VERSENYEK

„KÖLTÖGETŐ” VETÉLKEDŐN JÁRTUNK

  1. november 17-én került megrendezésre Szerencsen a Kiss Attila Alapítvány szervezésében a Kovács Tündéről elnevezett „Költögető” vers- és prózaíró vetélkedő, melyen iskolánkat egy nyolcadikos tanulókból álló csapat képviselte:

Horváth Dorottya 8. oszt.

Lakatos Anett Virgínia 8. oszt.

Krucsai János Ferenc 8. oszt.

A vetélkedőn a tanulók játékos, kreativitást igénylő feladatokat oldottak meg, melyek a szövegalkotásra, a kreatív írásra és a szókincsre épültek.

A gyerekek a vetélkedőn való részvételért elismerő oklevélben és jutalomban részesültek.

„KICSI NAGYKÖVET”

A Magyarság KicsiNagykövete verseny célja segíteni a diákok önfejlesztését, kreativitását, tehetségük kibontakoztatását, hogy sikerélményre és elismerésre tegyenek szert, motiváltabbak legyenek a tanulásban, és büszkék legyenek magukra és származásukra. A gyerekek a kreatív feladatok megoldása mellett felfedezhetik, jobban megismerhetik lakóhelyüket is.

Iskolánk több tanulója is részt vett a megmérettetésen. A versenyen nyújtott teljesítménye alapján elismerő oklevélben és jutalomban részesült Szabó Nagy Gábor 6. osztályos tanuló, akit Péterné Sallai Andrea, tanító készített fel a versenyre.

ONLINE-SZAVALÓVERSENY

A Mezőzombori Kölcsey Ferenc Általános Iskolában 2023. december 8-án került megrendezésre a Mezőzombori XI. Adventi-ONLINE-szavalóverseny a Szerencsi Tankerületi Központ támogatásával, melyre iskolánk tanulói közül is többen jelentkeztek. A versenyt nagy érdeklődés övezte,  21 iskola 109 tanulója versenyzett 5 kategóriában. Nagy örömünkre iskolánk két harmadik osztályos tanulója is eredményesen szerepelt az online szavalóversenyen.

Kecskeméti Ajnácska - 2.hely (II. korcsoport)

Rontó Ferenc Rajmond – különdíj (II. korcsoport)

A helyezést elért tanulók elismerő oklevélben és könyvjutalomban részesültek.

Gratulálunk a gyerekeknek és a felkészítő pedagógusnak, Battáné Tóth Krisztinának a kiemelkedő eredményhez!

 

KÉPZŐMŰVÉSZETI TANSZAK

Iskolánkban ebben a tanévben is elindult a HON Alapfokú Művészeti Iskola képzőművészeti tanszakja. A foglalkozások Vargáné Kozsik Judit, rajztanár vezetésével valósulnak meg. A program a képzőművészet iránt érdeklődő tanulók számára biztosítja készségeik, képességeik fejlesztését, alkotó és önkifejező képességeik kibontakoztatását, tehetségük gondozását.

A művészetoktatás fontos szerepet tölt be a nemzeti hagyományok, a nemzeti értékek megőrzésében, a különböző kultúrák iránti nyitottság kialakításában, a kortárs művészet értő befogadásában. Az alapfokú művészetoktatás lehetőséget nyújt az esztétikai érzékenység, nyitottság, igényesség, ízlés, erkölcsi fogékonyság alakítására, a látás kiművelésére, továbbá fejleszti az érzelmek, gondolatok, elképzelések, tapasztalatok vizuális eszközökkel való megjelenítésének képességét is.

Könyvtári foglalkozások

HALLOWEEN

Iskolánk alsó tagozatos tanulói könyvtári foglalkozás keretein belül halloween lámpásokat készítettek. A gyerekek mindig szívesen kreatívkodnak, kézműveskednek, örömmel készítenek papírból és különböző egyéb anyagokból kis alkotásokat. A kézműves foglalkozás többek között fejleszti a finommotorikát, a türelmet, a kitartást és emellett kitűnő hangulatjavító és stresszoldó hatással is bír.

