A SZERETET SZOLGÁLATÁBAN – ADOMÁNY ISKOLÁNKNAK

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Taktakenézi Jelenlét Pontja értékes adománnyal lepte meg iskolánkat. Az adománycsomagban számos hasznos tanszer, többek között füzetek és iskolatáskák is helyet kaptak.

A felajánlást a Taktakenézi Jelenlét Pont vezetője, Rusznák Józsefné személyesen hozta el intézményünkbe, ami különösen megható gesztus volt. A tanulók örömmel és hálával fogadták az ajándékokat, hiszen ezek nagy segítséget jelentenek a mindennapi iskolai munkához.

Véleményünk szerint ez az adomány nemcsak tárgyi segítség, hanem egyben a közösség összetartó erejének szép példája is.

Hálásan köszönjük a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Taktakenézi Jelenlét Pontjának a nagylelkű adományt, amely hasznos segítséget nyújt tanulóink mindennapjaiban.

KÖZÖSSÉGBEN LENNI JÓ!

Az elmúlt időszakban iskolánk alsó tagozatán az osztályfőnökök jelentős figyelmet fordítottak az osztályközösségek összekovácsolására. Intézményünkben kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a gyerekek már kisiskolás korban megtapasztalják az együttműködés és az összetartozás örömét. Ennek érdekében az alsós osztályfőnökök számos érdekes és szórakoztató programot szerveztek az osztályok számára.

OSZTÁLYPROGRAMOK:

  1. osztály - Battáné Tóth Krisztina, osztályfőnök

-Közösségépítő osztályprogram: Mesedélután

A tanulók egy hangulatos mesedélután keretében az „Így neveld a sárkányodat” című mesét nézték meg együtt. A közös élmény erősítette az osztályközösséget, sok nevetéssel és beszélgetéssel telt a délután. A szülők finomságokkal – popcornnal, keksszel és innivalóval – készültek, így igazi mozihangulatban élvezhették a gyerekek a programot.

 

-Állatbarátok napja az első osztályban

Az Állatok Világnapja alkalmából vidám Állatbarát napot tartottak. A gyerekek színeztek, gyurmából állatfigurákat készítettek, papírból kutyafejet alkottak, báboztak, barkochbát játszottak. Testnevelés órán utánzó mozgásokkal (fókajárás, nyúlugrás, sánta rókajárás) és a „Gyertek haza, ludaim!” c. játékkal tették még élvezetesebbé a napot. Állathangokat utánoztak, állatos dalokat énekeltek, és beszélgettek a háziállatokról, valamint a felelős állattartásról. A gyerekek örömmel vettek részt minden játékban, feladatban és kézműves tevékenységben, így egy tartalmas, élményekben gazdag napot tölthettek együtt.

 

-Halloweenre készültünk!

A gyerekek közösen színes tököket, denevéreket készítettek, szellemeket ragasztottak és közben zenét hallgattak. Nagyon jó volt számukra együtt alkotni és nevetni!

 

  1. osztály – Szabóné Sallai Judit, osztályfőnök

 

-Halloween party

A második osztály vidám Halloween partyt tartott. A gyerekek lelkesen vettek részt a kézműveskedésben, ahol különféle ijesztően aranyos díszeket készítettek. A délután folyamán sokat játszottak és táncoltak vidám zenékre. Természetesen a közös nasizás sem maradhatott el. Az egész délutánt jókedv, nevetés és igazi halloween-i hangulat töltötte meg.

 

  1. osztály – Péterné Sallai Andrea, osztályfőnök

 

-Játékos délutáni foglalkozás

A harmadik osztályos tanulók játékos délutáni foglalkozáson vettek részt, amelynek célja a közösségépítés, a figyelem fejlesztése és a pozitív élményszerzés volt. A program során többféle játékot is kipróbáltak, köztük a „Repül a, repül a…” című mozgásos játékot, amely a gyors reakciót és a koncentrációt fejlesztette, miközben jó hangulatot teremtett..

Ezt követően a „Dicséretes dobókocka” játék következett, amelyben a tanulók dobókockával dobtak, majd az eredményhez kapcsolódóan dicséreteket és pozitív visszajelzéseket adtak egymásnak. A játék célja az önbizalom erősítése és a társas kapcsolatok fejlesztése volt.

