PEDAGÓGUSOK SZAKMAI FEJLŐDÉSE, MEGÚJULÁSA

Fontosnak tarjuk ennek a kompetenciaterületnek a folyamatos fejlesztését. Folyamatosan figyeljük a Miskolci Pedagógiai Oktatási Központ által meghirdetett képzéseket és a Nemzeti Pedagógus Kar és a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat által szervezett előadásokat. Az idei tanévben is több konferencián, továbbképzésen vettünk részt.

Az Oktatási Hivatal egyik kiemelt célja a köznevelési intézmények hatékonyságának, eredményességének növeléséhez folyamatos pedagógiai-szakmai támogatás biztosítása. A Miskolci POK szervezésében ellátogatott hozzánk Tóthné Lechner Katalin szaktanácsadó, aki „Tájékoztató tartása a gazdagító programokról, a tehetséggondozás formái a tanórán és a tanórán kívül/óvodai tevékenységekben.” címmel tartott továbbképzést a nevelőtestület számára. A műhelyfoglalkozás során a szaktanácsadó irányításával foglalkoztunk a tehetséggondozásban rejlő lehetőségek feltárásával, a gamifikációban lévő lehetőségek magasabb szintű kiaknázásával, valamint gyakorlati útmutatást kaptunk a tehetséges és az alulteljesítő tanulók vizsgálati lehetőségeiről, módjairól.

A Miskolci POK szervezésében tantestületünk „Lemorzsolódás: közös gondolkodás okokról és megoldási lehetőségekről” című online műhelymunkán vett részt. A pedagógiai-szakmai szolgáltatásnak jelentős szerepe van a lemorzsolódás megelőzése érdekében. A lemorzsolódás megakadályozása, csökkentése szakmailag és módszertanilag felkészült, nyitott, befogadó, rugalmas pedagógusokat kíván. A műhelymunka során számos új ismerettel gazdagodtunk a témában, melyet igyekszünk beépíteni a mindennapi nevelő-oktató munkába.

 

 

LÁZÁR ERVIN PROGRAM

NYÍREGYHÁZI CANTEMUS GYERMEKKAR ELŐADÁSA

 

A Lázár Ervin Program keretében iskolánk 5., 6., 7. és 8. évfolyamos tanulói 2024. május 28-án Tiszalúcra utaztak a Petőfi Sándor Művelődési Házba. Diákjaink a Nyíregyházi Cantemus Gyermekkar korszakokat átívelő ismeretterjesztő előadását hallgathatták meg. A koncert színes, részletes áttekintést nyújtott a reneszánsztól egészen napjainkig. A gyermekkar megidézte a reneszánsz templomok csodálatos atmoszféráját. A különleges műsor második részében a magyarságtudatot hangsúlyozva és mélyítve az énekkar magyar zeneszerzők műveit mutatta be. A kórus vezetője érdekes előadást tartott a zenéről, az énekhangokról. A koncert végén a híres Cantemus Gyermekkar könnyedebb hangvételű, népszerű dallamokat adott elő. Az előadás során a kórus bevonta a közönséget is a zenei élménybe.

A gyerekekre nagy hatást gyakorolt ez a színvonalas, különleges előadás.

 

MISKOLCI CSODAMALOM BÁBSZÍNHÁZ

A Lázár Ervin Program keretében iskolánk első osztályos tanulói a Szerencsi Tankerületi Központ szervezésével elutaztak a Miskolci Csodamalom Bábszínházba, ahol egy  csodás  előadást láthattak. A gyerekeknek mindvégig nagyon tetszett az interaktív mesés darab. Kissé fáradtan, de annál nagyobb jókedvvel és sok-sok élménnyel tértek haza. Köszönjük szépen a lehetőséget!

 

NEMZETI ÖSSZETARTOZÁS NAPJA – JÚNIUS 4.

„Nem kell beszélni róla sohasem,
De mindig, mindig gondoljunk reá.
Mert nem lehet feledni, nem, soha,
Amíg magyar lesz és emlékezet.”

/Juhász Gyula: Trianon/

 

A Nemzeti Összetartozás Napja, amelyet minden év június 4-én ünneplünk, Magyarország egyik legfontosabb történelmi és kulturális eseménye. Ezen a napon emlékezünk a Trianoni békeszerződés aláírására és annak következményeire, amelyek mélyen befolyásolták Magyarország sorsát. Az ünnep nem csupán egy múltbeli esemény felidézése, hanem a nemzeti identitás, az összetartozás és a közösségi értékek megerősítésének ünnepe is.