 

TÁRSASJÁTÉK DÉLUTÁN

Könyvtárunkban „Gazdálkodj okosan! társasjáték délutánt tartottunk. Ez a játék az 1960-as évektől a mai napig nagyon népszerű a gyerekek körében.

Tanulóink tapasztalhatták, hogyan lehet okosan gazdálkodni, a pénzt úgy beosztani, hogy legyen egy kis megtakarításuk is. Ezen felül a társasjáték olyan szociális tevékenység, amely megtanítja, hogyan kell osztozni, kivárni a sorunkat, sportszerűnek lenni, elfogadni a veszteséget; segít gyakorolni a másokhoz való pozitív viszonyulást, az együttműködést, a kommunikációt, a szabályokhoz és szociális normákhoz való igazodást.

A délután vidám hangulatban telt el, a gyerekek jól érezték magukat, a közös játékra később is jó érzéssel gondolhatnak vissza.

 

NÉPDALÉNEKLÉSI VERSENY

A zenének óriási szerepe van az életünkben. Ősidők óta használjuk érzelmeink, lelkivilágunk kifejezésére. Megnyugtatja és örömmel tölti fel lelkünket, megmozgatja testünket és nem utolsósorban helyes irányba tereli gondolatainkat.

Iskolánkban az Ifjú Zenebarátok Napja alkalmából november 20-án a Szerencsi Tankerületi Központtal együttműködve ismét megrendeztük Népdaléneklési versenyünket.  Örömünkre 26 tanuló bátorkodott az éneklésre, akik 6 településről érkeztek hozzánk: Monok, Megyaszó, Prügy, Rátka, Tállya és Tiszalúc.

Rendezvényünket iskolánk első osztályosainak nyitó műsorával kezdtük meg, akik nagyon ügyesen adták elő népi táncjátékukat. Felkészítő pedagógusuk, Péterné Sallai Andrea.

Ezután izgalommal telve kezdődött meg a verseny. A tanulóknak egy kötelező és egy választott dalt kellett elénekelni a zsűri előtt.

A zsűri tagjai voltak:

Nagy Attila - ének-zene tanár, karnagy

Mészárosné Vékony Ida - a Taktakenézi Bóbita Óvoda és Konyha intézményvezetője

Bárány Tamás - a Taktaharkányi Népdalkör tagja

Halász Tamás – a Taktakenézi Petőfi Sándor Általános Iskola megbízott intézményvezetője

A versenyző gyerekeket és a kísérő pedagógusokat finom uzsonnával és meleg teával kínáltuk meg, melyért köszönetet mondunk iskolánk fenntartójának, a Szerencsi Tankerületnek és a helyi Önkormányzatnak.

Természetesen mindenki nagy izgalommal várta az eredményhirdetést, melyen 10 tanuló vehetett át jutalomkönyvet és oklevelet. Ők lettek dalversenyünk „csillagai”, akik a jutalom mellé nyakukba kiscsillagot is kaptak.

Örömünkre iskolánk 3. osztályos tanulója, Kecskeméti Ajnácska 3. helyezést ért el. Gratulálunk neki és felkészítő pedagógusának, Battáné Tóth Krisztinának!

Azokra a versenyzőkre is gondoltunk, akik nem értek el helyezést, így őket a népdalok és az éneklés szeretetéért kisszívvel ajándékoztuk meg.

Vendégeink a dalok által zenei élményekkel feltöltődve, jókedvűen indultak haza.

„A zene lelki táplálék és semmi mással nem pótolható.”

/Kodály Zoltán/

 

Népdaléneklési verseny eredményei

  1. osztályosok
  2. Horváth Erik 2. oszt., Zempléni Árpád Általános Iskola, Tállya
  3. Kardos Flóra 2. oszt., Megyaszói Mészáros Lőrinc Körzeti Általános Iskola

III. Barna Fanni 2. oszt., Megyaszói Mészáros Lőrinc Körzeti Általános Iskola

 

  1. osztályosok
  2. Lengyel Vanda 3. oszt., Rátkai Német Nemzetiségi Általános Iskola
  3. Spéder Lili 3. oszt., Rátkai Német Nemzetiségi Általános Iskola

III. Kecskeméti Ajnácska 3. oszt., Taktakenézi Petőfi Sándor Általános Iskola

 

  1. osztályosok
  2. Gregóczki Krisztofer 4. oszt., Megyaszói Mészáros Lőrinc Körzeti Általános Iskola
  3. Szűcs Lili Eszter 4. oszt., Zempléni Árpád Általános Iskola, Tállya

III. Gyömbér Bence 4. oszt., Rátkai Német Nemzetiségi Általános Iskola

Különdíj: Budai Gergő Vilmos 4. oszt., Monoki Kossuth Lajos Általános Iskola

 

Gratulálunk a helyezést elért tanulóknak és felkészítő tanáraiknak!

