ANYÁK NAPJA – ÜNNEP, AMELY A SZÍVEKIG ÉR

Iskolánkban az idei tanévben is meghitt és szeretetteljes keretek között köszöntötték az alsó tagozatos gyermekek az Édesanyákat és Nagymamákat anyák napja alkalmából. Ez a szép ünnep minden évben különleges helyet foglal el közösségünk életében, hiszen az édesanyák a család összetartó erejét jelentik, szeretetükkel, gondoskodásukkal és áldozatos munkájukkal meghatározó szerepet töltenek be gyermekeik mindennapjaiban. A tanulók hosszú heteken át lelkesen készültek erre a jeles alkalomra, hogy méltó módon fejezhessék ki hálájukat és szeretetüket.

Az osztályfőnökök ebben az évben is rendkívül kreatív és színvonalas műsorokat állítottak össze, amelyek igazán emlékezetessé tették az ünnepet. A tanulók szebbnél szebb versekkel, megható dalokkal és vidám táncos előadásokkal örvendeztették meg a vendégeket. A pedagógusok igényesen összeállított, gyönyörű PowerPoint-bemutatókkal is készültek, amelyekben kedves közös emlékek és megható pillanatok elevenedtek meg. Az ünnepi műsorokat tovább színesítették a tanulók által készített esztétikus, szeretettel alkotott ajándékok, amelyek nagy örömet szereztek az édesanyáknak és nagymamáknak egyaránt.

Volt olyan osztály is, amely bensőséges, szeretettel átszőtt légkört teremtve anyák napi teadélután keretében tette még emlékezetesebbé ezt a megható ünnepet. Az alkalom különlegességét tovább emelte az anyák napi fotózás lehetősége is, amely során nemcsak az édesanyákról és gyermekeikről készültek meghitt, szeretetteljes felvételek, hanem az osztályközösség is közös fotókon örökítette meg ezt a szívhez szóló, emlékezetes délutánt.

A közösen megélt meghitt pillanatok ismét ráirányították a figyelmet arra, milyen kiemelkedően fontos a szeretet, a megbecsülés és a hála őszinte kifejezése mindazok iránt, akik fáradhatatlan gondoskodással, türelemmel és önzetlen odaadással kísérik és támogatják gyermekeik életútját.

Külön örömet és megtiszteltetést jelentett intézményünk számára, hogy az idei anyák napi ünnepségen a Senior Klub tagjait is vendégeink között köszönthettük. Fontos küldetésünknek tekintjük, hogy figyelemmel, tisztelettel és szeretettel forduljunk az idősebb generáció felé, hiszen életbölcsességük, tapasztalataik és emberi értékeik közösségünk meghatározó kincsei. Úgy érezzük, hogy az ilyen meghitt alkalmak lehetőséget teremtenek arra, hogy a fiatalabb nemzedékek kifejezhessék megbecsülésüket és hálájukat az idősek iránt, egyúttal erősítve a generációk közötti kapcsolatokat is. Hiszünk abban, hogy az egymás iránti odafigyelés, a tisztelet és a szeretetteljes emberi kapcsolatok közösségünk legfontosabb értékei közé tartoznak.

Az idei anyák napi rendezvények minden résztvevő számára maradandó élményt és sok szép emléket hagytak maguk után.

Szívből gratulálunk a felkészítő pedagógusoknak, az asszisztenseknek és a szereplő gyermekeknek a magas színvonalú, megható produkciókért, a kreatívan megálmodott programokért, valamint a szeretettel és igényességgel elkészített, esztétikus ajándékokért.

Ezúton is boldog Anyák Napját kívánunk minden kedves Édesanyának és Nagymamának!

 

ANYÁK NAPJA – MEGHITTSÉG ÉS SZERETET A FELSŐ TAGOZATON

Iskolánk felső tagozatán idén is méltó módon emlékeztünk meg az anyák napjáról, hiszen fontosnak tartjuk, hogy ez a szép és megható hagyomány a nagyobb diákok körében is tovább éljen.
Az osztályfőnökök nagy lelkesedéssel és kreativitással készültek erre a jeles alkalomra. Az egyes osztályok sokféle formában fejezték ki szeretetüket és tiszteletüket az Édesanyák és Nagymamák iránt.

