„KÖNYVBEN A MŰVÉSZET”

KÖNYVTÁRI FOGLALKOZÁS

A „Könyvben a művészet” című könyvtári foglalkozást 3-4. osztályos tanulók számára szerveztük meg azzal a céllal, hogy játékos, élményszerű módon vezessük be őket a képzőművészet világába és megmutassuk, hogy a művészet milyen sokféleképpen jelenik meg a könyvek lapjain is.

Bevezetésként röviden beszélgettünk arról, mit jelent a művészet, milyen formái vannak, és hol találkozhatunk vele a mindennapokban – különösen a könyvekben.

Ezt követően közösen megtekintettünk néhány művészetről szóló, gyerekeknek szánt könyvet. A tanulók kézbe vehették és lapozgathatták a könyveket, melyek ismert festők életét, híres alkotásokat vagy éppen a rajzolás, festés alapjait mutatták be.

A foglalkozás gyakorlati részében a gyerekek egy művészi kihívást kaptak: emberi arcot kellett rajzolniuk. A portrérajzolás közben figyelmesen dolgoztak, és bátran kísérleteztek a saját ötleteikkel is.

A „Könyvben a művészet” című foglalkozás sikeresen ötvözte az ismeretterjesztést és a kreatív önkifejezést. Tanulóink számára élvezetes és tartalmas módon kapcsolódott össze az olvasás, a vizuális nevelés és a kézműves alkotás.

MULTIKULTURÁLIS HÉT AZ ISKOLÁNKBAN

  1. május 19. és 23. között iskolánkban Multikulturális hetet rendeztünk, amelynek középpontjában a Magyarországon élő nemzetiségek kultúrájának megismerése állt.

A hét folyamán minden nap egy-egy nemzetiség bemutatására került sor: hétfőn a szerbeké, kedden a szlovákoké (tótoké), szerdán a romáké, csütörtökön pedig a magyaroké volt a főszerep. Az adott napokon az osztályok feladata volt az adott nemzetiség kultúrájának, hagyományainak bemutatása.

Reggelente és a szünetekben az iskolarádió az adott nemzetiség autentikus népzenéit sugározta, míg az ebédlőben hagyományos ételeikkel ismerkedhettek meg a diákok. A tanórákon is bővíthették ismereteiket: ismeretterjesztő videók, prezentációk és játékfilmrészletek segítségével mélyebb betekintést nyerhettek az adott közösségek életébe.

A készségtárgyak óráin a gyerekek nemzetiségi zászlókat készítettek, illetve a különböző népcsoportokra jellemző motívumokat rajzoltak, festettek, melyek kiállításra kerültek az iskola folyosóján elhelyezett paravánokon. A tanulók a paravánokon további érdekességeket is olvashattak a nemzetiségekről, amelyeket az osztályok közösen is megtekintettek, tanulmányoztak.

A hetet egy hangulatos táncház zárta, amelyet a tornateremben rendeztünk meg. A program során tanulóink számos új ismerettel gazdagodtak és emlékezetes élményekkel zárták ezt a különleges hetet.

 

TÁNCHÁZ

Iskolánkban a múlt héten egy különleges eseményt rendeztünk: táncházat tartottunk a tornateremben. Az eseményre nemcsak a diákokat, hanem a szülőket, családokat és iskolai partnereinket is meghívtuk. Nagy örömünkre sokan elfogadták a meghívást, így igazán szép számban gyűltünk össze.

A Táncházban már az első percektől kezdve érezhető volt a jó hangulat és a résztvevők lelkesedése. A tánclépések tanulása közben sok nevetés és vidámság töltötte be a tornatermet. A táncpedagógus türelmesen és nagy lelkesedéssel vezette a csoportot, így mindenki bekapcsolódhatott a táncba. Kicsik és nagyok egyaránt élvezték a mulatságot. A fergeteges hangulat végig kitartott.

