„VISSZA A TERMÉSZETHEZ - PETŐFI ÉS AZ ÉLŐVILÁG” - PETŐFI-NAPOK

Iskolánkban a diákok nagy lelkesedéssel várt Petőfi-napok programsorozata szeptember végén valósult meg. A program központi témája ebben az évben Petőfi Sándor és az élővilág köré szerveződött. A választott témát azért tartjuk különösen fontosnak, mert napjainkban egyre nagyobb szükség van a természet tiszteletére és védelmére. Petőfi Sándor költészete gyakran idézi meg a természet szépségét, az egyszerű, vidéki élet harmóniáját, amelyet ma is példaként állíthatunk a diákok elé. A természet közelsége nemcsak testi-lelki feltöltődést nyújt, hanem segít megérteni, milyen felelősségünk van bolygónk jövőjéért. A téma lehetőséget adott arra is, hogy a gyerekek jobban megismerjék környezetüket, és elgondolkodjanak azon, hogyan óvhatják meg azt a mindennapokban. Petőfi természet iránti szeretete inspirációként szolgálhat minden generáció számára.

A programsorozat során a tanulók különböző versenyeken mérhették össze ügyességüket, kitartásukat és kreativitásukat. Nagy népszerűségnek örvendett a szavalóverseny, ahol a tanulók lelkesen és nagy átéléssel adták elő Petőfi költeményeit. A versolvasó versenyen a kifejező olvasás és a szövegértés került a középpontba. Az Aranyecset rajzversenyen gyönyörű alkotások születtek. A Varázskéz kézműves műhelyen is sok egyedi, ötletes munka készült. Az Észbontó versenyen a gyerekeknek egy puzzle-t kellett kirakniuk, amelyhez nagy odafigyelésre és türelemre volt szükség. A sikerhez nemcsak jó megfigyelőképesség, hanem a legapróbb részletekre való koncentrálás is elengedhetetlen volt. Diákjaink mindegyik programban nagy lelkesedéssel vettek részt. A tantermeket és folyosókat vidám hangulat, nevetés és jókedv töltötte be. A versenyek során nemcsak a győzelem volt fontos, hanem az együtt töltött idő öröme is.

Valamennyi osztály az osztályfőnök irányításával gondosan megtervezett, igényes kivitelezésű osztálytablót készített, mely kreatív módon jelenítette meg „Petőfi és az élővilág” témakört. A tablók kiállításra kerültek, és megtekinthetők az iskola épületében.

Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a kis kenézi óvodások is bekapcsolódhassanak és aktív részesei legyenek a Petőfi-napok programsorozatnak. Ennek érdekében számukra külön rajzversenyt hirdettünk, amely lehetőséget adott arra, hogy megmutathassák kézügyességüket és rajztehetségüket. Véleményünk szerint ez a kezdeményezés hozzájárul ahhoz, hogy az iskolai közösségbe való beilleszkedésük is zökkenőmentesebbé váljon.

Ezúton szeretnénk köszönetet mondani minden kedves vendégünknek, partnerünknek, hogy jelenlétükkel megtisztelték iskolánkat és részvételükkel hozzájárultak az esemény sikeres lebonyolításához.

Külön köszönetünket fejezzük ki Szabó Árpád Igazgató Úrnak, a Szerencsi Tankerületi Központ vezetőjének, aki lehetővé tette a Petőfi-napok programsorozat megszervezését és sikeres lebonyolítását.

„MIHÁLY-NAPJA MA VAGYON” – HAGYOMÁNYŐRZÉS

„A vásárban az a jó

Mindenféle eladó:

Alma, körte, zöld dió,

Kemény héjú mogyoró.

Vehetsz mézet, édes krémet,

Zsákbamacskát, nyalókát,

Mindent, ami finomság.

Mindez még ma eladó.

Holnaptól már ne keresd,

Mert elmegyünk messzire,

A világnak végire.”

/Vásár (Cinegés rímek)/

 

Iskolánkban ebben a tanévben is folytatódik a hagyományőrző programsorozatunk, amely már évek óta fontos részét képezi közösségi életünknek. A program célja, hogy közelebb hozzuk a diákokhoz a magyar népi kultúrát és hagyományokat. Minden hónapban más-más osztály kap lehetőséget arra, hogy bemutasson egy kiválasztott néphagyományt. Az osztályfőnökök irányítása mellett a diákok nagy lelkesedéssel készülnek ezekre az alkalmakra. A bemutatók során népdalokat énekelnek, néptáncokat járnak, és sokszor népi játékokat is eljátszanak. A hagyományőrző program nemcsak a szereplők, hanem a nézők számára is élményt nyújt.