A foglalkozás során a gyerekek aktívan részt vettek, örömmel kapcsolódtak be a feladatokba, és vidám hangulatban telt az együtt töltött idő. A program sikeresen hozzájárult a közösség összekovácsolásához és a tanulók szociális készségeinek fejlődéséhez.

 

  1. osztály – Kocsis Andrea, osztályfőnök

 

-Mesedélután

A negyedikesek a mesedélutánon a a Lilo és Stitch című mesefilmet nézték meg, melyet nagyon élveztek a gyerekek. Közben finom pattogatott kukoricát, ropit, kekszet eszegettek, majd megbeszélték a mese történéseit. Kellemes délutánt töltöttek el együtt.

 

Gyógypedagógiai osztály – Halászné Mitró Csilla, osztályfőnök, Rozgonyiné Szkiba Annamária, gyógypedagógiai asszisztens

A gyógypedagógiai osztályban vidám Halloween-partyt tartottak. A gyerekekkel közösen feldíszítették a tantermet, hogy igazi halloweeni hangulatot varázsoljanak. Színes fejdíszeket és különféle álarcokat viseltek, így mindenki részese lehetett a mókának. Nemcsak a gyerekek, hanem a felnőttek is bekapcsolódtak a játékokba és a közös szórakozásba. Az asztalokon finomságok várták a résztvevőket, amelyekből jóízűen falatoztak. Az egész délutánt jókedv, nevetés és igazi ünnepi hangulat töltötte meg.

 

Tapasztalataink szerint ezeken a közösségépítő osztályprogramokon nemcsak jól érzik magukat a gyerekek, hanem sokat tanulnak is egymásról. A közös élmények erősítik a baráti kapcsolatokat és kedvezően befolyásolják az osztályok légkörét. A diákok megtanulják, hogyan támogassák és segítsék egymást a mindennapokban.

Ezek a közösségépítő programok hozzájárulnak ahhoz is, hogy az iskolai élet vidámabb és harmonikusabb legyen. A gyerekek mindig örömmel és kíváncsian várják a hasonló osztályprogramokat.

Iskolánk nagyra értékeli osztályfőnökeink elkötelezett munkáját, akik mindig kreatív, vidám és élménydús programokkal erősítik osztályközösségeiket. Hálásak vagyunk azért a sok szeretetért és gondoskodásért, amellyel nap mint nap szebbé, örömtelibbé teszik tanulóink iskolai életét.

1956 - ÜNNEPI MEGEMLÉKEZÉS

„A háromszín-lobogók mellé,
tegyetek három esküvést:
sírásból, egynek, tiszta könnyet,
s a zsarnokság gyűlöletét.


s fogadalmat: te kicsi ország,
el ne felejtse, aki él,
mert úgy született a szabadság,
hogy hullt a könny és hullt a vér.

/Tamási Lajos: Piros a vér a pesti utcán (részlet)/

 

Az 1956-os forradalom és szabadságharc a magyar nép békés tiltakozásával kezdődött október 23-án a szovjet megszállás és az elnyomó diktatúra ellen. A tüntetés gyorsan országos szabadságharccá vált, melyben a magyarok bátran küzdöttek a függetlenségükért és a demokratikus jogokért. Bár a felkelést novemberben leverték, 1956 örökre a bátorság, a szabadságvágy és a nemzeti összetartozás jelképe maradt.

Iskolánkban 2025. október 22-én került sort az 1956-os forradalom és szabadságharc tiszteletére rendezett ünnepi megemlékezésre.

A tornaterem ünnepi díszbe öltözött, a nemzeti színek és a lyukas zászló méltó keretet adtak a megemlékezésnek. A műsort az iskola hatodik osztályos tanulói adták elő, akik versekkel, prózai részletekkel idézték fel 1956 hősies napjait. A diákok előadásában megelevenedtek a forradalom eseményei, a bátor fiatalok tettei és a szabadságért vívott küzdelem pillanatai. Az előadást megható zenerészletek és korabeli jelenetek vetítése is gazdagította.

Az ünnepi műsor hangulatát a harmadik osztályosok megható táncai tették még emlékezetesebbé. A gyerekek előadása szívhez szóló pillanatokat teremtett és mosolyt csalt a közönség arcára. A táncok mélyebb érzéseket közvetítve tették még bensőségesebbé a megemlékezés hangulatát.