 

TE HOGYAN CSINÁLOD? TUDÁSMEGOSZTÓ MŰHELY PEDAGÓGUSOKNAK

INCLUSION4SCHOOLS

Intézményünkben 2023. november 16-án az Inclusion4Schools projekt szervezésében került megrendezésre a pedagógusoknak szóló Tudásmegosztó Műhely. Az Inclusion4Schoolsnál úgy gondolják, hogy ahhoz, hogy a tanulás-tanítás sikeres legyen kemény munkára és kreatív ötletekre, jó megoldásokra is szükség van. Ez a műhely jó lehetőséget teremtett arra, hogy a hátrányos helyzetű diákok oktatásával foglalkozó szakembereket összehozza egy helyre. A műhelyfoglalkozás keretében lehetőség nyílt az együtt gondolkodásra, a tapasztatok megosztására, a pozitív megerősítésre, a tudásmegosztásra.

Előadók:
1. Kocsis Andrea, tanító, Taktakenézi Petőfi Sándor Általános Iskola: LEGO-program. Kompetenciafejlesztés játékosan
2. Hajdu Zsolt, intézményvezető, Iránytű Tanoda - Ibrány: Élmények tanodája
3. Mészárosné Vékony Ida, óvodavezető, Taktakenézi Bóbita Óvoda és Konyha: A projektmódszer mint új tanulásszervezési módszer az óvodában.
4. Rusznák Józsefné, Jelenlétpont vezető, Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület: FETE Jelenlét Program. A jelenlét program küldetése, célja.

PÁLYAORIENTÁCIÓS CSALÁDI NAP

Iskolánkban 2023. november 9-én Pályaorientációs családi napot tartottunk. A családi nap folyamán érdekes programok vártak a gyerekekre, az érdeklődő szülőkre, a meghívott partnerekre és vendégekre. Az alsó tagozatos tanulók osztályfőnökeik vezetésével egy külső munkahelyre látogattak el, ahol megismerkedtek az adott szakma tevékenységeivel, sajátosságaival, munkaeszközeivel. A szakember részletesen mesélt a tanulóknak a foglalkozás szépségéről és kihívásáról egyaránt. A kisdiákoknak a látogatás során lehetőségük nyílt arra is, hogy kipróbáljanak egy-egy munkafolyamatot. A gyerekek nagy érdeklődéssel ismerkedtek meg a különböző szakmákkal. Külső helyszínek: Fodrászat, Polgármesteri Hivatal, Családsegítő és gyermekjóléti szolgálat, Védőnői szolgálat, Jelenlét Pont.

Ezúton is köszönjük az előzőekben felsorolt külső helyszíneken dolgozó szakembereknek, hogy lehetővé tették, hogy iskolánk alsó tagozatos tanulói bepillantást nyerjenek az adott foglalkozás, szakma rejtelmeibe.

Ezt követően a gyerekek visszaérkeztek az iskolába, ahol még számos megoldandó feladat, program várt rájuk, pl.: filmek és mesék megtekintése mesterségekről, meseillusztráció készítése, játékos és csoportos feladatok megoldása szakmákkal kapcsolatosan.

Természetesen a felső tagozatos tanulókról sem feledkeztünk el. Számukra párhuzamosan futottak a pályaorientációs programok. A felsős diákok a különböző iskolai helyszíneken tehették próbára ügyességüket, kreativitásukat, pl.: közlekedésbiztonsági pálya teljesítése, önismereti-pályaorientációs teszt megoldása, szakmák – kahoot, piktogramokból tabló készítése.

