ANYÁK NAPJA

„Ahány levél lengedez

szél ringatta ágon,

ahány harmatcsepp ragyog

fűszálon, virágon

Édesanyám, fejedre

annyi áldás szálljon.”

/Móra Ferenc/

 

Május első vasárnapja az édesanyák ünnepe. Intézményükben immár hagyomány, hogy minden évben megünnepeljük ezt a jeles eseményt. Ez most sem volt másképp! Iskolánk tanulói osztályonként készültek erre az alkalomra.

Az édesanya, aki a legjobb tudása szerint felnevel és feltétel nélkül szeret bennünket, aki mindig ott van mellettünk, valami igazán különleges ajándékot érdemel ezen a napon. Ezen a különlegesen szép ünnepen tanulóink számtalan módon próbálták felejthetetlenné tenni édesanyjuk számára a tavasz egyik legszebb ünnepét.

Az alsó tagozatos tanulók osztályfőnökeik vezetésével műsorral készültek, melyeket különleges táncokkal, szívhez szóló versekkel, dalokkal, zenékkel, vetítésekkel tettek még szebbé, emlékezetesebbé az édesanyák, nagymamák számára. Emellett a gyerekek saját kezűleg készített ajándékokkal kedveskedtek az ünnepelteknek. A gyógypedagógiai osztály anyák napi teadélutánra hívta az anyukákat, nagymamákat. Az ünnepi teadélután nagyon jó hangulatban telt, a vendégek jóízűen fogyasztották el az ünnepi finomságokat és szeretettel fogadták a gyerekek köszöntő verseit és ajándékait. Az iskola igazgatója és igazgatóhelyettese örömmel vett részt az osztályok által szervezett anyák napi programokon. Az Édesanyák mosolya és meghatottsága minden résztvevő szívét megmelengette és erről a gyönyörű napról boldog emlékeket hagyott a szívekben.

A felső tagozatos osztályok osztályfőnökeik irányításával szintén sokféleképpen, igazán kreatív módon emlékeztek meg erről a jeles ünnepről. Voltak osztályok, akik kedves ajándékkal lepték meg az ünnepelteket, illetve több osztály az internetet hívta segítségül és az online térben PowerPoint vetítéssel, videofelvétellel köszöntötte az édesanyákat, nagymamákat.

Tanulóink mindannyian lelkesen készültek erre a csodálatos ünnepre, melyben iskolánk pedagógusai és asszisztensei nyújtottak számukra segítséget tudásukkal, kreativitásukkal, szépérzékükkel.

Gratulálunk a felkészítőknek és a szereplőknek a színvonalas produkciókhoz, az ötletes programokhoz, ajándékokhoz!

Ezúton is boldog anyák napját kívánunk minden kedves Édesanyának és Nagymamának!

KOMATÁL KÜLDÉS - HAGYOMÁNYŐRZÉS

„Komatálat hoztam,
Meg is aranyoztam.
Koma küldi komának,
Hogy váltsa ki magának.

Ha nem váltja magának,

Küldje vissza komának.”

 

Iskolánkban a tavaszi évszakban is folytatódott a hagyományőrző programsorozatunk. Ez alkalommal a 6. osztály tanulói készültek műsorral és mutatták be egyik tavaszi néphagyományunkat, a Komatál küldést. A húsvéti ünnepkör zárónapja a fehérvasárnap, ekkor volt szokásban a szertartásos barátságkötés szokása, a komálás, mátkálás. A komatálon többnyire hímes tojás vagy piros tojás, sütemény, gyümölcs és bor volt. A komatálat a nagyobb lányok a kissebbekkel küldték el a választott barátnőjükhöz, verssel beköszöntve. A barátság néha a férjhezmenetelig tartott, de egész életre szólhatott, különösen, ha később keresztkomák is lettek.