A programsorozat jó alkalom arra is, hogy az osztályok együttműködjenek, és közösen dolgozzanak egy közös célért. Véleményünk szerint ezek a programok nemcsak szórakoztatóak, hanem fejlesztik a diákok előadókészségét és kreativitását is. A hagyományőrzés révén a gyerekek jobban megismerik gyökereiket, és megtanulják értékelni a múlt örökségét.

A hagyományőrző sorozat minden évben új élményeket ad, miközben segít megőrizni a múlt értékeit. Iskolánk számára fontos, hogy a diákok ne csak a tankönyvekből ismerjék meg kultúránkat, hanem élményszerűen is megtapasztalják azt. A programsorozat hozzájárul ahhoz is, hogy erősödjön az iskolai közösség.

Első alkalommal a 8. osztály tanulói készültek műsorral és mutatták be a Mihály-napi néphagyományokat és az ahhoz kapcsolódó népszokásokat.

Szent Mihály napját szeptember 29-én ünnepeljük, ez a nap a pásztorélet egyik fontos fordulópontját jelöli. Ekkor hajtották be a nyájat a legelőkről, és elszámoltak a pásztorokkal. A néphit szerint ezen a napon megszűnik a természet varázsereje, a madarak is útra kelnek. Sok helyen Szent Mihály-napi vásárokat rendeztek, melyek fontos közösségi események voltak. Ez a nap a gazdasági év zárásának is számított a régi paraszti kultúrában.

Egyes vidékeken ilyenkor tartották a Szent Mihály-napi búcsút is, amelyhez mulatság és tánc is kapcsolódott. A néphagyomány szerint ez a nap alkalmas volt jóslásra is, különösen az időjárás és a jövőbeli termés tekintetében.

A műsort előadta: 8. osztály

A műsort betanította: Karászi Tibor, osztályfőnök

 

Szívből gratulálunk a felkészítő pedagógusnak és a szereplőknek a színvonalas, tartalmas műsorhoz!

EGYÜTT A KÖZÖSSÉGÉRT! - ÖNKORMÁNYZAT ÉS ISKOLA

Iskolánk vezetősége, pedagógusai és tanulói 2025. szeptember 20-án részt vettek az immár 24. alkalommal  megrendezett falunapi ünnepségen. A rendezvényt a település önkormányzata szervezte nagy gondossággal és odafigyeléssel. A falunapi rendezvény megtisztelő vendége volt Dr. Koncz Zsófia családokért felelős államtitkár asszony, akinek jelenléte emelte az esemény ünnepi hangulatát. Örömmel tölt el bennünket, hogy államtitkár asszony kiemelt figyelmet fordít a helyi közösségek erősítésére, valamint elkötelezetten támogatja a családokat, gyermekeket érintő kezdeményezéseket is.

Alsó tagozatos tanulóink színvonalas táncos műsorokkal készültek erre a jeles alkalomra, melyet  Máté István, a Nyíregyházi T-Dance Alapfokú Művészeti Iskola táncpedagógusa vezetésével és az osztályfőnökök közreműködésével sajátítottak el a tanulók. A gyerekek a fellépésükkel színesítették a falunapi programot, és vidám perceket szereztek a jelenlévőknek. A nézők nagy tapssal jutalmazták a diákok lelkes és látványos előadását. A rendezvényen sok helyi lakos és vendég is részt vett.

Iskolánk számára kiemelten fontos, hogy aktív részesei legyünk a település közösségi életének. Ezáltal tanulóink is megtapasztalhatják az összetartozás élményét. Véleményünk szerint az ilyen események jó lehetőséget kínálnak arra is, hogy a gyerekek megmutathassák tehetségüket. Emellett erősítik bennük a közösséghez tartozás érzését is.

Örömünkre szolgál, hogy részesei lehettünk ennek a szép rendezvénynek. Hisszük, hogy az iskolán kívüli szereplések is fontos részei a nevelésnek. A helyi önkormányzattal való együttműködésünk régóta tart, és ezt a kapcsolatot továbbra is ápolni kívánjuk. A partnerség kiemelt jelentőséggel bír számunkra. Ez a közös munka példát mutat diákjainknak is. Bízunk benne, hogy a jövőben is hasonlóan sikeres együttműködésekre kerül sor.