Volt olyan tanulócsoport, amely színvonalas anyák napi műsorral kedveskedett a vendégeknek, ahol megható dalok, szívhez szóló versek és szép táncprodukciók tették emlékezetessé az ünnepet. A műsort a tanulók által készített apró ajándékok is színesítették, amelyek különösen személyessé tették az alkalmat. Akadt olyan osztály, mely meghitt, szeretetteljes anyák napi teadélutánt szervezett, ahol bensőséges hangulatban tölthettek együtt időt az édesanyák, nagymamák és gyermekeik.

Voltak olyan közösségek is, amelyek az online tér lehetőségeit kihasználva egy igényesen összeállított PowerPoint-bemutatóval köszöntötték szeretteiket. Ezeket a virtuális köszöntéseket szintén saját készítésű ajándékok tették teljessé, amelyek a gyermekek figyelmességéről és szeretetéről tanúskodtak.

Külön öröm számunkra, hogy a felső tagozatos diákok is nyitott szívvel és aktív részvétellel kapcsolódtak be az ünnepi készülődésbe. Intézményünk számára kiemelten fontos, hogy az anyák napja a felső tagozaton is méltó, szeretetteljes és emlékezetes módon kerüljön megünneplésre, erősítve ezzel a család és az emberi kapcsolatok értékét.

Elismeréssel és hálával köszönjük a pedagógusok, az asszisztensek és a fellépő gyermekek lelkes munkáját, amellyel emlékezetessé tették ezt a szép ünnepet. A szívhez szóló előadások, az ötletes és meghitt programok, valamint a gondosan elkészített, ízléses ajándékok mind a közös odafigyelést, kreativitást és szeretetet tükrözték.

Ezúton is sok szeretettel kívánunk minden Édesanyának és Nagymamának boldog, szeretetben és örömben gazdag Anyák Napját!

HAGYOMÁNYŐRZŐ PROGRAM

MÁJUSI HAGYOMÁNYOK NYOMÁBAN

Iskolánkban a hagyományőrző programsorozat részeként a hatodikos tanulók különleges népszokásokat elevenítettek fel. A diákok a májusfa állítás és a májuskosár ajándékozás hagyományát mutatták be társaiknak, tanáraiknak és a megjelent szülőknek.

A májusfa állítása régi tavaszköszöntő szokás, amely a természet újjászületéséhez kapcsolódik. A magyar hagyomány szerint a májusfát rendszerint május elsejére állították fel. A legények az előző éjszaka folyamán kivágtak egy nyír- vagy fenyőfát és hajnalban, többnyire titokban, a helyi szokásoknak megfelelő módon felállították azt a kiválasztott lány háza előtt romantikus gesztusként. A kivágott fa alsó részét megtisztították az ágaktól, gyakran le is kérgezték, majd színes szalagokkal díszítették fel és sok esetben egy üveg bort is akasztottak rá.

A májuskosár tradíciója egészen az 1900-as évekre nyúlik vissza. Ez a népi szokás az ifjú szerelmesek párválasztását hivatott segíteni. A hagyományosan szalagokkal díszített füles kosárba jellemzően hortenzia került és az udvarló legények annak a kiszemelt lánynak juttatták el, akivel mély kapcsolatra, netán menyegzőre készültek. A kosár és a virágok színe a hagyomány szerint árulkodik a kapcsolat mélységéről. A kosár színének jelentése:

Fehér: gyűrűs menyasszony, még abban az évben férjhez megy

Rózsaszín: komoly kapcsolat, a következő évben megy férjhez a lányLila: ha már régebben együtt járnak

Zöld: kibontakozóban lévő kapcsolat

Kék: csak egy barát vagy ismerős adta

Narancs- vagy citromsárga: sárga májuskosarat az apukák szoktak adni kislányuknak

 

A hatodikos tanulók műsorukkal a május elsejei majális hangulatát is megidézték. A régi majálisok a tavasz örömünnepei voltak, amikor az emberek a szabadban gyűltek össze, zenéltek, táncoltak és együtt ünnepelték a természet megújulását. Ilyenkor gyakran rendeztek játékos vetélkedőket, ügyességi próbákat és közös énekléseket is. A majálisok alkalmat adtak arra, hogy a közösség tagjai kötetlenül együtt töltsenek időt és megerősítsék kapcsolataikat. A vidám jelenetek, a zene és a tánc mindenkit magával ragadott. A műsor végére igazi, fergeteges majális hangulat kerekedett, ahol a közönség is táncra perdült.