A komatál küldésének másik formája a gyermek születéséhez kapcsolódik. Eredetileg a még gyenge, magát ellátni képtelen asszonynak néhány napig ételt vittek, hogy megerősödjék. Ez a régi szokás a komaasszony feladata volt, de vihették a rokonok is. A kosárba tett vagy kantáron, szíjon lógó fazekat, a komaszilkét az egyik kezükben fogták. A tetején egy cifra tányérban, illetve a virágmotívumokkal, gyakran felirattal díszített mázas cserép komatáiban levestészta és tyúk volt, természetesen letakarva. A másik kezükben vitték a tésztástálat, melléfogva bort és pálinkát. A komakendő hosszúkás vagy négyszög alakú tarka mintájú szőttes, néhol gyönyörűen hímzett kendő volt, amellyel a tálat, illetve a kosarat leborították. A kendőt jól kikeményítették, kivasalták. Ha kevés volt a tészta, akkor tál nélkül, a négy sarkánál összefogott kendőben vitték.

A műsort előadta: 6. osztály

A műsort betanította: Karászi Tibor, osztályfőnök

NYÍLT NAP

Iskolánkban 2024. május 2-án Nyílt napra hívtuk a szülőket. A Nyílt nap jó lehetőséget teremt arra, hogy tanulóink szülei betekintést nyerjenek az iskola életébe. A szülők ezen az alkalmon megfigyelhetik gyermekeiket az iskolai környezetben, illetve a nyílt órákon jobban megismerhetik a tanárokat, tanítókat és módszereiket. Intézményünk pedagógusai minden évfolyamon tartottak nyílt tanítási órákat, melyre nagyon sok érdeklődő szülő ellátogatott.

Köszönjük a szülőknek, hogy elfogadták a meghívásunkat és ilyen nagy számban vettek részt a Taktakenézi Petőfi Sándor Általános Iskola Nyílt napján!

DIÁKOLIMPIA - KIS ISKOLÁK SPORTVERSENYE - LABDARÚGÁS

Iskolánk III. és IV. korcsoportos focistái 2024. május 2-án Csobajon vettek részt a Diákolimpia  keretei között a Kis Iskolák Sportversenye Labdarúgás kategóriában megrendezett labdarúgó tornán. A gyerekeknek itt lehetőségük nyílt arra, hogy a mérkőzések során számot adjanak technikai és taktikai tudásukról, fittségükről, állóképességükről. Ügyes focistáink most is bizonyították tehetségüket, sikerült megszerezniük az első helyet, így a legszebben csillogó éremmel, az arannyal térhettek haza.

A focicsapat tagjai:

Balog Gyula József 7. oszt.

Budai Brájen 7. oszt.

Erdei-Nagy Viktor 7. oszt.

Farkas Dominik 7. oszt.

Lakatos Norbert 7. oszt.

Ruszó Béla Renátó 7. oszt.

Kiss Rikárdó Junior 8. oszt.

Vadász Adrián Ronáldó 8. oszt.

Szívből gratulálunk a szép eredményhez a focicsapatnak és edzőjüknek, Halász Tamásnak!

„ELSŐS LESZEK!” NAGYCSOPORTOS ÓVODÁSOK ISKOLÁNKBAN

Az Óvoda-iskola átmenetet támogató munkacsoport Nyitnikék programjának keretében az intézményünkbe beiratkozó leendő 1. osztályos tanulók ellátogattak iskolánkba.

Célunk, hogy ismerkedjenek az új környezettel, szokásokkal, melyek várják őket majd szeptemberben, ezzel számukra megkönnyítve a beilleszkedést az iskolai életbe.

A leendő tanító néni, Szabóné Sallai Judit fogadta a kis óvodásokat, akik kissé meglepetten, de nagy örömmel foglaltak helyet az iskolapadokban.

Iskolánk 4. osztályos tanulói versekkel, dalokkal, névre szóló ajándékkal köszöntötték őket. A tanító nénivel közösen énekeltek, mondókát tanultak, majd megtekintették a könyvtárat, tornatermet és sétáltak a folyosókon is.