A táncházat Máténé Sasfalvi Beáta táncpedagógus vezette, aki több évtizedes gyakorlattal rendelkezik a tánc oktatásában. Pályafutása során számos táncműfajjal foglalkozott, így rendkívül sokoldalú szakmai tapasztalattal és tudással bír a néptánc és más táncstílusok terén is. Jelenleg is aktívan tanít, a Szabolcs Néptáncegyüttes Nefelejcs csoportjának az oktatója és a Harmónia Alapfokú Művészeti Iskola tánctanára, aki több tucat gyermeket oktat heti rendszerességgel. A tanárnő korábban maga is táncolt különböző formációkban, amelyekkel több színpadon is felléptek és jelentős sikereket értek el. Legnagyobb sikerei egyike a „Csillag Születik” című tehetségkutató műsorhoz fűződik, ahol az Everdance tánccsoport tagjaként több fordulón keresztül is továbbjutottak. Fellépéseik mindig látványosak és lendületesek voltak, amelyeket a közönség nagy lelkesedéssel fogadott. Ezek az élmények és tapasztalatok nagyban hozzájárulnak pedagógusi munkájához. A táncpedagógus lelkesedése és hiteles előadásmódja minden résztvevőt magával ragadott a táncház során is.

A közös élmény nemcsak szórakoztató volt, hanem valódi közösségépítő erővel bírt. A résztvevők jobban megismerték egymást, új barátságok is szövődtek. A szülők külön megköszönték a lehetőséget, hogy részesei lehettek ennek a különleges eseménynek.

Véleményünk szerint ez a táncház hozzájárult ahhoz is, hogy az iskola légköre még barátságosabbá és összetartóbbá váljon. Nagyon pozitív visszajelzéseket kaptunk mind a tanulóktól, mind a felnőttektől. A jövőben is szeretnénk hasonló programokat szervezni. Büszkék vagyunk arra, hogy egy ilyen sikeres és emlékezetes eseményt tudtunk megvalósítani.

Ezúton fejezzük ki köszönetünket Szabó Árpád Igazgató Úrnak, a Szerencsi Tankerületi Központ vezetőjének, aki lehetővé tette a táncház megszervezését és sikeres lebonyolítását.

Külön is szeretnénk szívből megköszönni Máténé Sasfalvi Beáta, táncpedagógusnak, hogy elfogadta meghívásunkat, eljött iskolánkba és egy igazán jó hangulatú, fergeteges táncházzal ajándékozott meg bennünket – munkájához pedig további sok sikert, örömet és jó egészséget kívánunk!

https://www.facebook.com/100004315301834/videos/pcb.3218626804957798/1024274999797918

https://www.facebook.com/100004315301834/videos/pcb.3218626804957798/1701831670432818

https://www.facebook.com/100004315301834/videos/pcb.3218626804957798/960313102696348

 

VERSENYEK, KÖNYVEK, ÉLMÉNYEK

„ZEMLÉNYI ZOLTÁN” OLVASOTTSÁGI VERSENYEN

  1. május 16-án került megrendezésre Szerencsen a Kiss Attila Alapítvány szervezésében a „Zemlényi Zoltán” elnevezésű Olvasottsági Verseny, melyen iskolánkat egy felső tagozatos tanulókból álló csapat képviselte.

Iskolánk csapata:

 

Glonczi Márk 7. oszt

Szabó-Nagy Gábor 7. oszt.

Vadász Rikárdó 7. oszt.

 

Felkészítő pedagógus: Lehoczkiné Takács Cintia, tanárnő

A versenyen az olvasni szerető tanulóknak Bíró Szabolcs: Elveszett csillagok című ifjúsági regényéhez kapcsolódó játékos, érdekes feladatokat kellett megoldaniuk. Diákjaink az olvasottsági megmérettetésen lelkesen, ügyesen helyt álltak.

A jó hangulatú vetélkedő végén a zsűri értékes nyereményekkel jutalmazott minden résztvevő tanulót. A gyerekek a jutalmat a térség országgyűlési képviselőjétől, dr. Koncz Zsófia családokért felelős államtitkár asszonytól vehették át.

A vetélkedő nagyon jó hangulatban telt, barátságos légkörben zajlott. Tanulóink a verseny során nagyon jól érezték magukat és sok új élménnyel tértek haza.

 

HAHÓ KÖNYVTÁRSAK! OLVASÁSNÉPSZERŰSÍTÉSI VERSENYEN JÁRTUNK

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei II. Rákóczi Ferenc Könyvtár által meghirdetett „Hahó KönyvtárSak” elnevezésű olvasásnépszerűsítő versenyen iskolánk 4. osztályából négy tanuló vett részt.

A megmérettetés célja az volt, hogy a gyerekek játékos, élményszerű formában kerüljenek közelebb a kortárs gyermekirodalomhoz, és az olvasás örömét közös élménnyé tegyék.