A nemzeti összetartozás napja alkalmából iskolánkban is megemlékeztünk a trianoni tragédiáról, az anyaországtól elszakított magyarok lakta területekről. A Diákönkormányzat zenés összeállításban versekkel, történelmi tényekkel mutatta be ezeket az eseményeket.

KÖSZÖNTJÜK A PEDAGÓGUSOKAT ÉS AZ OKTATÁSBAN DOLGOZÓKAT!

„Tanítani annyit tesz, hogy egyszerre ragadod meg a jövő kezét, szívét és elméjét.”

Június első hétvégéje 1951 óta ünnep: Pedagógusnap. A pedagógusok a gyermekek életének meghatározó szereplői, hiszen amellett, hogy oktatnak-nevelnek, a gyermekek lelkével és mentális jóllétével is törődnek, közösséget formálnak, erkölcsi tudást is adnak. Nap, mint nap sokat tesznek a fiatal generáció tagjaiért. A Pedagógusnap nem egy kitüntetett, hangos ünnep, csupán egy lehetőség arra, hogy gyermek és szülei megköszönje pedagógusainak, hogy sokat dolgozik értük.

A pedagógus életforma, nem csak egy foglalkozás, hanem egy életre szóló elkötelezettség a jövő nemzedékének oktatása és nevelése iránt. A pedagógusok alakítják, formálják a diákok gondolkodását, cselekedeit.

A Pedagógusnap alkalmából Szabó Árpád tankerületi igazgató úr köszöntését Halász Tamás igazgató úr tolmácsolta a pedagógusok és az oktatásban dolgozók felé. Emellett e jeles nap alkalmából a Szerencsi Tankerületi Központ édességcsomaggal is kedveskedett a dolgozók részére. Ezúton is köszönjük szépen!

Az iskola vezetősége a pedagógusnap alkalmából egy kis meghitt összejövetelt szervezett az intézmény valamennyi dolgozója számára, melynek keretében a Diákönkormányzat és az énekkar ünnepi versekkel és dalokkal köszöntötte a megjelent pedagógusokat és az oktatásban dolgozókat.

 

TANKERÜLETI PEDAGÓGUSNAP

A Szerencsi Tankerületi Központ 2024. május 31-én rendezte meg az immár hagyományos Pedagógusnapi ünnepségét, melynek keretében elismerésben részesítette azokat a pedagógusokat, akik a 2023/2024-es tanévben kiemelkedő munkát végeztek, kiemelkedő versenyeredményeket értek el diákjaikkal.

Intézményünkből az egész éves pedagógiai munkájáért, kiemelkedő versenyeredményeiért Lesnyószki Lászlóné érdemelte ki Az év pedagógusa címet, akit a Szerencsi Tankerületi Központ a jövő nemzedékért végzett áldozatos nevelő-oktató munkájáért elismerésben részesített.

Szívből gratulálunk az elismeréshez, további munkájához jó egészséget és sok sikert kívánunk!

MÁTYÁS TEHETSÉGNAPON JÁRTUNK

Iskolánk 2024. június 6-án meghívást kapott a Mátyás Király Katolikus Általános Iskola és Óvoda Mátyás Tehetségnapjára.

A tehetségnapon résztvevő tanulók több kategóriában is bemutathatták tudásukat, tehetségüket, kreativitásukat. A fellépő gyerekek az eseményen résztvevő vendégeket tánc- és zenei produkciókkal, versekkel és rajzalkotásokkal kápráztatták el.

Iskolánk alsó és felső tagozatos tanulói közül is többen szívesen mutatták be előadói és alkotói tehetségüket ezen a jeles eseményen.

Versmondás kategóriában iskolánkat képviselte:

Máté Klementina Heléna 2.o. / Felkészítő pedagógus: Kocsis Andrea

Rontó Ferenc Rajmond 3.o. / Felkészítő pedagógus: Battáné Tóth Krisztina

Krucsai János Ferenc 8.o. / Felkészítő pedagógus: Lesnyószki Lászlóné

 

Rajz kategóriában iskolánkat képviselte:

Borai Mateusz Mózes 3.o., Tóth Zsolt 3.o./ Felkészítő pedagógus: Battáné Tóth Krisztina

Babos Ferenc András 6.o., Krucsai János Ferenc 8.o. / Felkészítő pedagógus: Vargáné Kozsik Judit

 

Gratulálunk minden résztvevő tanulónak és felkészítő pedagógusnak!