A családi napon megjelent szülők, partnerek, vendégek egyrészt bepillantást nyerhettek a tanulói foglalkozásokba, tevékenységekbe; másrészt aktív részesei is voltak, hiszen a könyvtárban egy World Cafe programon vettek részt, kiegészülve a 7. és 8. osztályos tanulókkal, ahol a pályaválasztás, szakmaválasztás, továbbtanulás kérdéskörét járták körbe beszélgetések, kisfilmek és csoportos feladatok megoldása útján.

Emellett a nyolcadikos lányok egy meglepetéssel készültek a pályaorientációs családi nap résztvevői számára. Az egyik tanteremben berendeztek egy GOFRI HÁZ-at, ahol a nap folyamán az általuk készített-sütött finom gofrikkal látták vendégül a pályaorientációs családi nap résztvevőit, gyerekeket és felnőtteket egyaránt.

 

HAGYOMÁNYŐRZÉS

SZÜRET

Iskolánkban október hónapban is folytatódott a hagyományőrző programsorozatunk. Ez alkalommal a 2. osztály tanulói készültek műsorral és mutatták be a Szüreti néphagyományokat és az ahhoz kapcsolódó népszokásokat.

A szüret a különböző történelmi korokban mindig többet jelentett egyszerű munkánál. Ünnepnek számított és számít ma is, hiszen egy egész évi munka gyümölcsével szembesül a szőlőművelő. A szüret a 16. és 17. században igazi sátorosünnep volt.

Kisebb birtokosoknál kalákába szedték a szőlőt, rokonok, ismerősök segítettek be, akiket a gazda látott el ebéddel. A hagyományok szerint a nők szedték a szőlőt, akik görbe késsel, kacorral vagy metszőollóval vágták le a fürtöt. A férfiak pedig puttonyba gyűjtötték a termést, eközben vidám énekeket énekeltek. A puttonyból a szőlőt a terhesbe öntötték, amely mellett ott sorakoztak a gyerekek és három-négyágú karókkal zúzták a szőlőt. Ezután megkezdődött a szőlő feldolgozása: darálás, áztatás, taposás, préselés, fordítás…

A nap végeztével a gazda köszöntésére került sor, a verselők ilyenkor annak jóságáról vagy fukarságáról szóltak.  A kora reggeltől késő estig tartó munka után kezdődhetett a szüreti bál, melyhez számtalan játék és szokás társult.

A bálhoz kapcsolódva sok helyen szüreti felvonulással zárták a napot. A felvonulás főszereplője a borkirály volt, de jelen volt a bíró, a csőszlányok, a csőszlegények és a tolvajok. A szüreti mulatságokon a legtöbb helyen szőlőkoszorút fontak, melyet  a népszerű játékhoz, a csőszjátékhoz használták.

A szüret hagyományos ünnepi ételei általában birka vagy marhahúsból készültek. Bográcsban marhagulyást vagy birkapörköltet főztek, előtte pedig húslevest szolgáltak fel. Desszertnek pedig csörögefánkot sütöttek.

A műsort előadta: 2. osztály

A műsort betanította: Kocsis Andrea, osztályfőnök

 

MÁRTON-NAP

November hónapban az 5. osztály tanulói készültek műsorral és mutatták be a Márton-napi néphagyományokat és az ahhoz kapcsolódó játékokat, dalokat és népszokásokat.

A legenda szerint Szent Márton a Római birodalom Pannónia tartományának Savaria (mai Szombathely) nevezetű városában született. A római császár katonájaként szolgáló Márton egy hideg téli estén odaadta meleg köpenyének felét egy koldusnak. Aznap éjszaka álmában megjelent Jézus a koldus alakjában. Innentől kezdve Márton Isten szolgálatába állt. Jóságáról már élete során is legendák keringtek. Az egyház püspökké kívánta avatni, ám Márton szerénysége miatt, amikor a küldöttek érkezését hírül vette egy közeli tanyán keresett menedéket a libák óljában, ám a hangos libák felkeltették a küldöttek figyelmét. 371-ben püspökké szentelték és haláláig segítette a rászorulókat.

Márton napjához sok népi megfigyelés kapcsolódik, melyek november 11-e utáni időjárásra vonatkoznak. Úgy tartották, hogy ha a Márton napi liba csontja barna és rövid, akkor sáros lesz a tél, ha viszont hosszú és fehér, akkor havas.