A diákok előadása során mindenki szívébe belopózott a szabadság és a hazaszeretet érzése. Ez az ünnepi rendezvény nemcsak emlékezés, hanem tanulás is volt – a múlt példájából merítettünk erőt a jelenhez. A gyerekek megértették, hogy a hősök bátorsága ma is példát mutat.

Így emlékeztünk meg idén az 1956-os forradalom hőseiről, tisztelettel és hálával a szívünkben.

A műsort előadta: 6. osztály, 3. osztály

A műsort összeállította és betanította: Krucsai Krisztina osztályfőnök

A táncokat betanította: Péterné Sallai Andrea osztályfőnök

Máté István táncpedagógus

 

A hangosításért felelt: Bernáth Bence Valentin iskolatitkár

Szívből gratulálunk a felkészítő pedagógusoknak és a szereplőknek a színvonalas műsorhoz!

https://www.facebook.com/reel/1551602982957588

https://www.facebook.com/reel/874443495183031

 

NEM FELEDJÜK ŐKET – KOSZORÚZÁS 1956 EMLÉKÉRE

„Ó szabadság! Teérted halni!
Ha élni nem lehet veled!
Hagyd börtönöd, s szaladj az égre!
S örökké tart majd életed.
Ez volt a hited, a szent, a nagy eszme,
Te sokat vádolt ifjúság.
Ezért nyílott ki meleg véred,
Mint frissen bomló rózsaág.
Fent lobogsz már a csillagokban
S örök fényeddel üzened:
Örökké él a hősök népe,
Örökké él majd nemzeted.”

/Gazdag Erzsi: Ifjúság, Te vagy a Csillagunk (részlet)/

Az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseire emlékezve idén is méltó módon hajtottak fejet a Taktakenézi Petőfi Sándor Általános Iskola diákjai és pedagógusai. Az ünnepi megemlékezés során az iskola közössége közösen idézte fel a forradalom eseményeit és hőseinek bátorságát.

Az alsó tagozatos tanulók osztályaikban készítették el a nemzeti jelképpé vált lyukas zászlókat, melyeket nagy gonddal festettek, díszítettek. A kis zászlókat később elhelyezték a település I. és II. világháborús emlékművénél és az iskola udvarán található 3-as kopjafa mellett, ezzel is kifejezve tiszteletüket a múlt hősei iránt. A tanító nénik meséltek a gyerekeknek az 1956-os eseményekről, a szabadságvágyó emberek bátorságáról és a fiatalok példamutató helytállásáról.

Az iskola vezetése és a Diákönkormányzat tagjai ünnepélyes főhajtással tisztelegtek az emlékműnél. Koszorút helyeztek el a hősök emlékére, ezzel kifejezve hálájukat és megbecsülésüket. A csendes megemlékezés pillanatai méltóságteljesen zárták az ünnepi eseményt.

Az iskola közössége ezzel a meghitt programmal is hozzájárult ahhoz, hogy a diákok megértsék és átérezhessék a szabadság értékét. A gyerekek számára maradandó élményt jelentett ez a nap, amely segítette őket abban, hogy büszkén vállalják nemzeti identitásukat. Az 1956-os hősök példája ma is erőt ad, hogy bátran kiálljunk az igazság és a szabadság mellett.

 

NEMZETI EMLÉKEZETPEDAGÓGIAI PROGRAM (NEP)

Iskolánk 8. osztályos tanulói 2025. október 20-án a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program (NEP) keretében Debrecenbe utazhattak, ahol a Debreceni Református Nagytemplom és a Debreceni Református Kollégium 1848/49-es események debreceni vonatkozásaival ismerkedhettek meg, középpontba helyezve Kossuth Lajos és a városba kihelyezett országgyűlés szerepét.

Az előadást követően „templom-túrára” került sor, ahol vezető közreműködésével bejárhattuk az épület minden zugát, a földszinten megnéztük a kiállítást, majd felmentünk a 6. emeleti padlástérbe, illetve a két torony között található panoráma járdára, ahonnan gyönyörű kilátás nyílt szinte az egész városra.

Következő helyszínünk a templom mögött található Református Kollégium volt, ahol szintén hallhattunk egy rövid előadást, amelyben a kollégium történetével ismerkedtünk meg, illetve megtudtuk, hogy mi volt a szerepe az 1848/49-es történések kapcsán.