A verseny két írásbeli fordulóból állt, melyek során a résztvevők feladatlapokon keresztül dolgozták fel Darvasi László: Trapiti, valamint Nyulász Péter: A fürdők réme című műveit. A változatos, kreatív feladatok nemcsak a szövegértést és az irodalmi érzékenységet tették próbára, hanem ösztönözték a diákokat a könyvek mélyebb megismerésére is.

Nagy büszkeségünkre csapatunk bejutott a szóbeli döntőbe, melyet június 2-án Miskolcon rendeztek meg. A rendezvény különleges vendége Nyulász Péter író volt, akinek műve inspirálta a verseny feladatait. A versenyzőknek elsőként egy rövid, „A fürdők réme” műből ihletett jelenetet kellett előadniuk, majd újabb írásbeli feladatok során adhattak számot tudásukról és kreativitásukról.

A döntő végén minden csapattag elismerő oklevelet és könyvvásárlási utalványt vehetett át jutalmul – megérdemelt elismerésként a felkészülésért, lelkesedésért és kiváló teljesítményükért.

A csapat tagjai:

Borai Mateusz Mózes 4. oszt.

Rontó Ferenc Rajmond 4. oszt.

Rózsa Róbert Dominik 4. oszt.

Tóth Zsolt 4. oszt.

 

Felkészítő pedagógusok: Battáné Tóth Krisztina és Szabóné Sallai Judit tanítónők

 

A verseny nemcsak tudást és élményt adott, hanem megerősítette bennünk azt is, hogy az olvasás örömforrás, közösségi élmény, és kaput nyit új világok felé.

Köszönjük a szervezőknek ezt a nagyszerű lehetőséget, a csapattagoknak és felkészítő pedagógusoknak pedig a lelkes munkát!

 

 

APÁCZAI CSAPATVERSENYEN JÁRTUNK

A Taktaharkányi Apáczai Csere János Általános Iskolában 2025. május 7-én került megrendezésre alsó és felső tagozatos tanulók részére az anyanyelvi-nyelvész csapatverseny a Szerencsi Tankerületi Központ támogatásával, melyre iskolánk tanulói közül is többen jelentkeztek. A verseny nagyon népszerű a gyerekek körében. A csapatversenyen a megoldandó feladatok között elsősorban anyanyelvi csapatjátékok szerepeltek.

Csapatok:

Lakatos Flóra Irma 3. oszt. (I. korcs. 3-4.évf.)

Rontó Ferenc Rajmond 4. oszt. (I. korcsop. 3-4.évf.)

Rózsa Róbert Dominik 4. oszt. (I. korcsop. 3-4.évf.)

Felkészítő pedagógus: Battáné Tóth Krisztina, osztályfőnök

 

Vadász Kevin 5. oszt. (II. korcsop. 5-6.évf.)

Lakatos Róbert 5. oszt. (II. korcsop. 5-6.évf.)

Kiss Roland 5. oszt. (II. korcsop. 5-6.évf.)

Felkészítő pedagógus: Lehoczkiné Takács Cintia, tanárnő

 

Vadász Ketrin Erika 7. oszt. (III. korcsop. 7-8.évf.)

Rézműves Dzsenifer 7. oszt. (III. korcsop. 7-8.évf.)

Babos Diána 8. oszt. (III. korcsop. 7-8.évf.)

Felkészítő pedagógus: Lehoczkiné Takács Cintia, tanárnő

Tanulóink nagyon jól érezték magukat a versenyen. Izgalmas feladatokat kaptak, amelyek próbára tették anyanyelvi tudásukat és kreativitásukat. Jó hangulatban telt a délután és a csapatok között barátságos versengés alakult ki.

Az űrlap teteje

Az űrlap alja

 

ANYÁK NAPJA

KIS SZÍVEK NAGY SZERETETE

„Virágcsokrot adunk ma át,

így köszöntjük Édesanyát,

S tudod vajon, hogy még kiket?

Nagymamikat és Dédiket.”

/Mentovics Éva: Meséljetek még sok évig!/

Az Anyák napja egy különleges ünnep, amikor az édesanyákat köszöntjük szeretetükért és gondoskodásukért. Az iskolánkban kiemelten fontosnak tartjuk az anyák napját. Ez egy olyan alkalom, amikor minden alsó tagozatos osztály külön kis műsorral készül, a gyógypedagógiai osztály pedig különleges anyák napi teadélutánnal kedveskedik az édesanyáknak, nagymamáknak.