Ezúton szeretnénk gratulálni Tóth Szilárdné polgármester asszonynak és Taktakenéz Község Önkormányzatának a színvonalas és jól megszervezett falunapi rendezvényhez. Öröm volt részt venni egy ilyen gazdag programkínálattal és kellemes hangulattal megvalósult eseményen. Jó érzéssel tölt el bennünket, hogy iskolánk tanulói is hozzájárulhattak a nap sikeréhez.

Z NAPLÓJA, AVAGY AZ AGYTAKARÍTÁS - LÁZÁR ERVIN PROGRAM

2025. szeptember 19-én iskolánk 6. és 7. osztályos tanulói a Lázár Ervin Programnak köszönhetően a Prügyi Móricz Zsigmond Általános Iskolában tekinthették meg a „Z naplója, avagy az Agytakarítás” című monodrámát.

Az előadás egy fiatal kamasz történetét mutatta be, aki egy baleset következtében súlyos sérüléseket szenved és kerekesszékbe kényszerül. Újra kell tanulnia járni, beszélni, sőt a mindennapi életet élni. A darab azonban nem a fájdalomról, hanem a kitartásról, a reményről és a képzelet erejéről szól. A főszereplő, Z, belső világán keresztül megmutatta diákjainknak, hogy az emberi lélek ereje képes a legnagyobb nehézségeket is átalakítani.

A gyerekek tanúi lehettek annak, hogyan válhat a kórházi folyosóból Forma 1-es pálya, a negyedik emeletből Mount Everest, a szavak kereséséből pedig egy szárnyaló írói világ.

Ez a különleges színházi élmény nemcsak megható, hanem rendkívül inspiráló is volt, amely arra emlékeztetett minket: a képzelet, a humor és a kitartás minden akadályon átsegíthet.

Köszönjük az előadónak az élményt, diákjainknak pedig a figyelmet és nyitottságot!

TANSZEREK AJÁNDÉKBA

Iskolánkban az idei tanév első tanítási napján is kiosztásra kerültek az ingyenes tanszercsomagok, melyeket a Klebelsberg Központ biztosított, és az  EFOP_PLUSZ-5.3.1-24-2024-00001 azonosítószámú „Alapvető anyagi támogatás biztosítása iskoláskorú gyermeket nevelő rászoruló családok részére” című projekt keretében az érvényes RGYK (Rendszeres Gyermekvédelmi Kedvezmény) határozattal rendelkező 1-8. évfolyamos tanulók és szüleik vehettek át.

A szülők és a diákok is nagy örömmel fogadták a segítséget. Sok család számára jelentős anyagi teher a tanévkezdés, ezért különösen fontos ez a támogatás a rászoruló tanulók számára. A tanszercsomagok tartalmazzák a legszükségesebb eszközöket.

 

Ez az értékes segítség hozzájárul ahhoz, hogy minden gyermek biztonságban és megfelelő felszereléssel vághasson neki az új tanévnek – bízunk benne, hogy a jövőben is folytatódik ez a nemes kezdeményezés.

 

A rászoruló tanulók szülei és iskolánk közössége hálás a Klebelsberg Központnak és a Szerencsi Tankerületi Központnak, ezért a nagylelkű támogatásért.

OSZTÁLYFŐNÖK + OSZTÁLY = KÖZÖSSÉG

Iskolánkban az osztályfőnökök nagy tapasztalattal rendelkező, elhivatott pedagógusok. Munkájukat mindig a diákok érdekeit szem előtt tartva végzik. Fontos számukra, hogy biztonságos, támogató környezetet teremtsenek az osztályokban. Lelkiismeretesen figyelnek a tanulók fejlődésére, közösségi életére és egyéni problémáira is.

Az osztályfőnökök szerepe túlmutat a tanításon: ők a diákok első számú segítői és példaképei. Rendszeresen szerveznek közösségépítő osztályprogramokat, kirándulásokat, ünnepségeket. Ezek az alkalmak erősítik az összetartozás érzését és maradandó élményt nyújtanak a gyerekeknek.

Az osztályfőnökök nyitottak a szülőkkel való együttműködésre is, ezzel segítve a tanulók kiegyensúlyozott fejlődését. Munkájukat felelősséggel, szívvel-lélekkel végzik.

Büszkék vagyunk arra, hogy ilyen elhivatott osztályfőnökök dolgoznak iskolánkban.