A programot követően a Debrecen Plázába mentünk, a gyerekek itt tudtak vásárolni, illetve ebédelni.

Fáradtan, de jókedvűen, sok-sok élménnyel gazdagodva indultunk haza.

A Nemzeti Emlékhely címet a Debreceni Református Nagytemplom a Debreceni Református Kollégiummal együtt viseli, így a programot közösen biztosították.

Köszönjük a szervezést a Szerencsi Tankerületi Központ munkatársainak!

„KIS LÉPÉSEKKEL AZ EGÉSZSÉG FELÉ” - EGÉSZSÉGHÉT

Iskolánk 2025. november 17–21. között tartotta meg hagyományos Egészséghetét, amelynek célja az volt, hogy tanulóink figyelmét a testi-lelki egészség fontosságára irányítsuk és olyan ismereteket adjunk át számukra, amelyeket a mindennapokban is könnyen hasznosíthatnak.

A hét minden reggelét közös tornával kezdtük, amelyet a tornateremben rendeztünk meg. A napindító mozgás nemcsak felfrissítette a gyerekeket, hanem közösségformáló erővel is bírt. Külön öröm volt számunkra, hogy több vállalkozó szellemű tanuló is bemutatott különféle mozgásos és ügyességi gyakorlatokat. Az ő példájuk motiválóan hatott társaikra, és tovább emelte a közös tornák hangulatát. A reggeli testmozgás jókedvvel, lendülettel töltötte meg az iskola falait, elősegítve, hogy a tanulók energikusan és pozitívan kezdjék meg a délelőtti tanórákat.

Az alsó és a felső tagozaton a hét folyamán minden nap egy-egy egészséggel kapcsolatos témát dolgoztunk fel, különféle tantárgyakba ágyazva. A napok kiemelt témái a következők voltak:

  • „Igyál több vizet!” – A tanulók megismerkedtek a vízfogyasztás élettani jelentőségével, a szervezet működésében betöltött szerepével, valamint azzal, hogy milyen fontos az elegendő folyadékbevitel a koncentráció és a teljesítmény fenntartásához. Emellett hangsúlyt kapott a víztakarékosság kérdése is, hiszen a víz Földünk egyik legértékesebb kincse, amelyre nagy felelősséggel kell vigyáznunk.

 

  • „Együnk több zöldséget, gyümölcsöt!” - Külön napot szenteltünk annak, hogy megértsük, miért fontos több zöldséget és gyümölcsöt enni a mindennapokban. A gyerekek ismereteket szereztek arról, hogy ezek a vitaminokban és rostokban gazdag ételek segítenek egészségesebbé, energikusabbá és ellenállóbbá válni.

 

  • „Kevesebb cukrot, több energiát!” – Ezen a napon a túlzott cukorfogyasztás egészségügyi következményeivel foglalkoztunk. A tanulók megtudhatták, milyen hatással van a sok cukor a fogakra, az anyagcserére és a hosszú távú egészségre. Közösen gondolkodtunk arról, hogyan lehet egészségesebb alternatívákat választani a mindennapokban.

 

  • „Mozogj minden nap!” - program célja az volt, hogy megmutassa: a mozgás örömforrás, hiszen boldogsághormonokat szabadít fel, nem pedig kötelező feladat. Ezen a napon is reggeli tornával kezdtünk, a nap folyamán a tanulók közös játékos mozgásokat és relaxációs foglalkozásokat (jóga, légző- és nyújtógyakorlatok) végeztek pedagógusaik irányításával.

 

  • „Mosolyogj többet!” – A mentális egészség jegyében a gyerekek hangsúlyt fektettünk a pozitív gondolkodásra és a jókedv ápolására. Tanulóink vidám smile-kat készítettek, melyekre kedves üzeneteket, jókívánságokat írtak. A mosolygós kártyákat aztán egymásnak adták, ezzel is erősítve a közösségen belüli odafigyelést, támogatást és jó hangulatot.

Az Egészséghét programjai minden évben fontos szerepet játszanak abban, hogy tanulóink gyakorlati ismeretekre tegyenek szert az egészséges életmód területén. Az idei év eseményei különösen sikeresnek bizonyultak: a diákok aktívan részt vettek az órákon, lelkesen kapcsolódtak be a közös programokba, és sok hasznos tudást szereztek, amelyet a későbbiekben egészség- és mozgáskultúrájuk fejlesztésében is kamatoztatni tudnak.