A gyerekek izgatottan tanulják a verseket, dalokat, jeleneteket, táncokat. Mindenki lelkesen vesz részt a készülődésben. A tanító nénik segítenek a kis diákoknak a felkészülésben. A műsorra meghívjuk az édesanyákat, nagymamákat és dédiket is. Ilyenkor az osztálytermek ünneplőbe öltöznek. A gyerekek saját kezűleg készített ajándékokkal lepik meg szeretteiket.

A műsorban elhangzó versek és dalok a szeretetről és háláról szólnak. Fontosnak tartjuk, hogy a gyerekek kifejezhessék érzéseiket. Ez egy szép alkalom arra, hogy megköszönjük az anyukák és nagymamák sok-sok fáradozását. Ők mindig ott vannak, amikor szükség van rájuk. A gondoskodásuk és szeretetük nélkülözhetetlen. A gyerekek boldogan szerepelnek, mert tudják, milyen sokat jelent ez az anyukáknak. A megható pillanatok gyakran könnyeket csalnak a vendégek szemébe.

Az anyák napja számunkra az egyik legkülönlegesebb, legszebb ünnep az iskolai év során. Az anyák napja arra emlékeztet minket, hogy milyen sokat köszönhetünk az édesanyáknak. Ők azok, akik mindig mellettünk állnak, segítenek, vigasztalnak és szeretetükkel biztonságot adnak. Fontos, hogy tudatosítsuk a gyerekekben, hogy ne csak ezen az egy napon mutassák ki hálájukat, hanem a mindennapokban is. Az anyák napja a szeretet, tisztelet és köszönet ünnepe.

Az idei anyák napi ünnepségre különleges vendégeket is meghívtunk. Nagy örömmel fogadtuk a helyi Senior klub tagjait. Az iskola számára fontos, hogy a gyerekek tisztelettel forduljanak az idősebb generációk felé. Ezért is szerettük volna, ha az ünnepségen ők is részt vesznek. A gyerekek lelkesen készültek a műsorral, amelyet nekik is bemutattak. A Senior klub tagjai meghatódva fogadták a kedves szavakat és mosolyokat. Nagyon jó érzés volt látni, hogy meghívott vendégeink mennyire örültek a figyelmességnek. Ezzel is szeretnénk kifejezni hálánkat és elismerésünket az idősebb generációk felé.

Fontosnak tartjuk, hogy a gyerekek megtapasztalják az idősek iránti tisztelet és figyelmesség jelentőségét. Hisszük, hogy a generációk közti kapcsolat erősítése fontos feladatunk. Az ilyen alkalmak segítenek abban, hogy közelebb kerüljünk egymáshoz. Véleményünk szerint a közös élmények erősítik a közösséget és az elfogadást.

Tanulóink mindannyian lelkesen készültek erre a csodálatos ünnepre, melyben iskolánk pedagógusai és asszisztensei nyújtottak számukra segítséget tudásukkal, kreativitásukkal, szépérzékükkel.

Gratulálunk a felkészítőknek és a szereplőknek a színvonalas produkciókhoz, az ötletes programokhoz, az esztétikus ajándékokhoz!

Ezúton is boldog Anyák Napját kívánunk minden kedves Édesanyának és Nagymamának!

 

FELSŐS DIÁKOK SZERETETÜZENETE

„Köszönöm Istenem az édesanyámat!
Amig ő véd engem, nem ér semmi bánat!
Körülvesz virrasztó áldó szeretettel,
Értem éjjel-nappal dolgozni nem restel.
Áldott teste, lelke csak érettem fárad,
Köszönöm, Istenem az édesanyámat.”

/Dsida Jenő/

 

Az anyák napja világszerte megünnepelt nap, amelyen az anyaságról emlékezünk meg. A különböző országokban más és más napokon ünneplik, Magyarországon május első vasárnapján.

A felső tagozatos osztályok osztályfőnökeik irányításával szintén sokféleképpen, igazán kreatív módon emlékeztek meg erről a jeles ünnepről. Voltak osztályközösségek, akik kedves ajándékkal lepték meg az ünnepelteket, illetve több osztály az internetet hívta segítségül és az online térben PowerPoint vetítéssel, videofelvétellel köszöntötte az édesanyákat, nagymamákat.