Továbbá köszönjük a meghívást és szívből gratulálunk Oroszné Hajdú Marianna igazgató asszonynak, a nevelőtestületnek és valamennyi közreműködőnek ehhez az igazán különleges, szívmelengető, sikeres Mátyás Tehetségnaphoz.

„NYITNIKÉK” PROGRAM

BEMUTATÓ FOGLALKOZÁS AZ 1. OSZTÁLYBAN

Az iskolánkban működő Óvoda-iskola átmenetet támogató munkacsoport „Nyitnikék” programjai közé tartozik az elsős tanulók nyomon követése. Ebből az alkalomból meghívást kapott Mészárosné Vékony Ida, a Taktakenézi Bóbita Óvoda intézményvezetője, Soltész Györgyi, óvónő illetve Halász Tamás, iskolánk igazgatója. A meghívott vendégek egy komplex foglalkozást tekinthettek meg, melyet Péterné Sallai Andrea tanítónő tartott.

A kicsi elsősök izgatottan várták az óvó néniket, hogy megmutathassák, milyen sokat tanultak és fejlődtek az elmúlt év során. Az óra keretében számoltak, olvastak, interaktív táblán oldottak meg feladatokat, melyeken keresztül megfigyelhető volt, hogy a tanulók milyen szinten sajátították el a számok és betűk országában tanult ismereteket.

Az óra végén tánccal és énekkel köszöntek el a tanulók az óvó néniktől, akik elégedettek és boldogok voltak, hogy a gyerekek sokat fejlődtek magatartás és tanulás terén is egyaránt.

MULTIKULTURÁLIS HÉT

Iskolánkban 2024. május 21. és május 24. között Multikulturális hetet tartottunk, melynek témája a Magyarországon élő nemzetiségek voltak.

Kedden a svábok, szerdán a görögök, csütörtökön a romák, pénteken a magyarok bemutatása volt az osztályok feladata.

Minden reggel az iskola rádióban az adott nemzetiség letelepedéséről, hagyományaikról új ismereteket, míg szünetekben autentikus népzenéket hallgathattak tanulóink.

A tanórákon tovább bővíthették tudásukat ismeretterjesztő videók, Power Point bemutatók és játékfilm részletek megtekintésével.

A tanulók a készségtantárgyak keretein belül német, görög, roma, magyar zászlókat és a nemzetiségekre jellemző motívumokat rajzoltak, festettek. Az elkészített produktumok az iskola folyosóján kihelyezett paravánra kerültek fel, melyet az osztályok közösen megtekintettek.

A Multikulturális hét záró eseménye a táncház volt, amit a tornateremben tartottunk. Az osztályok a nemzetiségekre jellemző táncokat mutattak be, majd ezek alaplépéseit tanították meg a többieknek.

A témahéten tanulóink sok új ismerethez jutottak és élményekben gazdagon zárult rendezvénysorozatunk.

VERSENYEREDMÉNYEK

„ZEMLÉNYI ZOLTÁN” OLVASOTTSÁGI VERSENY

  1. május 17-én került megrendezésre Szerencsen a Kiss Attila Alapítvány szervezésében a „Zemlényi Zoltán” elnevezésű Olvasottsági Verseny, melyen iskolánkat egy felső tagozatos tanulókból álló csapat képviselte:

A csapat tagjai:

Babos Diána 7. oszt

Horváth Dorottya 8. oszt.

Krucsai János Ferenc 8. oszt.

A versenyen az olvasni szerető tanulóknak Majoros Nóra: A néma táltos című művéhez kapcsolódó játékos, kreativitást igénylő feladatokat kellett megoldaniuk. Diákjaink az olvasottsági megmérettetésen ügyesen helyt álltak.

A gyerekek a versenyen való részvételért elismerő oklevélben és könyvjutalomban részesültek.

Gratulálunk a felkészítő pedagógusnak, Lesnyószki Lászlónénak és tanítványainak a versenyen való eredményes részvételért!

 

MPN2024 LÉLEKMOZGATÓ RAJZPÁLYÁZAT

Iskolánk felső tagozatos tanulói közül többen részt vettek a Magyar Paralimpiai Bizottság és a Fogyatékosok Országos Diák-, Verseny- és Szabadidősport Szövetsége által kiírt MPN2024 Lélekmozgató Rajzpályázatán, amelynek témái a következők voltak: Élményeim a Magyar Parasport napján, a Lélekmozgató programon. Mindannyiunkban ugyanolyan szív dobog.  Elfogadás, közösség. Parasport, parasportolók, fogyatékosság.