Bízunk benne, hogy a hét során kialakult pozitív szokások és élmények hosszú távon is hatással lesznek tanulóink szemléletére, és hozzájárulnak ahhoz, hogy egészségtudatos, kiegyensúlyozott felnőtté váljanak.

https://www.facebook.com/100004315301834/videos/pcb.3433068840180259/883028341065723

 

„ÉP TESTBEN ÉP LÉLEK” VERSENY AZ ALSÓ TAGOZATON

Az Egészséghét programjaihoz kapcsolódva az alsós munkaközösség „Ép testben ép lélek” elnevezésű versenyt szervezett a 3–4. osztályos tanulók számára. A rendezvény célja az volt, hogy játékos, élményszerű formában bővítse a gyerekek ismereteit az egészséges életmódról, és felhívja a figyelmet a mindennapi higiéniai szokások, valamint a testi-lelki egyensúly fontosságára.

A résztvevő tanulók többféle érdekes és változatos feladatban próbálhatták ki magukat. Egészség totót töltöttek ki, amelyben az életmóddal, helyes táplálkozással és a rendszeres testmozgással kapcsolatos kérdésekre kellett választ adniuk. Emellett mondatkiegészítés formájában is számot adhattak tudásukról, ahol logikusan és pontosan kellett megfogalmazniuk a hiányzó információkat.

A digitális feladatok szintén nagy sikert arattak. A gyerekek interaktívan ismerkedhettek a tisztálkodás eszközeivel, felismerési feladatok segítségével. Egy másik online feladatban betűhálóból kellett egészséggel kapcsolatos kifejezéseket megkeresniük, ami egyszerre fejlesztette szókincsüket, koncentrációjukat és figyelmüket.

A verseny jó hangulatban zajlott, és a gyerekek lelkesen, aktívan vettek részt minden feladatban. A program eredményesen hozzájárult ahhoz, hogy a tanulók játékos keretek között mélyítsék el tudásukat az egészséges életmódról, és pozitív élményekkel gazdagodjanak az Egészséghét rendezvénysorozatában.

 

SPEED STACKS /SPORT POHA-RAK/ VILÁGNAP 2025

Iskolánkban 2025. november 18-án tartottuk a Sport Poha-Rak Világnapját. A Sport Poha-Rak különleges jelentőséggel bír, hiszen játékos formában fejleszti a koncentrációt, a kognitív képességeket, a szem-kéz koordinációt, a finommotorikát, növeli a reakcióidőt és serkenti az agyműködést.

A világnap alkalmából tanulóink tantermeikben, valamint a tornateremben változatos programokon vehettek részt. Osztályfőnökeik és testnevelő tanáraik irányításával ügyességi feladatokat, páros és váltóversenyeket próbáltak ki, amelyek során mindenki megmutathatta rátermettségét. Emellett energikus köredzések és vidám fogójátékok is színesítették a délelőttöt. A nap jó hangulatban telt és minden résztvevő számára élményt, mozgást és sikerélményt nyújtott.

 

KÖRNYEZETVÉDELMI RAJZPÁLYÁZATON ELÉRT EREDMÉNY

Iskolánk alsó tagozatos tanulói közül többen részt vettek a Green Support Kft. által a FÖLDÜNKÉRT VILÁGNAP alkalmából meghirdetett környezetvédelmi rajzpályázaton. A pályázat témája „A gyerekek, akik megmentik a bolygót” volt, melyhez kis diákjaink színes és ötletes rajzokat készítettek. A kreatív és alkotni vágyó tanulók rajzaikon keresztül mutathatták be, mit tudnak Földünk védelmének érdekében tenni, mint kis szuperhősök.

A szervezők tájékoztatása szerint a rajzpályázatra több száz alkotás érkezett az egész országból.

Nagy örömünkre iskolánk egyik tanulójának beküldött művét a zsűri kiemelkedő alkotásként értékelte és külön elismerésben részesítette.

Balogh Krisztofer 2. o. – kiemelkedő alkotás (1-2. osztályos korcsoport)

Felkészítő pedagógus: Szabóné Sallai Judit, osztályfőnök

 

Szívből gratulálunk a kiemelkedő rajzot készítő tanulónak és a felkészítő pedagógusnak a nagyszerű eredményhez!