Leendő kis elsőseinknek nagyon tetszett az iskola. Elmondták, hogy alig várják, hogy iskolások legyenek és kezdődjön a tanulás.

DIGITÁLIS TÉMAHÉT

ALSÓ TAGOZAT

Digitális témahéten az alsós tanulók Márkus Katalin Hónapsoroló című verséhez készítettek egy digitalizált hangos könyvet. A verset felosztottuk az osztályok között, a gyerekek pedig nagy lelkesedéssel megrajzolták, kiszínezték az adott hónapot az arra jellemző tartalommal és színekkel. A versrészleteket a tanulók közösen felolvasták, melyekről hangfelvétel készült. A rajzokból és hanganyagból a tanító nénik segítségével diabemutatót és videót sikerült összeállítani. Az így elkészült hangos könyvet tanulóink nagy örömmel tekintették meg.

https://www.facebook.com/taktakenez.suli/videos/8221596437936820

FELSŐ TAGOZAT

Iskolánkban 2024. április 15. és 2024. április 21. között tartottuk meg a digitális témahetünket. Ennek keretében megismertettük a gyerekeket a 3D nyomtatóval, majd különböző figurákat nyomtattunk. Volt közöttük űrhajós, egy kéz és Dumbledore, a Harry Potter film egyik szereplője. A készített figurák beépültek a különböző órák anyagába. Így magyar órákon szövegértő feladatlapot és kvízt töltöttek ki az űrkutatásról. Történelem órán Farkas Bertalan életpályájáról végeztek kutatómunkát és érdekességeket osztottak meg egymással. Fizika órán a súlytalanság és a gravitáció témáját boncolgatták. Ének órán meghallgatták a Harry Potter filmzenéjét, filmrészleteket is néztünk. Rajzórákon választhattak a gyerekek, hogy melyik figurát rajzolják meg. A legkedveltebb téma a Harry Potter könyvborító terv volt, amelyből kiállítást is rendeztünk. A Digitális témahét keretében a 7. osztályosok PowerPoint bemutatót készítettek a kézjelekről.

https://www.facebook.com/taktakenez.suli/videos/1400843007235001

 

KÖLTÉSZET NAPJA

A magyar költészet napját Magyarországon 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünneplik. Ebből az alkalomból iskolánk könyvtárában vetélkedőt szerveztünk.

Tanulóink nagy érdeklődéssel várták a feladatokat. Híres magyar költőket és írókat kellett felismerniük arcképeik alapján, továbbá versrészleteket kellett elolvasniuk, megadniuk a költemények szerzőit és címeit. A költészet napjával kapcsolatos ismereteikről egy totóban mutathatták meg tudásukat, míg egy betűhálóban József Attila 20 híres művének címeit kellett megtalálniuk.

A vetélkedő jó hangulatban telt el. A gyerekek felelevenítették eddigi ismereteiket és tovább bővíthették tudásukat a költészet napja témakörében.

SZAKMAI NAP

LEGYEN ÖRÖM A TANULÁS!

„ Az elégedettség és boldog élet kulcsa a tanulás és az öröm összekapcsolása. Az öröm nélküli tanulás kimerít, a tanulás nélküli öröm pedig rendkívül unalmas. ” (Richard David Precht)

Intézményünkben 2024. március 27-én szakmai napot tartottunk, melynek középpontjában a „Legyen öröm a tanulás!” motivációt fejlesztő komplex program állt. A program újszerű oktatási módszereket tartalmaz: élményalapú tanulás, informális tanulás, projektmódszer, multidiszciplináris tanórák, kompetencia fejlesztés LEGO alkalmazásával.

Iskolánk nevelőtestülete nyitott, innovatív és folyamatosan érdeklődik az újszerű oktatási módszerek iránt. Fontosnak tartjuk, hogy a tanulók képesek legyenek a kitűzött feladatokra koncentrálni, együttműködni társaikkal, érdeklődéssel fordulni a kreatív és problémamegoldó feladatok felé, IKT eszközöket hatékonyan alkalmazni. Úgy gondoljuk, hogy akkor jó a motivációs folyamat, ha a cél elérésében örömöt, elégedettséget vált ki a tanulókból.