OSZTÁLYOK, OSZTÁLYFŐNÖKÖK A 2025/2026-OS TANÉVBEN

  1. osztály – osztályfőnök: Battáné Tóth Krisztina
  2. osztály – osztályfőnök: Szabóné Sallai Judit
  3. osztály – osztályfőnök: Péterné Sallai Andrea
  4. osztály – osztályfőnök: Kocsis Andrea
  5. osztály – osztályfőnök: Vargáné Kozsik Judit
  6. osztály – osztályfőnök: Krucsai Krisztina
  7. osztály – osztályfőnök: Lesnyószki Lászlóné
  8. osztály – osztályfőnök: Karászi Tibor

Gyógypedagógiai osztály – osztályfőnök: Halászné Mitró Csilla

TANÉVKEZDÉS ÜNNEPI HANGULATBAN

Szeptember elsején iskolánkban az ünnepélyes tanévnyitóval hivatalosan is kezdetét vette az új tanév. A nyári szünet után újra benépesült az iskola. Az udvaron gyülekeztek a tanulók, szülők és pedagógusok, hogy együtt ünnepeljék a tanév első napját.

Különleges pillanat volt ez az első osztályos kisdiákok számára is, akik most lépték át először az iskola kapuját. A kis ovisokból igazi iskolások lettek, akik már nagyon várták, hogy megismerjék új tanítójukat és társaikat. Az ünnepségen bátran és ügyesen szavaltak, előadásukkal nagy tapsot érdemeltek ki. A nyolcadikosok is készültek, ők verssel köszöntötték a visszatérő diáktársaikat és a kis elsősöket. Szavaikkal bátorítást és szeretetet adtak a legkisebbeknek.

A tanévnyitó meghitt és ünnepélyes hangulatban zajlott. Halász Tamás igazgató úr ünnepi beszédében köszöntötte a diákokat, szülőket és pedagógusokat. Bátorító szavakkal biztatta a tanulókat a szorgalmas munkára és kitartásra az új tanév során. A szülőknek megköszönte az együttműködést és támogatást. A pedagógusokat is köszöntötte, kiemelve fontos szerepüket a gyerekek fejlődésében. Hangsúlyozta az összefogás, a türelem és a közös célok fontosságát.
Külön szeretettel fordult az első osztályosok felé, akik most kezdik meg iskolás életüket. Megnyugtató szavakkal biztatta őket, hogy jó helyre kerültek, ahol sok élmény és tudás vár rájuk. Beszédét jókívánságokkal zárta, sikeres és élményekben gazdag tanévet kívánva mindenkinek.

Az ünnepség után a tanulók osztályfőnökeik kíséretében indultak el tantermeik felé. A termekben vidám hangulat fogadta őket, hiszen rég nem látott barátaikkal találkoztak újra.
Sokan lelkesen meséltek a nyári kalandjaikról, élményeikről, kirándulásaikról. Nevetés és jókedv töltötte be az iskola falait. A gyerekek örömmel tértek vissza a megszokott közösségbe, ahol máris otthon érezhették magukat.

TANÉVKEZDŐ LENDÜLET

Iskolánkban elkezdődött az új tanév, ami mindig izgalmas és kihívásokkal teli időszak. A diákok és tanárok visszatérnek, hogy közösen folytassák a tanulás és tanítás folyamatát. A tanév eleje nemcsak a tanórák elindulását jelenti, hanem a szakmai munka megerősödését is.

Az elmúlt hetekben iskolánkban fontos értekezletek és megbeszélések zajlottak, ahol a pedagógusok egyeztették a célokat és feladatokat. Ezek az alkalmak lehetőséget adnak a tapasztalatcserére és a közös gondolkodásra. Tantestületünk mindig együtt tervezi meg az éves munkarendet és a programokat.

Hisszük, hogy a szakmai munka alapja a jó kommunikáció és az együttműködés. Kiemelten fontos, hogy mindenki tisztában legyen a felelősségével és szerepével. Tapasztalataink szerint a tanév eleji szervezettség meghatározza az egész év sikerességét, ezért ezek az első hetek kulcsfontosságúak az iskola életében.

Az „ESZMECSERE” elnevezésű szakmai programunk keretein belül az Országos kompetenciamérés eredményeit elemeztük. Fontosnak tartjuk, hogy folyamatosan értékeljük az elért eredményeket, összefoglaljuk a mérések legfontosabb tanulságait. Néhány kolléga a rendelkezésre álló adatok alapján részletes összehasonlító elemzést készített és előadást tartott az OKM mérés eredményei témakörben:

-Battáné Tóth Krisztina: matematika és szövegértés eredmények

-Farmosi Katalin: matematika eredmények

-Kocsis Andrea: digitális kultúra eredmények

-Krucsai Krisztina: természettudomány és angol nyelv eredmények

-Lehoczkiné Takács Cintia: szövegértés eredmények

-Lesnyószki Lászlóné: szövegértés eredmények

-Vargáné Kozsik Judit: történelem eredmények

Megvizsgáltuk az adatokat, összehasonlítottuk a korábbi évek teljesítményével. Kiemeltük az erősségeket, valamint azokat a területeket is, ahol fejlődésre van szükség. Közösen is értékeltük az eredményeket, és megfogalmaztuk a következő időszakra vonatkozó célokat, feladatokat.