Az 5. osztály facebook csoportjába helyezett el egy videóösszeállítást, melyen a tanulók képei mellett egy-egy rövid vers volt látható. Az osztály tanulói, kifejezve szeretetüket és hálájukat édesanyjuk, nagymamájuk felé ajándékkal is készültek, melyre egy számukra kedves anyák napi verset vagy saját gondolatot írtak.

A 6. osztály tanulói az édesanyák köszöntésére egy diasort készített, mely alatt egy csodálatos vers hangzott el zenei aláfestéssel. Úgy gondolták, hogy ebben a formában adják át szeretetüket, törődésüket, érzéseiket. Véleményük szerint szeretteik iránti figyelmességük nem csak tárgyi dolgokban nyilvánulhat meg, sokszor beszédesebb egy őszinte mosoly, egy ölelés, egy szál virág.

A 7. osztály idén anyák napja alkalmából különleges meglepetéssel készült. A diákok saját kezűleg készítettek egy-egy üdvözlőlapot, amelyben szívhez szóló üzenetekkel és kreatív díszítésekkel fejezték ki szeretetüket és hálájukat édesanyjuk felé Mindenki nagy odafigyeléssel dolgozott, hogy igazán személyes ajándékot készítsen. Az üdvözlőlapokat a gyerekek otthon, meghitt pillanatokban adhatták át, ezzel is még különlegesebbé téve az anyák napját.

A 8. osztály szerint az anyák napja mindig meghitt és különleges esemény, amelyre ők szeretetteljes lelkesedéssel készültek, hogy kifejezzék hálájukat édesanyjuk törődéséért. Már napokkal korábban közösen ötleteltek, mivel lephetnék meg az édesanyákat ezen a jeles napon. Anyák napi verseket olvastak, zenéket és dalokat hallgattak az alkalomhoz illően. Végül minden diák olyan verset választott, amely különösen jól kifejezi az édesanyjával való bensőséges kapcsolatát, emellett kézzel készített ajándékkal is kedveskedtek az édesanyáknak. Az elkészült tablófotókból és a kiválasztott versek felhasználásával egy videót is összeállítottak, amelyet az ünnep napján osztottak meg az osztály facebook csoportjában.

Felsős tanulóink is mindannyian lelkesen készültek erre a csodálatos ünnepre, melyben osztályfőnökeik nyújtottak számukra segítséget tudásukkal, kreativitásukkal, esztétikai érzékükkel.

Gratulálunk a tanulóknak és az osztályfőnököknek a színvonalas bemutatókhoz és az ötletes ajándékokhoz!

Ezúton is boldog anyák napját kívánunk minden kedves Édesanyának és Nagymamának!

 

FOCI, FOCI, FOCI

FOCI TORNA - BOZSIK INTÉZMÉNYI PROGRAM

A Bozsik Intézményi Program keretein belül a II. korcsoportos tanulók tornája április 30-án Tokajban került megrendezésre.

Iskolánkban az alsó tagozatos diákok körében rendkívül népszerű a foci. A gyerekek szinte minden alkalmat megragadnak arra, hogy focizzanak. Nagy lelkesedéssel rúgják a labdát, akár esik, akár fúj. Ügyesen cseleznek, passzolnak és szép gólokat is lőnek. A testnevelők is gyakran megdicsérik őket a kitartásukért, ügyességükért. Többen közülük már most kiváló játékosok.

A focitorna az egyik legjobban várt esemény. Kis focistáink minden alkalommal izgatottan készülnek a meccsekre. Nagyon örülnek, ha győznek, de számukra a játék szeretete a legfontosabb.

DIÁKOLIMPIA: LABDARÚGÁS - KIS ISKOLÁK SPORTVERSENYE

Iskolánk III-IV. korcsoportos focistái 2025. május 9-én Mádon vettek részt a Diákolimpia  keretei között a Kis Iskolák Sportversenye Labdarúgás kategóriában megrendezett labdarúgó tornán, ahol lelkesen képviselték intézményünket.

A csapat minden tagja nagy örömmel és elszántsággal készült a megmérettetésre. Tanulóink számára a foci nemcsak sport, hanem szenvedély is. Rendszeresen edzenek, gyakorolnak, hogy minél jobb teljesítményt nyújthassanak a pályán.

Az ilyen sportesemények lehetőséget adnak a közösségépítésre és a mozgás szeretetének elmélyítésére. Fontosnak tartjuk, hogy diákjaink részt vegyenek a diákolimpiai megmérettetéseken. Véleményünk szerint a verseny kiváló alkalom volt arra, hogy tapasztalatot szerezzenek és fejlődjenek. Ügyes focistáink becsülettel helytálltak és a bronzérmet szerezték meg.