A műsort előadta: 5. osztály

A műsort betanította: Lesnyószki Lászlóné, osztályfőnök

 

SZAKMAI NAP

GONDOLKODJ ÖKOsan!

  1. október 24-én intézményünkben szakmai napot tartottunk, melynek középpontjában az ÖKO-szemlélet állt. Napjaink fontos problémája a környezetünk állapotának egyre gyorsabb ütemű romlása és az emiatt bekövetkező negatív változások. Sok kutató vizsgálja a mindannyiunkat érintő változások okait. A cél az emberiség számára, hogy a környezetszennyezés mértékét mihamarabb megállítsuk, de legalábbis csökkentsük. A mai diákok nevelése azért is fontos, mert hozzájárul, hogy olyan felnőttek legyenek, akik felelősséget éreznek a környezet iránt, akiknek mind döntéseikben, mind viselkedésükben megjelenik a pozitív, környezetbarát attitűd.

Iskolánk nevelőtestülete elkötelezett a környezeti nevelés és a fenntarthatóság pedagógiája iránt. Fontos feladatunknak tartjuk, hogy tanulóinkban kialakítsuk az igényt arra, hogy megismerjék az őket  körülvevő közvetlen és tágabb környezetüket, megtanulják, hogy ők mit tehetnek környezetük védelméért. Összefogásra van szükség, hogy az iskolában együtt, együttműködve minél sikeresebb környezeti nevelést, ÖKO-szemléletet, ÖKO-programokat tudjunk mi pedagógusok megalkotni. Mindezeket nem egy tanórán, vagy egy tantárgy keretein belül kell megvalósítani, hanem az oktatás minden területén és minden szintjén, az iskolában és azon kívül egyaránt.

Szakmai napunk keretein belül igyekeztünk minden oldalról, több szempontból körüljárni az ÖKO-témát. Értékes előadásokat hallhattunk a következő témákban:

  • Lesnyószki Lászlóné - Tématerületi munkacsoport vezetője előadást tartott a környezetvédelem, a környezettudatos magatartás, a fenntarthatóság, az újrahasznosítás fontosságáról.
  • Vendégeink voltak, Oroszné Hajdu Marianna - intézményvezető és Juhászné Vaszil Ildikó - teremtésvédelmi felelős, akik a Mátyás Király Katolikus Általános Iskola És Óvoda képviseletében érkeztek hozzánk. Ők bemutatták az iskolájukban sikeresen működő környezeti nevelési programot és az ÖKO-munkacsoport sokrétű, színes tevékenységét.
  • Krucsai Krisztina - Diákönkormányzat vezető, az intézményünkben működő ÖKO-munkacsoport tevékenységéről és a ZölDÖK munkájáról, jövőbeni terveiről számolt be.
  • Vendégelőadóként látogatott el hozzánk volt tanítványunk, Szabó Petra - talajtani szakmérnök és növényorvos, aki prezentációjában ZÖLD tippeket adott az Ökoiskola működéséhez.
  • Halászné Mitró Csilla - ILMT munkacsoport vezetője, felső tagozatos (8. évfolyam) diákjaink körében végzett környezeti attitűdméréseket és ezek eredményeit ismertette a jelenlévőkkel.

Intézményünkben szervezetfejlesztési programot is működtetünk, ezért minden alkalmat megragadunk a közösség építésre, a pedagógusok közti együttműködés fejlesztésére, a közös tanulásra és a közös játékra. A szakmai napon is figyeltünk erre. A résztvevők „Együtt játszunk, együtt fejlődünk!” című játékos szervezetfejlesztésben vettek részt, mely hozzájárult a stresszoldás, a jó hangulat, a vidám légkör megteremtéséhez.

A szakmai nap zárásaként a jelenlévők 3 fős csoportokba szerveződtek és egy érdekes és szórakoztató tesztfeladatsort oldottak meg KAHOOT! segítségével.