Ezt követően Vargáné Kozsik Judit, felsős munkaközösség-vezető ismertette az Iskolai Lemorzsolódás Megelőzését Támogató Pedagógiai Rendszer alapú komplex intézményfejlesztési tevékenységhez kapcsolódóan a felső tagozaton indítandó új programunk konkrét elemeit, tevékenységeit.

A „MOZAIK” elnevezésű szakmai program keretében Halász Tamás igazgató úr tartott nevelőtestületi tájékoztatást a Miskolcon megrendezett Vármegyei Szakmai Tanévnyitó Konferencián elhangzott előadásokból.

Majd iskolánk dolgozói munka- és tűzvédelmi oktatáson vettek részt. Ez az esemény kiemelten fontos a biztonságos munkakörnyezet megteremtése érdekében. Az oktatás során az előadók részletesen ismertették a helyes munkavédelmi szabályokat és a tűzvédelmi előírásokat.

 

Végezetül 2025. augusztus 29-én sor került a tanév eleji nevelőtestületi értekezletre is.

ÖSSZHANGBAN AZ ÖNKORMÁNYZATTAL

Taktakenéz Község Önkormányzata idén is megrendezte az immár hagyományossá vált „Összdolgozói ebédet”. A rendezvényre meghívást kaptak az önkormányzat fenntartásában működő valamennyi intézmény dolgozói. Örömmel fogadtuk, hogy iskolánk munkatársai is részesei lehettek ennek a kedves eseménynek.

A találkozóra egy kellemes, barátságos környezetben került sor. A rendezvényt Tóth Szilárdné polgármester asszony köszöntője nyitotta meg. Beszédében méltatta a közigazgatásban és a köznevelésben dolgozók áldozatos munkáját. Kiemelte, milyen fontos szerepet töltenek be ezek az intézmények a település mindennapi életében. Köszönetet mondott a dolgozók elhivatottságáért, kitartásáért és a közösségért végzett munkájukért. Jóleső érzés volt, hogy az önkormányzat az iskoláról sem feledkezik meg. A figyelmesség és az elismerés minden kolléga számára sokat jelentett.

Az eseményen Halász Tamás alpolgármester-igazgató úr is elismerő szavakkal illette az önkormányzat munkáját. Hangsúlyozta, hogy a mindennapi erőfeszítéseik nélkülözhetetlenek a település működéséhez és fejlődéséhez. Kiemelte, hogy a település vezetése példaértékű elkötelezettséggel dolgozik a közösségért, polgármester asszony minden intézményre odafigyel, és folyamatosan támogatja azok működését. Háláját fejezte ki azért, hogy az iskola mindig számíthat az önkormányzat segítségére. Véleménye szerint ez a partnerség hosszú távon is elősegíti az oktatási intézmény fejlődését.

A kellemes hangulatú összejövetel során lehetőségünk volt találkozni és kötetlenül beszélgetni a partner- és társintézmények munkatársaival. A finom ételek mellett a barátságos, kellemes légkör is emlékezetessé tette ezt a napot. Fontosnak tartjuk az ilyen alkalmakat, amelyek hozzájárulnak a kapcsolatok erősítéséhez, az együttműködés elmélyítéséhez és egyben erősítik a közösségi összetartozást is. Reméljük, hogy ez a kezdeményezés a jövőben is folytatódik. Jó érzés egy olyan közösséghez tartozni, ahol megbecsülik a munkánkat. Az „Összdolgozói ebéd” egy szép példája volt ennek a törődésnek.

Ezúton mondunk köszönetet Tóth Szilárdné Polgármester Asszonynak és Taktakenéz Község Önkormányzatának, hogy részt vehettünk ezen a kedves eseményen. Külön köszönjük a figyelmességet, amellyel mindig számontartja iskolánkat és támogatja munkánkat. A rendezvény jó hangulata, a megbecsülő szavak és a közös élmények mindannyiunk számára emlékezetesek maradnak. Köszönjük, hogy értéket teremt és közösséget épít!