A verseny iránt nagyon nagy volt az érdeklődés és az idei évben rekordszámú pályázat került benyújtásra.

Nagy örömünkre iskolánk egyik nyolcadik osztályos tanulójának beküldött pályaművét a zsűri kiemelkedőnek ítélte és a pályázó tanulót elismerő oklevélben és díjazásban (Decathlon ajándékkártya) részesítette.

Glonczi László 8.o. – kiemelkedő pályamű

Szívből gratulálunk a nyertes pályaművet alkotó tanulónak és a felkészítő pedagógusnak, Vargáné Kozsik Judit tanárnőnek a kiemelkedő eredményhez!

 

„ÍGY KÖZLEKEDTEK TI!” - RAJZPÁLYÁZAT

Iskolánk alsó és felső tagozatos tanulói közül többen részt vettek a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Balesetmegelőzési Bizottság által meghirdetett „Így közlekedtek ti!” rajzpályázatán, melynek témája a biztonságos közlekedés volt.

A rajzpályázatot ebben a tanévben is nagy érdeklődés övezte, sok szép, igényes pályázat került beküldésre.

Nagy örömünkre iskolánk egyik ötödik osztályos tanulója a felső tagozatos kategóriában kiemelkedő eredményt ért el a pályázaton.

Lakatos Tifani Renáta 5.o. – I. hely

A helyezést elérő tanulót a zsűri díjazásban (Decathlon ajándékkártya) részesítette.

Szívből gratulálunk a helyezést elérő tanulónak és a felkészítőinek, Halászné Mitró Csillának és Rozgonyiné Szkiba Annamáriának a kiemelkedő eredményhez!

 

PÜNKÖSD - HAGYOMÁNYŐRZÉS

„Mi van ma, mi van
ma piros pünkösd napja.
Holnap lesz, holnap lesz,
a második napja.
Királyné pálcája.
szálljon a házára,
ha nem a házára,
az úr asztalára.”

 

Iskolánkban május hónapban is tovább folytatódott a hagyományőrző programsorozatunk. Ez alkalommal a legkisebbek, az 1. osztály tanulói készültek műsorral és mutatták be a Pünkösdi hagyományokat és népszokásokat.

Pünkösd a keresztény egyház egyik fő ünnepe, az egyház születésnapja. Húsvétot követő ötvenedik napon kezdődik, mozgó ünnep. Pünkösdkor a kereszténység a Szentlélek kiáradását ünnepli, a népszokásokban pedig a nyárköszöntés az ünnep lényege.

Az ünnephez kapcsolódó legismertebb népszokás a pünkösdi király és királyné megválasztása. Pünkösdi királlyá az válhatott, aki a faluközösség fiataljai számára rendezett vetélkedő (pl.: lóverseny) során a legeredményesebbnek bizonyult. A pünkösdi királynéjárás lényege, hogy négy nagyobb lány körbevitt a falun egy ötödiket. Ő a legkisebb, a legszebb. Énekeltek és jókívánságokat ismételgettek. Megálltak az udvarokon, majd a pünkösdi királyné feje fölé kendőt feszítettek ki, vagy letakarták őt fátyollal.

A műsort előadta: 1. osztály

A műsort betanította: Péterné Sallai Andrea, osztályfőnök

SPORTEREDMÉNYEK

BOZSIK-PROGRAM

 

A Bozsik Intézményi Program keretein belül május 21-én Taktaharkányban került megrendezésre a IV. korcsoportos tanulók tavaszi körzeti teremlabdarúgó tornája, melyen iskolánk focicsapata is részt vett.

Iskolánk tanulói nagy érdeklődést mutatnak a labdarúgás iránt, ezért igyekszünk számukra minél több lehetőséget biztosítani a gyakorlásra, a felkészülésre, a játékra, a sportolásra.

A körzeti rendezvények lezárásaként ezen a záró tornán minden tanuló ajándékot és emléklapot kapott.

Az OTP Bank Bozsik-program Intézményi-program egy gyermek- és játékközpontú rendezvény, mely a Fair Play szellemiségében zajlik, azaz fontos a sportszerű játék és az egymás iránti tisztelet.

 

A focicsapat tagjai:

Budai Brájen 7. oszt.

Erdei-Nagy Viktor 7. oszt.

Lakatos Norbert 7. oszt.

Ruszó Béla Renátó 7. oszt.

Márton Béla 8. oszt.

Vadász Adrián Ronáldó 8. oszt.