A szakmai napunkra a szomszédos települések általános iskoláiból is érkeztek pedagóguskollégák, akiknek felkeltette érdeklődését az általunk megrendezett szakmai nap témája.

Szakmai napunk keretein belül igyekeztünk minden oldalról, több szempontból körüljárni a „Legyen öröm a tanulás!” témakört. Értékes előadásokat hallhattunk a következő témákban:

  • Vendégelőadóként látogatott el hozzánk, Dankó Barnabásné – szaktanácsadó, aki „B=boldog T=tanulók M=minden N=nap. BTMN siker vagy kudarc?” címmel tartott előadást a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő tanulók hatékony fejlesztéséről.
  • Halászné Mitró Csilla - ILMT munkacsoport vezetője, bemutatta a Taktakenézi Petőfi Sándor Általános Iskola intézményfejlesztési tevékenységeit.
  • Szabóné Sallai Judit, alsós munkaközösségvezető, „A tanulás öröm is lehet!” címmel bemutató foglalkozást tartott 3. és 4. osztályos tanulók körében. A foglalkozás keretében a pedagógus bemutatta a motivációt fejlesztő program elemeinek alkalmazását a gyakorlatban is.
  • Battáné Tóth Krisztina - tanító értékelte a bemutató foglalkozást. A pedagógus a részletes elemzésében többek között kitért a foglalkozáson alkalmazott módszerekre, eszközökre, munkaformákra.
  • Lesnyószki Lászlóné, a TT munkacsoport vezetője prezentációjában összegyűjtötte és bemutatta az iskolánkban az elmúlt időszakban megvalósult motivációt fejlesztő komplex program jó gyakorlatait.
  • A 4. osztályban végzett tanulási attitűd és stílus vizsgálatának eredményét Szabóné Sallai Judit, illetve az iskolai motiváció mérés (6. és 8. osztály) eredményeit Halászné Mitró Csilla ismertette.

Intézményünkben szervezetfejlesztési programot is működtetünk, ezért minden alkalmat megragadunk a közösség építésre, a pedagógusok közti együttműködés fejlesztésére, a közös tanulásra és a közös játékra. A résztvevők „A játék a legnagyszerűbb tanító!” című játékos szervezetfejlesztésben vettek részt, mely hozzájárult a stresszoldás, a kikapcsolódás, a jó hangulat, a vidám légkör megteremtéséhez.

A szakmai napunkat jelenlétével megtisztelte Nagytiszteletű Nagy Károly református lelkész, aki a közelgő keresztény ünnepünk, a Húsvét alkalmából osztotta meg a jelenlévőkkel ünnepi gondolatait. Köszönjük, hogy elhozta számunkra ezt az értékes bibliai tanítást és ezzel a lelki útravalóval, örömteli üzenettel feltöltődve készülhetünk mindannyian az Áldott Húsvét ünnepére.

A szakmai nap zárásaként intézményünk hölgy dolgozói a nőnapi figyelmesség viszonzásaként tisztelettel és szeretettel köszöntötték iskolánk férfi dolgozóit.

 

HÚSVÉTI KÉSZÜLŐDÉS

JÉZUS KERESZTÚTJA

A keresztút az a másfél kilométeres útszakasz Jeruzsálemben, amelyen Jézus haladt a kereszttel elítélésének helyéről, keresztre feszítésének helyére, melyet Golgotának vagy Kálváriának hívunk.

A keresztút célja, hogy emlékeztessen bennünket arra az alázatos magatartásra, amelyet Jézus tanúsított azáltal, hogy félretette az istenségével kapcsolatos kiváltságokat, hogy áldozata révén elkészítse az üdvösség útját.

