DIÁKOLIMPIA - LABDARÚGÁS

Intézményünk IV. korcsoportos focistái 2024. március 25-én Gesztelyen, a Diákolimpia Labdarúgás kategóriában megrendezett labdarúgó tornán képviselték iskolánkat és mérték össze ügyességüket, erőnlétüket, gyorsaságukat, taktikai és technikai tudásukat a jelenlévő iskolák csapataival. Tehetséges labdarúgóinknak sikerült megszerezniük az ezüstérmet.

A focicsapat tagjai:

Balog Gyula József 7. oszt.

Budai Brájen 7. oszt.

Farkas Dominik 7. oszt.

Lakatos Norbert 7. oszt.

Lakatos Rikárdó 6. oszt.

Márton Béla 8. oszt.

Tóth Joel Izsák 6. oszt.

Vadász Adrián Ronáldó 8. oszt.

Gratulálunk a szép eredményhez a focicsapatnak és edzőjüknek, Halász Tamásnak!

 

VILLŐZÉS – GERGELY-JÁRÁS

„Kié, kié ez a ház?
Egy jámbor emberé!
Benne van egy vetett ágy,
az mellett ringó bölcső.
Haj villő,
falu végén selyemsátor,
haj villő.”

Iskolánkban március hónapban is folytatódott a hagyományőrző programsorozatunk. Ez alkalommal a 3. osztály tanulói készültek műsorral és mutatták be két tavaszi néphagyományunkat, a Villőzést, mely egy virágvasárnapi népszokás és a Gergely-járást, mely az iskolás gyermekek adománygyűjtő, iskolába toborzó játéka.

A Villőzés során a lányok villőnek nevezett faágakkal járták a házakat, ezeket a faágakat felszalagozták, olykor kifújt tojásokkal díszítették. Énekelve jártak házról házra.

Az iskolához fűződik a Gergely-járás szokása. Abban az időben, amikor még nem volt kötelező az iskolába járás, ilyen toborzással igyekeztek népszerűsíteni a diákéletet. A Gergely-járásban szereplők a katonai toborzás mintájára különféle rangokat viseltek és Szent György vitézeinek nevezték magukat. Ünnepélyes öltözetük jellemző darabjai voltak a papírból készült csúcsos süveg, a katonacsákó szalagokkal és a fakard. Verseket mondtak, bemutatták az iskola életét, iskolába hívogattak és adományt gyűjtöttek.

A műsort előadta: 3. osztály

A műsort betanította: Battáné Tóth Krisztina, osztályfőnök

INNEN INDULTAM

Márciusban is folytatódtak a pályaorientációs programjaink. Horváth Krisztofer Jeremiást, volt tanítványunkat hívtuk meg iskolánkba, aki 7-8. osztályos gyerekeknek tartott előadást. Beszélt a középiskolai évek nehézségeiről, s arról, hogy a választott szak vagy szakma milyen nehézségeket rejt magában, mire készüljenek azok a tanulók, akik ezt az utat választják. Büszkék vagyunk rá, hisz szakmát és érettségit is szerzett. Kitartása és szorgalma jó példa tanítványainknak.

NEMZETI ÜNNEP – 1848. MÁRCIUS 15.

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc Magyarország újkori történetének egyik legmeghatározóbb eseménye, a nemzeti identitás egyik alapköve. A magyarság 176 éve minden évben megemlékezik egyik legnagyobb történelmi eseményéről. A Magyar Országgyűlés 1991-es határozata értelmében március 15-e az 1848-49-es forradalom és szabadságharc kezdetének, a modern parlamentáris Magyarország megszületésének napja és a Magyar Köztársaság nemzeti ünnepe.

Az 1848-49-es polgári forradalom és szabadságharc kezdete ez a nap, melynek célja a függetlenség kivívása és az alkotmányos berendezkedés megteremtése volt. A forradalmat indító március 15-e jelkép lett: a kivívott szabadság megőrzésének és az elvesztett szabadság visszaszerzésének szimbóluma.