A műsort előadta: 6. osztály

A műsort betanította: Krucsai Krisztina, osztályfőnök

 

Szívből gratulálunk a felkészítő pedagógusnak és a szereplő diákoknak a színvonalas, lelkes előadásért. Köszönet illeti az asszisztenseket is, akik kreatív munkájukkal hozzájárultak a gyönyörű májuskosarak elkészítéséhez.

 

SZÍVBŐL SZŐTT PÜNKÖSDI ÜNNEP

„Olyan szépen cseng a harang,
Mintha nem is harang volna,
hanem ezer harangvirág
Imádságos szava szólna.

Piros pünkösd vasárnapján
Piros rózsa nyíl a kertben,
Kis szívünkben tiszta öröm

Imádsága énekeljen.

Piros pünkösd vasárnapján

Szálljon reánk a szentlélek

S térde hullva mondjunk hálát
A mindenség Istenének”

/Benedek Elek: Pünkösdi harangok/

Május hónapban iskolánk első osztályos tanulói egy színvonalas és megható műsor keretében elevenítették fel a pünkösdhöz kapcsolódó népszokásokat és hagyományokat. A kisdiákok nagy izgalommal és lelkesedéssel készültek az előadásra: heteken át gyakorolták a verseket, dalokat és a népi játékokat, hogy méltó módon mutathassák be ezt a szép ünnepkört.

Az ünnepi műsort a tornateremben rendeztük meg, ahol szülők, vendégek, pedagógusok és diáktársak is nagy számban gyűltek össze. A gyermekek örömmel, izgalommal, mosolyogva léptek a közönség elé. Előadásuk során megelevenedett a pünkösdi király- és királynéválasztás hagyománya, valamint játékos formában ismertették meg a nézőkkel a pünkösdhöz kapcsolódó szokásokat. Felcsendültek régi népdalok, mondókák és versikék.

A műsor nemcsak a néphagyományok bemutatásáról szólt, hanem a pünkösd vallási jelentőségére is felhívta a figyelmet. A gyermekek röviden megemlékeztek a Szentlélek kiáradásáról is, amely a keresztény hit szerint Jézus mennybemenetele után történt. Pünkösd ünnepe a Szentlélek eljövetelét, az összetartozást, a hit megerősödését és az új kezdet reményét jelképezi.

A kis elsősök szereplése minden jelenlévő szívét megérintette. Bátran és tisztán adták elő verseiket és énekeiket, lelkesedésük pedig hamar magával ragadta a nézőket is. A műsor végén a közönség is örömmel bekapcsolódott és a gyerekekkel együtt egy vidám közös tánccal ünnepelték meg a pünkösd örömét és az együttlét szépségét.

A közönség számára ez az előadás nemcsak szép élményt nyújtott, hanem értékes tanulási lehetőség is volt számukra, hiszen közelebb kerülhettek népi hagyományaink és keresztény ünnepeink jelentéséhez. Büszkék vagyunk első osztályos diákjainkra, akik ilyen ügyesen és szeretettel mutatták be a pünkösd üzenetét.

