet, a gyerekek örömmel vették birtokba újra az osztályokat, átvették a tankönyveket és többségük ingyen füzetcsomagot is kapott.

Első osztályosaink még kicsit megszeppenve foglalták el helyeiket, de reméljük, hamarosan ők is a csapat aktív tagjaivá válnak.

Kiemelt feladataink a tanévben:

  • A fejlesztő célú értékelés kultúrájának kialakítása az intézményben.
  • Az Iskolai Lemorzsolódás Megelőzését Támogató Pedagógiai Rendszer alapú komplex intézményfejlesztés tevékenységeinek folytatása
  • A belső mérési adatok felhasználása a tanulók fejlesztése és motiválása céljából.
  • Energiatakarékosság az intézmény egész területén.

Hozzon ez a tanév sok sikert mindenki számára!