1848-ban ezen a napon nyomtatták a magyar sajtó első szabad termékeit a Tizenkét pontot és a Nemzeti dalt.

 

Iskolánk 2024. március 14-én tartotta ünnepi megemlékezését az 1848-49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére. A megemlékezés a Himnusz eléneklésével kezdődött, majd Halász Tamás igazgató úr osztotta meg a jelenlévőkkel ünnepi gondolatait. Ezt követően az iskola hetedik osztályos tanulói elevenítették fel az 1848/49-es eseményeket. A diákok előadását versek, prózák, zenerészletek és korabeli fotók vetítése gazdagította. Az ünnepi műsort a negyedik osztályosok tánca és az énekkar tette még színesebbé.

A műsort előadta: 7. osztály, 4. osztály

A műsort összeállította és betanította: Vargáné Kozsik Judit osztályfőnök

A táncot betanította: Szabóné Sallai Judit osztályfőnök

Az énekkart felkészítette: Vargáné Kozsik Judit tanárnő

 

Gratulálunk a felkészítőknek és a szereplőknek a színvonalas műsorhoz!

 

BŰNMEGELŐZÉSI TÉMAHÉT

Március elején az intézményben a Bűnmegelőzési témahét keretében a gyermekvédelmi felelősök előadásokat és versenyeket szerveztek.

 

A Szerencsi Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztályának bűnügyi referense, Pálinkásné Tóth Vivien tartott előadást a szabálysértésekről, bűncselekményekről és azok következményeiről. Az előadó az alsó tagozaton még mesélt a gyerekeknek a rendőr munkájáról, felszereléseiről, a központi telefonszámokról és néhány közlekedési tábla ismeretére is felhívta a kisdiákok figyelmét.

 

Karászi Tibor, iskolánk tanára a kisiskolásoknak a mindennapi élet szabályainak fontosságáról, az iskolai bántalmazás, az agresszió következményeiről tartott előadást. Majd érdekes és tanulságos kisfilmeket néztek meg együtt.

 

Tarnóczi Eszter, a Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat vezetője az alsós tanulók aktív közreműködésével az iskolai bántalmazás témakörét járta körbe. Ezzel kapcsolatosan egy érdekes animációs kisfilmet is megtekintettek a tanulók, majd a látottakat kérdések segítségével közösen dolgozták fel. A felső tagozaton a fiatalkorúak büntethetősége, a javítóintézet és fiatalkorúak börtönének bemutatása volt a központi téma.

 

A Bűnmegelőzési héten az alsó és felső tagozatos tanulók sokféle versenyen tehették próbára ügyességüket, mérhették össze tudásukat, kreativitásukat. A versenyek nagyon jó hangulatban teltek.

 

VERSENYEREDMÉNYEK

ARANY JÁNOS SZAVALÓVERSENYEN ELÉRT EREDMÉNY

A Tiszalúci Arany János Általános Iskolában 2024. február 23-án került megrendezésre az Arany János szavalóverseny online formában a Szerencsi Tankerületi Központ támogatásával, melyre iskolánk tanulói közül is többen jelentkeztek. A versenyt nagy érdeklődés övezte. Nagy örömünkre iskolánk  nyolcadik osztályos tanulója is eredményesen szerepelt az online szavalóversenyen.

Krucsai János Ferenc - III. hely (7-8. évfolyam)

A helyezést elért tanuló elismerő oklevélben és könyvjutalomban részesült.

Szívből gratulálunk a helyezést elérő tanulónak és a felkészítő pedagógusnak, Lesnyószki Lászlónénak a kiemelkedő eredményhez!

 

ÚJSÁGÍRÓI PÁLYÁZAT

A szerencsi Kiss Attila Alapítvány a Szabad Sajtó Napja alkalmából és Muhi Zoltán újságíróra emlékezve újságírói pályázatot hirdetett a tehetséges, az olvasást, a kutatómunkát, a kreatív írást és a sportot szerető diákok számára.