A műsort előadta: 1. osztály

A műsort betanította: Battáné Tóth Krisztina, osztályfőnök

 

Szívből gratulálunk a felkészítő pedagógusnak és a szereplő kisdiákoknak a színvonalas, megható előadáshoz, amely méltó módon idézte meg a pünkösd szépségét és hagyományait. Külön elismerés illeti az asszisztenseket is, akik csodálatos pünkösdi rózsákat és ízléses ünnepi dekorációt készítettek, amelyek hűen tükrözték kreativitásukat, gondosságukat és kifinomult szépérzéküket, még meghittebbé varázsolva a hagyományőrző műsor hangulatát.

https://www.facebook.com/100004315301834/videos/pcb.3620190291468112/2181819215885239

https://www.facebook.com/100004315301834/videos/pcb.3620190291468112/1908413859813647

„NYITNIKÉK” PROGRAM – BETEKINTÉS AZ ELSŐ OSZTÁLY ÉLETÉBE

Az iskolanyitogató program iskolánkban évek óta szép hagyománynak számít, amelynek keretében meghívjuk a Taktakenézi Bóbita Óvoda óvodapedagógusait az első osztályba, hogy betekintést nyerjenek egykori óvodásaik fejlődésébe, iskolai életébe. Az idei alkalmon jelen volt intézményünk igazgatója, valamint alsós munkaközösség vezetője is.

A foglalkozás egy vidám, mozgásos mondókával kezdődött, amely oldott, barátságos hangulatot teremtett. Ezt légzőgyakorlat követte, majd a tanulók játékos formában hangoztatták a már tanult betűket. A betűkereső feladat során a nyomtatott kis- és nagybetűk párosítását gyakorolták, majd képek segítségével szótagolásra és mondatalkotásra került sor.

A tanítónő a gyerekekkel beszélgetett arról is, hogy szeretnek-e iskolába járni és miért. A válaszokból kiderült, hogy szívesen vesznek részt a tanórákon, örömüket lelik a tanulásban és a közös tevékenységekben.

Az olvasás gyakorlása prezentáció (PPT) segítségével történt, a fokozatosság elvét követve: a magánhangzóktól és mássalhangzóktól haladva a szótagokon át egészen a szavak, mondatok olvasásáig. A PPT részeként a tanulók kakukktojás-játékot játszottak, valamint szó-kép egyeztetési feladatokat is megoldottak.

A matematika területén az 1–20-ig terjedő számkörben mozogtak. A gyerekek gyakorolták a páros számokat, számkártyákkal dolgoztak, valamint „bemutatkoztatták” a számokat. Nagyméretű dobókocka segítségével végeztek műveleteket, például 10-re pótlást és két szám összeadását. Ezt követően az időbeli tájékozódás került előtérbe: ismételték a hónapokat, a hét napjait, valamint az óra leolvasását és beállítását tanulói és tanári órákon egyaránt. Az ismereteket igaz-hamis állításokkal is megerősítették.

A foglalkozás során a tanulók aktívan, érdeklődően vettek részt minden tevékenységben. Motivációjukat növelte, hogy jutalomként könyvjelzőre gyűjthettek nyomdákat.

Az óra végén a pedagógus közös értékeléssel zárta a programot, amely során kiemelte a gyerekek ügyességét, szorgalmát és fejlődését.

A visszajelzések alapján az iskolanyitogató program ismét elérte célját: megerősítette az óvoda és az iskola közötti kapcsolatot és lehetőséget adott a tanulók fejlődésének bemutatására.

SPORTVERSENYEK VILÁGA

DIÁKOLIMPIA - ATLÉTIKA II-III-IV. KORCSOPORT

Iskolánk III. korcsoportos tanulói 2026. április 21-én Szerencsen vettek részt a Diákolimpia keretében megrendezett Körzeti mezei futóbajnokságon.

A verseny jó hangulatban, sportszerű légkörben zajlott. Véleményünk szerint az ilyen versenyek kiemelten fontosak, hiszen hozzájárulnak a sport és a rendszeres mozgás megszerettetéséhez a fiatalok körében. Lehetőséget adnak arra is, hogy a tanulók összemérjék ügyességüket, kitartásukat és állóképességüket kortársaikkal. Bár tanulóink ezúttal nem értek el helyezést, becsülettel helytálltak a mezőnyben. Büszkék vagyunk rájuk, hogy képviselték iskolánkat a diákolimpia futóversenyén.