Jézus szenvedésének 14 stációja (állomása) a következő:

1.Pilátus halálra ítéli Jézust

2.Jézus vállára veszi a keresztet

3.Jézus először esik el a kereszt súlya alatt

4.Jézus édesanyjával találkozik

5.Cirenei Simon segít vinni Jézusnak a keresztet

6.Veronika kendőt nyújt Jézusnak

7.Jézus másodszor esik el a kereszt terhe alatt

8.Jézus vigasztalja a síró asszonyokat

9.Jézus harmadszor esik el a kereszttel

10.Jézust megfosztják ruhájától

11.Jézust a keresztre szegezik

12.Jézus meghal a kereszten

13.Jézust leveszik a keresztről (és anyja ölébe fektetik)

14.Jézust sziklasírba temetik

A keresztút történetét a harmadik és negyedik osztályos tanulók megható előadásában tekinthettük meg. Iskolánk tanulói szép versekkel és gyönyörű dalokkal tették meghitté, emlékezetessé Jézus keresztútjának történetét.

A tanulók előadását követően Halász Tamás igazgató úr megosztotta a Jézus keresztútjának megemlékezésével és a közelgő legnagyobb keresztény ünneppel, a Húsvéttal kapcsolatos gondolatait a jelenlévőkkel.

Köszönjük a szereplő gyerekeknek és felkészítőiknek, Horváth Zsolt hittanoktatónak, Battáné Tóth Krisztina és Szabóné Sallai Judit osztályfőnököknek.

 

TAVASZI KÉZMŰVESKEDÉS

Könyvtárunkban tavaszi kézműves foglalkozásokat tartottunk, melyeken asztali díszeket készítettünk, ezzel készülődtünk a közelgő ünnepre, a Húsvétra.

A húsvéti asztaldísz alapja a saját nevelésű búzafű volt. Elsőként a tojástartókból kivágott tálkákat festették be a gyerekek, melyekbe virágföldet tettek és elültették bele a búzaszemeket. A következő napokban rendszeresen locsolták és figyelték a búzaszálak fejlődését, növekedését. Dekorgumiból nyuszifejeket és tojásokat is készítettek, melyekkel kidíszítették a kikelt búzaszálakat. Az elkészült asztali díszeket minden tanuló nagy örömmel vitte haza, hiszen ez is díszíti majd otthonukat húsvétkor.

 

HÚSVÉTI TOJÁSFA

A legnagyobb keresztény ünnepünk, a Húsvét közeledtével iskolánk tanulói a Diákönkormányzat szervezésében húsvéti tojásokat készítettek különböző technikákkal. A közös munka, a közös tevékenység, kézműveskedés célja egy húsvéti tojásfa elkészítése volt.

A húsvéti tojásfa egy látványos húsvéti dekoráció, mely egyre népszerűbbé válik a tavaszi ünnepek során. A tojásfa nemcsak a húsvéti ünnepek egyik legjellegzetesebb díszítőeleme, hanem a tavasz és az újjászületés szimbóluma is.

Iskolánk diákjai ezzel a húsvéti tojásfával szeretnének kedveskedni a taktakenézi lakóknak, ezzel is szebbé, hangulatosabbá varázsolni az ünnepi készülődést és a Húsvét ünnepét.

 

BEMUTATÓ FOGLALKOZÁSON AZ OVIBAN

Intézményünk vezetősége és a leendő első osztályos tanítónő meghívást kapott a Nyitnikék iskolanyitogató program keretében a Taktakenézi Bóbita Óvodától egy nagycsoportos óvodai bemutató foglalkozás megtekintésére.

Az óvodás gyermekek egy komplex foglalkozás keretében játékos tevékenységeken keresztül megmutatták munkaérettségüket, mennyiség fogalmuk fejlettségét. Ezeken kívül a foglalkozáson a gyerekek feladatai között szerepelt a ritmikussor szabály szerint folytatása, mesedramatizálás és verselés.

Az óvodapedagógus és a gyerekek a három évi közös munka eredményeképpen többek között megmutatták feladathelyzetben való jártasságukat is.