A pályázat témáját az ez évben Párizsban megrendezésre kerülő nyári olimpiai játékok ihlették. A diákoknak fiktív interjút kellett készíteniük egy napjainkban élő olimpikonnal.

Iskolánkat Krucsai János Ferenc 8. osztályos tanuló képviselte a versenyen, aki az elkészített alkotó munkájáért elismerő oklevélben és ajándékban részesült. A tanuló az elismerést a térség országgyűlési képviselőjétől dr. Koncz Zsófia miniszterhelyettes asszonytól vehette át.

 

VÁCI MIHÁLY SZAVALÓVERSENYEN ELÉRT EREDMÉNY

Az Encsi Váci Mihály Gimnázium 2024. április 10-én Váci Mihály születésének 100. évfordulója alkalmából szavalóversenyt rendezett az irodalmat kedvelő diákok és tanáraik részére, a Szerencsi Tankerületi Központ támogatásával. A verseny zsűrielnöke Tarczy Gyula, a gimnázium volt diákja, műsorvezető, konferanszié, főszerkesztő, kommunikációs vezető, Kazinczy-érmes előadó, Ha mikrofon kerül a kezedbe…c. könyv szerzője volt.

A versenyt nagy érdeklődés övezte. Nagy örömünkre iskolánk  nyolcadik osztályos tanulója is kiemelkedő eredménnyel szerepelt a szavalóversenyen.

Krucsai János Ferenc 8. osztály - I. hely

A helyezést elért tanuló elismerő oklevélben és könyvjutalomban részesült.

Szívből gratulálunk a helyezést elérő tanulónak és a felkészítő pedagógusnak, Lesnyószki Lászlónénak a kiemelkedő eredményhez!

POLGÁRŐR – DÖK TALÁLKOZÓ

POLGÁRŐRSÉG SZEREPE, FELADATA – TAKTAKENÉZI POLGÁRŐRSÉG

A Polgárőrség Magyarország egyik nagy létszámú, társadalmi szervezete. Célja az ország közrendje és közbiztonsága fenntartásának segítése, a határőrizetben, a környezet- és természetvédelemben, a veszélyhelyzetek megelőzésében és kezelésében, a társadalmi bűnmegelőzésben való lakossági részvétel, illetve az önkormányzatok és a lakosság közötti bizalom erősítése, továbbá a helyi közbiztonság közösségi védelme. A Diákönkormányzat tagjai között többen is érdeklődnek a helyi Taktakenézi Polgárőrség munkája iránt, ezért egy előadást hallgathattak meg ebben a témában, ezt követően pedig beszélgetés következett az aktuális témákról és a halottakkal kapcsolatosan.

 

Iskolai beiratkozás

TÁJÉKOZTATÁS

Az Nkt. 45.§ (2) bekezdése rögzíti, hogy a gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, tankötelessé válik.

A Szerencsi Tankerületi Központ fenntartásában működő Taktakenézi Petőfi Sándor Általános Iskolában a 2024/2025. tanévre a beiratkozás időpontja:

2024 április 18. (csütörtök) 08:00 – 19:00 között
2024 április 19. (péntek) 08:00 – 19:00 között

A beiratkozás helye: Taktakenézi Petőfi Sándor Általános Iskola

3924 Taktakenéz, Fő út 18.

A 2024/2025. tanévre a beiratkozás a megszokott rendben és ütemezésben történik, azonban a felvételi kérelem benyújtható 2024. március 27-től a KRÉTA rendszer e-ügyintézés felületén keresztül is: https://eugyintezes.e-kreta.hu/kezdolap Elektronikus formában benyújtott felvételi kérelem esetében a beiratkozáshoz szükséges dokumentumok eredetijének személyes bemutatása 2024. április 18-án és 19-én továbbra is szükséges.