A futóversenyen résztvevő tanulók:

Kiss Ferenc Fernandó 5. oszt.
Lakatos Szabolcs 5. oszt.
Rózsa Róbert Dominik 5. oszt.

Felkészítő pedagógus: Karászi Tibor tanár úr

 

TALAJTORNA VERSENYEN VETTÜNK RÉSZT

A Legyesbényei Zalay Andor Általános Iskolában 2026. április 27-én került megrendezésre a „Talajtorna Verseny” a Szerencsi Tankerületi Központ támogatásával, melyre iskolánk két diákja is jelentkezett.

Tanulóink hetek óta töretlen lelkesedéssel, izgatott várakozással és egyre fokozódó elszántsággal készültek a tornaversenyre. A felkészülés minden pillanatát átjárta az öröm és a közös cél iránti elkötelezettség.

Bár ügyes tornászlányainknak ezúttal nem sikerült érmet szerezniük, teljesítményükre így is rendkívül büszkék vagyunk. Szorgalmas és kitartó felkészülésüknek köszönhetően becsülettel helytálltak a versenyen és méltó módon képviselték iskolánkat.

Lakatos Nelli 4. oszt. (II. korcsoport)

Budai Larina Julianna 5. oszt. (III. korcsoport)

 

Felkészítő pedagógusok: Kocsis Andrea, Lehoczkiné Takács Cintia tanárnők és Karászi Tibor tanár úr

Szívből gratulálunk a felkészítő pedagógusoknak és a tornászlányainknak a kitartó munkához, a lelkes felkészüléshez és ahhoz, hogy méltóképpen képviselték iskolánkat a versenyen!

 

DIÁKOLIMPIA – LABDARÚGÁS, KIS ISKOLÁK SPORTVERSENYE

Iskolánk III-IV. korcsoportos focistái 2026. április 30-án Szerencsen vettek részt a Diákolimpia  keretei között a Kis Iskolák Sportversenye Labdarúgás kategóriában megrendezett labdarúgó tornán, ahol sportszerűen, lelkesen képviselték intézményünket.

Tanulóink számára a labdarúgás nem csupán sport, hanem igazi szenvedély is. Rendszeresen edzenek és gyakorolnak annak érdekében, hogy a pályán egyre jobb teljesítményt nyújtsanak.

Fontosnak tartjuk, hogy diákjaink aktívan részt vegyenek a diákolimpiai versenyeken. Az ilyen jellegű sportesemények kiváló lehetőséget teremtenek a közösség erősítésére, valamint a mozgás iránti szeretet elmélyítésére. Tehetséges labdarúgóink tisztességesen helytálltak a megmérettetés során, azonban ezúttal nem sikerült érmet szerezniük.

A focicsapat tagjai:

Lakatos Róbert 6. oszt.
Lakatos András 7. oszt.
Lakatos Armandó 7. oszt.
Máté József 7. oszt.
Babos Ferenc András 8. oszt.
Glonczi Márk 8. oszt.
Vadász Rikárdó 8. oszt.

Edző: Halász Tamás igazgató úr

Ügyes focistáink végig kitartóan, sportszerűen és valódi csapatszellemben küzdöttek a verseny során!

 

FETE KUPA - FOCIVAL, ÉLMÉNYEKKEL, KÖZÖSSÉGBEN

Iskolánk focicsapata 2026. május 16-án részt vett a Felzárkózó Települések (FETE) országos labdarúgó-bajnokság diósgyőri selejtezőjén az U12-es korosztályban. A rangos eseménynek a DVTK Edzőközpont adott otthont, ahol mintegy 300 hátrányos helyzetű vármegyei fiatal lépett pályára.

Csapatunk tagjai nagy izgalommal és lelkesedéssel érkeztek a tornára. A mérkőzések során a gyerekek technikai és taktikai tudásukat is megcsillogtatták és végig kitartóan küzdöttek. Bár ezúttal nem sikerült helyezést elérniük, nagyon ügyesen és sportszerűen futballoztak. A pályán egymást segítve, fegyelmezetten és motiváltan játszottak minden mérkőzésen.