 

BOZSIK-PROGRAM – LÁNYFOCI

 

A Bozsik Intézményi Program keretein belül június 4-én Megyaszón került megrendezésre a IV. korcsoportos lányok tavaszi körzeti labdarúgó tornája, melyen iskolánk lány focicsapata is részt vett.

Iskolánkban a lányok is nagy érdeklődést mutatnak a labdarúgás iránt, ezért igyekszünk számukra minél több lehetőséget biztosítani a játékra, az edzésre, a sportolásra.

A körzeti rendezvények lezárásaként ezen a záró tornán minden tanuló ajándékot és emléklapot kapott.

 

A focicsapat tagjai:

Lakatos Tifani Renáta 5.o.

Paczák Nikoletta 6.o.

Rézműves Dzsenifer 6. o.

Kiss Amanda 7.o.

Horváth Anett Jolán 7.o.

Vadász Melissza Mercédesz 7.o.

Kiss Ketrin Debóra 8.o.

 

DIÁKOLIMPIA – KISISKOLÁK KISPÁLYÁS LABDARÚGÁS VÁRMEGYEI DÖNTŐ

Iskolánk III. és IV. korcsoportos labdarúgó csapata a Kisiskolák Sportversenye Labdarúgás körzeti döntőjében nyújtott kiemelkedő teljesítményének köszönhetően a megye 6 legjobb iskolai foci csapata közé került be, ennek köszönhetően 2024. május 14-én a Magyar Diáksport Szövetség égisze alatt megrendezett Kisiskolák Kispályás Labdarúgás Vármegyei Döntőjén vehetett részt, mely Miskolc Egyetemváros - Egyetemi Műfüves Futball Arénában került megrendezésre. A kispályás labdarúgás körmérkőzéses formában zajlott. A torna nagyon jó hangulatban telt és látványos, izgalmas mérkőzésekben is bővelkedett. A vármegyei döntőben focistáinknak sikerült ügyesen helytállni és megszerezni a IV helyet.

A focicsapat tagjai:

Lakatos Rikárdó 6. oszt.

Balog Gyula József 7. oszt.

Erdei-Nagy Viktor 7. oszt.

Farkas Dominik 7. oszt.

Lakatos Norbert 7. oszt.

Kiss Rikárdó Junior 8. oszt.

Márton Béla 8. oszt.

Vadász Adrián Ronáldó 8. oszt.

 

KOCSIS SÁNDOR KUPA

Iskolánk meghívást kapott a IV. Kocsis Kupára, mely 2024. március 16-án került megrendezésre Megyaszón. A tornán II. korcsoportos labdarúgóink képviselték intézményünket. Az eseményen résztvevő csapatok focistái mérték össze fizikai és technikai tudásukat, állóképességüket. A torna nagyon jó hangulatban telt és izgalmas, szoros mérkőzésekben bővelkedett. Kis focistáink ügyesen helyt álltak és az V. helyen végeztek.

A focicsapat tagjai:

Borai Mateusz Mózes 3. oszt.

Tóth Martin 3. oszt.

Tóth Zsolt 3. oszt.

Fehér Balázs 4. oszt.

Kiss Fernandó Brájen 4. oszt.

Kiss Roland Nikolasz 4. oszt.

Lakatos Róbert 4. oszt.

Vadász Kevin Nikolasz 4. oszt.

 

  1. SNI - SPORTVERSENY

A Prügyi Móricz Zsigmond Általános Iskolában 2024. május 29-én került megrendezésre a XX. SNI – Sportverseny, a Szerencsi Tankerületi Központ támogatásával, melyen iskolánk egy hat fős vegyes (alsó-felső) csapattal képviseltette magát.

A verseny nagyon jó hangulatban telt, melyen 6 csapat tanulói mérték össze ügyességüket, gyorsaságukat, állóképességüket. Emellett a sporteseményen a gyerekeknek lehetőségük nyílt egyéni versenyszámokban is próbára tenni magukat, pl.: felülés, dekázás, kosárra dobás, húzódzkodás.

Iskolánk csapata nagyon ügyesen szerepelt a versenyen és sikerült megszerezniük a III. helyet. Továbbá egyik felső tagozatos tanulónk két egyéni versenyszámban is győzelmet aratott.

A gyerekek a versenyen nyújtott kiemelkedő teljesítményükért elismerő oklevélben részesültek és értékes sporteszközöket kaptak jutalmul.

 

Szívből gratulálunk a szép sporteredményekhez a csapatoknak és a felkészítő pedagógusnak, Halász Tamásnak!