A beiratkozáshoz szükséges dokumentumok:

  • A gyermek személyazonosságát igazoló hatósági igazolvány (személyi igazolvány)
  • A gyermek nevére kiállított lakcímet igazoló hatósági igazolvány
  • A gyermek nevére kiállított TAJ kártya
  • Nyilatkozat az életvitelszerű ott lakásról
  • Nyilatkozat a közös szülői felügyeleti jog gyakorlására vonatkozóan (egyedüli felügyeleti jogot dokumentummal igazolni szükséges)
  • Nyilatkozat a gyermek Etika – Hit- és erkölcstan oktatásról
  • Nyilatkozat a gyermek nemzetiségi oktatásban való részvételéről

Ezen kívül szükség van még diákigazolvány elkészítéséhez NEK adatlapra. (A NEK adatlapot és a fényképet a beiratkozás előtt a Kormányablakban készíttessék el a szülők, amelyhez szükséges: születési anyakönyvi kivonat és lakcímkártya.)

További tájékoztatással szívesen állunk rendelkezésükre az alábbi elérhetőségeken:

Telefon: 47-588-004

Email: petosuli@gmail.com

Halász Tamás

igazgató

PÉNZ7

  1. március 4-8. között került megrendezésre a PÉNZ7. Az idei tanévben immáron tízedik alkalommal indult el a PÉNZ7, vagyis a pénzügyi és vállalkozói témahét. A jubileum alkalmából pénzügyi témakörben „Pénzügyi életleckék”, „Gondolkozz és vállalkozz!” téma volt a fókuszban, ezen belül a gyerekek főképpen a korszerű pénzkezelés és a digitális biztonság témakörével foglalkoztak. A témahét célja volt a fogyasztóvédelmi tudatosságra nevelés, a pénzügyi és vállalkozói kultúra játékos, élményalapú fejlesztése.

Iskolánk több éve részt vesz a PÉNZ7 programjain. Az idén is a felső tagozatos osztályokban 2-2 órán foglalkoztunk a banki ügyletekkel, a pénzügyi és gazdálkodási, valamint a kiberbiztonsági alapfogalmakkal. A feladatok mindig játékosan közelítették meg a témát, így közelebb hozva a pénzügyeket a tanulókhoz. A tananyagot páros munkában dolgoztuk fel tanári irányítással, interaktív módszerekkel, majd a tanulók egyéni módon adtak számot tudásukról verseny formájában.

NŐNAPI KÖSZÖNTÉS

“Az élet zenéjét a nők adják, akik őszintén, minden feltétel nélkül fogadják magukba a dolgokat, hogy érzéseiken át szebbé alakítsák át azokat.”

(Richard Wagner)

Március 8, vagyis Nőnap, a nők iránti tisztelet és megbecsülés ünnepe világszerte, amelyet az Egyesült Nemzetek Szervezete is a világnapok között tart számon.

A Nőnap eredete hosszú évtizedekre nyúlik vissza. 1857-ben ezen a napon New York utcáin emberibb munkafeltételeket és magasabb fizetést követelő textilipari nődolgozók tüntettek. 1917. március 8-án Oroszországban vonultak utcára a nők „kenyérért és békéért”, amely eredményesnek bizonyult, hiszen négy nappal később az újonnan megalakult polgári kormány szavazójogot biztosított a nőknek. Majd 1975-ben az ENSZ hivatalosan is elismerte a Nemzetközi Nőnapot, amelyhez Magyarország 1913-ban csatlakozott, 1914-ben pedig már országszerte rendezvényeket is szerveztek.

A nemzetközi nőnap színei: a  lila, a zöld és a fehér. A lila az igazságosságot és a méltóságot, a zöld a reményt, a fehér a tisztaságot szimbolizálja.

A Nemzetközi Nőnap alkalmából az intézmény férfi dolgozói tisztelettel és szeretettel köszöntötték az iskola Hölgy dolgozóit.

„Köszöntésként mit is adjak, egy nagy csokor virágot,
mellé minden kedves hölgynek sok örömet kívánok!
Boldogságot minden napra, erőt minden feladatra,
családi otthonba békét, mind azt, amit kitűztek célként!
Kinek-kinek mi az álma, adja meg az ég számára!”