A focicsapat tagjai:

Budai Benjámin 8. oszt.

Budai Brájen 8. oszt.

Erdei-Nagy Viktor 8. oszt.

Farkas Dominik 8. oszt.

Babos Ferenc András 7. oszt.

Glonczi Márk 7. oszt.

Lakatos Rikárdó 7. oszt.

Lakatos Armandó 6. oszt.

Edző: Halász Tamás

Büszkék vagyunk rátok, hogy kitartással, sportszerűséggel és igazi csapatszellemmel küzdöttetek végig a versenyen.

FOCITORNA – JÁTÉK, ÉLMÉNY, CSAPAT

A Bozsik Intézményi Program keretein belül a III. korcsoportos tanulók tornája május 12-én Taktaharkányban került megrendezésre.

Tanulóink körében nagyon népszerű ez a csapatsport. A labdarúgás különösen fontos szerepet tölt be a gyerekek fejlődésében. Segít megtanulni az együttműködést, az egymásra figyelést és a közös célért való küzdést. A közös játék során erősödik a társas kapcsolatok kialakulása és a kommunikációs készség. A gyerekek megtapasztalják, hogy minden csapattagnak fontos szerepe van és senki sem nyerhet egyedül. Emellett a foci kitartásra, fegyelemre és tiszteletre nevel. Mindez nemcsak a sportban, hanem az élet más területein is hasznos tapasztalatot nyújt számukra.

A focitorna nagyon jó hangulatban telt. A csapatok lelkesen küzdöttek és minden gól után hatalmas taps és örömkiáltás hallatszott. A gyerekek sportszerűen viselkedtek és örömmel fogadták egymás teljesítményét. A torna végére minden résztvevő élményekkel és jókedvvel tért haza.

 

ISKOLAI PREVENCIÓ

Intézményünkben a Magyar Máltai Szeretetszolgálat a Felzárkózó Települések programon belül a 7-8. osztályos korosztály számára tart drogprevenciós foglalkozásokat. A program alapvetően nagy hangsúlyt fektet a kiscsoportos munkára és kerüli a frontális előadási formákat.

A kábítószer-használat szempontjából a kamaszok a leginkább veszélyeztetett korosztály. Az ő speciális igényeikhez igazított, célzott prevenciós programok elérhetősége emiatt kiemelten fontos.

Cél, hogy a fiataloknak legyenek hiteles információik a függőségekről, kábítószerekről, alkoholról és gyakorlati technikáik az egészséges életmód gyakorlásához, a szorongás oldásához és a stresszkezeléshez.

LÁZÁR ERVIN PROGRAM

Iskolánk 6. és 7. osztályos tanulói 2025. április 15-én a Lázár Ervin Program keretében színházi előadáson vehettek részt. A diákoknak lehetőségük nyílt megtekinteni a „Csokonai tanár úr” című művet, amely izgalmas és tartalmas színházi élményt nyújtott számukra.

Az előadást tanulóink fegyelmezetten és nagy érdeklődéssel követték, élvezve a darab mondanivalóját és előadásmódját. A program nemcsak kulturális élményt biztosított számukra, hanem lehetőséget adott a színház világának mélyebb megismerésére is.

Összességében diákjaink egy emlékezetes és tanulságos esemény részesei lehettek, amely hozzájárult kulturális látókörük szélesítéséhez.

SZAKMAI MŰHELYEK

A TUDÁS FRISSÍTÉSE ÉS MÓDSZEREK MEGÚJÍTÁSA

A pedagógusok számára elengedhetetlen, hogy időről időre szakmai műhelymunkákon vegyenek részt, hiszen a folyamatos szakmai fejlődés a tanári munka alapja. Az oktatás világában zajló gyors változások, új kutatások és technológiai vívmányok naprakészen tartása érdekében elengedhetetlen a tudás megújítása. A szakmai műhelyek lehetőséget biztosítanak arra, hogy a tanárok új módszereket és technikákat ismerjenek meg, amelyek segíthetik őket a diákok hatékonyabb fejlesztésében. Emellett a műhelymunkák során lehetőség nyílik tapasztalatcserére is, ami szintén hozzájárul a személyes és szakmai fejlődéshez.