„ Nemcsak azért vagyunk felelősek, amit teszünk, hanem azért is, amit nem teszünk meg. ” (LAO-CE)

 

BŐRÖNDMÚZEUM – UTAZÁS A PÉNZ KÖRÜL

A Pénziránytű Alapítvány jóvoltából a pénteki napon egy különleges program várt a felső tagozatos tanulókra, ugyanis a Pénzmúzeum a pénzügyi ismereteket bőröndbe csomagolva kelt útra és látogatott el hozzánk. A Bőröndmúzeum - Utazás a pénz körül című program keretében a hozzánk látogató szakértő pedagógus kolléga az 5., 6., 7., 8. osztályos diákoknak tartott érdekes és tartalmas tanórákat „Családi költségvetés” és „Korszerű pénzkezelés” témákban.

A pénzzel kapcsolatos döntések részét képezik mindennapjainknak, és „PÉNZ-ügyeink” az első zsebpénztől kezdve egészen a nyugdíjas évekig életünk fontos velejárói. Jóval egyszerűbbé és kiszámíthatóbbá válhatnak hétköznapjaink, valamint a jövőnk is, ha tisztában vagyunk a személyes pénzügyeinket érintő néhány egyszerű dologgal, és tudjuk, hogy mikor, mire érdemes figyelnünk.

A rendhagyó tanórák során a diákok általános pénzügyi ismeretekkel korszerű, játékos, interaktív pedagógiai módszerek mentén ismerkedtek meg. A megvalósult tanórák illeszkednek a Nemzeti Alaptanterv állampolgári ismeretek tantárgy gazdasági-pénzügyi ismeretköréhez, melynek célja a fogyasztói és pénzügyi tudatosság fejlesztése.

A Pénziránytű Alapítvány – mint egy tájékozódást segítő, hasznos „IRÁNYTŰ” ezzel a programmal szeretne segítséget nyújtani a diákoknak.

A gyerekek nagyon élvezték a tartalmas és interaktív foglalkozásokat. Örömmel és lelkesen oldották meg az interaktív és érdekes feladatokat.

LÁZÁR ERVIN PROGRAM

EIFFEL MŰHELYHÁZ, BUDAPEST

 

A Lázár Ervin Program program célja a művészet – szociális helyzettől és területi elhelyezkedéstől függetlenül – minden köznevelésben tanuló diák számára egyenlő feltételek mellett hozzáférhető legyen.

A program keretében iskolánk 8. évfolyamos tanulói 2023. október 19-én Budapestre utaztak az Eiffel Műhelyházba. Diákjaink a Magyar Állami Operaház Giacomo Puccini: Schicchi 2.0 - A mindent járó malmocska című előadását tekintették meg, mely az opera-irodalom egyik legszórakoztatóbb vígoperája, melyben szellemesebbnél szellemesebb pillanatok követik egymást. A rendező a fiatalok számára is jól értelmezhető helyzetekben és kissé futurisztikus környezetben vitte színre Puccini vígoperáját. A gyerekek véleménye teljes mértékben pozitív volt. Nagy hatással volt rájuk a színvonalas, érdekes és időtálló előadás.

Az előadóművészek humoros jelenetekkel és interaktív játékkal tették még élvezetesebbé a mesélést. A színészek a történetek megértését segítő magyarázatokkal látták el, melyek megkönnyítették az események befogadását. A diákok elégedetten és élményekkel gazdagodva tértek vissza az iskolába.

 

CSODAMALOM-CSODAKALAP-CSODABOT

 

Iskolánk 2-4. osztályos tanulói november 15-én Taktaharkány Nagyközség Művelődési Házában a Miskolci Csodamalom Bábszínház „Mindent járó malmocska” című előadását tekinthették meg.

A történet magyar népmese nyomán íródott, mely élőszereplős, zenés bábjáték. Középpontjában egy vándor mesemondó állt, aki vásári kofa módjára adta elő történetét.

A királyfi elkéri a szegény ember két pici ökrét és egy mindent járó malmocskát ajándékoz neki cserébe. Később hazafelé sikerül szereznie egy csodakalapot és egy csodabotot, amelyekkel végül az egész királyságot megmenti.

Tanulóink jól szórakoztak a zenével, dalokkal színesített előadáson, mely olyan pozitív élményt nyújtott számukra, amely jó hatással gazdagította személyiségüket.