Az Oktatási Hivatal egyik kiemelt célja a köznevelési intézmények hatékonyságának, eredményességének növeléséhez folyamatos pedagógiai-szakmai támogatás biztosítása. A Miskolci POK szervezésében ellátogatott hozzánk Kiserné Gémes Judit szaktanácsadó, aki „Támogatás a differenciált nevelés-oktatás megvalósításában” címmel tartott szakmai műhelyfoglalkozást a nevelőtestület számára. A műhelyfoglalkozás során a szaktanácsadó irányításával részletesen áttekintettük a beilleszkedési, tanulási és magatartási nehézségek különböző típusait, jellemzőit és az ezekhez kapcsolódó pedagógiai támogatási lehetőségeket, a tanórákon alkalmazható differenciált tanulásszervezési formákat. Kiemelt figyelmet fordítottunk a tanulási nehézséggel küzdő diákok megfelelő támogatására is. Az eseményen a résztvevő pedagógusok megosztották egymással tapasztalataikat a differenciált tanulásszervezés gyakorlati alkalmazásáról, továbbá hasznos ötletekkel, megoldásokkal gazdagodtak.

Egy másik alkalommal szintén a Miskolci POK szervezésében Bényeiné Vas Ildikó tett intézményünkben látogatást. A szaktanácsadó „Az esélyteremtő intézményfejlesztési folyamat azonosításának támogatása” címmel tartott műhelyfoglalkozást a pedagógusok részére. A műhelymunka alkalmával a szakember vezetésével a jelenlévők áttekintették az esélyteremtő intézmény tulajdonságait, beszélgetést folytattak a méltányosságról és a szükséges eszközökről. A feltételek felsorolása után a kollégák csoportmunkában összegyűjtötték, hogy az intézményben milyen módszerek, feltételek adottak, majd javaslatokat fogalmaztak meg azzal kapcsolatban, hogy min lehetne változtatni. A feladatok elvégzése után közösen megvitatták, hogy milyen előnyökkel jár egy ilyen rendszer működtetése, valamint, hogy milyen veszélyek rejlenek benne.

A tudás folyamatos frissítése nemcsak a pedagógusok szakmai elégedettségét növeli, hanem közvetlenül javítja a diákok eredményeit is. Ha a tanár motivált és naprakész, az kihat a tanulók tanulási élményére és eredményeire. Az ilyen események továbbá a pedagógusok önbizalmát is erősítik, mivel visszajelzést kapnak a munkájukról, és fejlődési lehetőségeik is előtérbe kerülnek.

Összességében a szakmai műhelymunkák nem csupán a tudás frissítését szolgálják, hanem egyben hozzájárulnak a pedagógusok folyamatos önfejlesztéséhez és a tanítási módszerek korszerűsítéséhez is.

AGRESSZIÓ- ÉS KONFLIKTUSKEZELÉS - SZAKMAI MŰHELYMUNKA

Intézményünkben 2025. április 28-án a Magyar Máltai Szeretetszolgálat szervezésében a pedagógusok részére műhelyfoglalkozásra került sor, melynek középpontjában az agresszió és a konfliktuskezelés állt.

A Máltai Szeretetszolgálat pszichológusa segítségével iskolánk pedagógusai áttekintették az agresszió definícióit, típusait, megnyilvánulási formáit, illetve hasznos tanácsokkal és a gyakorlatban is jól alkalmazható módszerekkel, eszközökkel gazdagodtak.

Fontosnak tarjuk, hogy iskolánk pedagógusai foglalkozzanak az agresszió és a konfliktuskezelés témájával, mert ezek a problémák jelen vannak az iskolai közegben is. A tanulók közötti viták, nézeteltérések és feszültségek hatással lehetnek a tanulási légkörre és a közösségi életre. Egy pedagógusnak nemcsak tanítania kell, hanem segítenie is a diákokat abban, hogy megfelelő módon kezeljék érzelmeiket és konfliktusaikat.

A műhelyfoglalkozás lehetőséget biztosított arra, hogy a pedagógusok új módszereket ismerjenek meg, illetve gyakorlatias eszközöket kapnak a kezükbe, amelyekkel hatékonyabban tudnak reagálni a nehéz helyzetekre.

Véleményünk szerint a konstruktív konfliktuskezelés fejlesztése hozzájárul a biztonságos és támogató iskolai légkör kialakításához. Az agresszió megelőzése és kezelése közös felelősségünk.