Különösen nagy élményt jelentett számukra, hogy megtapasztalhatták a DVTK Edzőközpont modern létesítményeinek és profi környezetének hangulatát. A tornán szerzett élmények és tapasztalatok biztosan további motivációt adnak számukra a sportoláshoz és a fejlődéshez.

Ezúton is szeretnénk köszönetünket kifejezni a Máltai Szeretetszolgálat Taktakenézi Jelenlét Pont munkatársainak, akik elhivatott támogatásukkal és segítő közreműködésükkel hozzájárulnak ahhoz, hogy tanulóink további sportolási lehetőségekhez jussanak és ilyen értékes, maradandó élményekkel gazdagodjanak.

 

TESTNEVELÉSBŐL A DÖNTŐIG – HETEDIKESÜNK SIKERE

Iskolánk egyik hetedikes tanulója részt vett a Szerencsi Tankerületi Központ Komplex Tehetséggondozó Programjának testnevelés területén megrendezett versenyének második, jelenléti fordulóján, ahol a meghatározott talajtorna-gyakorlatok bemutatásával adott számot felkészültségéről. A tanuló lelkiismeretesen és kitartóan készült a megmérettetésre, amely során nemcsak tudását fejlesztette, hanem önfegyelmét és céltudatosságát is erősítette.

Intézményünk kiemelten fontosnak tartja az ilyen versenyeken való részvételt, hiszen ezek kiváló lehetőséget biztosítanak a tehetségek kibontakoztatására. Az efféle kihívások növelik a tanulók motivációját, értékes tapasztalatokkal gazdagítják őket, valamint hozzájárulnak önbizalmuk fejlődéséhez. Emellett segítenek abban is, hogy a diákok felismerjék saját képességeiket és bátran tágítsák teljesítőképességük határait.

Nagy örömünkre tanulónk kiválóan teljesített a versenyen, ennek köszönhetően bejutott a döntőbe, ahol további sikereket kívánunk számára.

Lakatos Armandó 7.oszt.

Felkészítő pedagógus: Karászi Tibor, tanár úr

 

Szívből gratulálunk a döntőbe jutott tanulónak és a felkészítő pedagógusnak a kiemelkedő eredményhez!

https://www.facebook.com/100004315301834/videos/pcb.3628039064016568/1014489744345102

https://www.facebook.com/100004315301834/videos/pcb.3628039064016568/2258999244842835

SIKEREK – ELÉRT EREDMÉNYEK

MAGYAR PARASPORT NAPJA 2026 RAJZPÁLYÁZATON ELÉRT EREDMÉNY

Iskolánk alsó és felső tagozatos tanulói közül többen részt vettek a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) és a Fogyatékosok Országos Diák-, Verseny- és Szabadidősport Szövetsége (FODISZ) által kiírt MPN2026 Rajzpályázatán, amelynek témái a következők voltak: Élményeim a Magyar Parasport napján, a Lélekmozgató programon. Mindannyiunkban ugyanolyan szív dobog.  Elfogadás, közösség. Parasport, parasportolók, fogyatékosság.

A verseny iránt nagyon nagy volt az érdeklődés, több mint 300 pályamű került benyújtásra.

Nagy örömünkre az V – VIII. évfolyam kategóriájában iskolánk felső tagozatos tanulói által készített és beküldött pályaműveit a zsűri kiemelkedőnek ítélte és az intézményt elismerésben és díjazásban (Decathlon ajándékkártya) részesítette.

Intézményünk számára kiemelten fontos az érzékenyítés, a befogadás és az egymás iránti tisztelet erősítése, ezért a Magyar Parasport Napjához kapcsolódó kezdeményezések különösen közel állnak pedagógiai célkitűzéseinkhez. Tanulóink számára nagy jelentőséggel bír, hogy alkotásaikon keresztül is kifejezhetik támogatásukat és nyitottságukat a parasport és a fogyatékossággal élő emberek iránt.

Kiemelkedő pályaműveket alkotó tanulók:

Horváth Gusztáv 5.o.
Kiss Emil 5.o.
Lakatos Kiara Barbara 5.o.
Rontó Ferenc Rajmond 5.o.
Tóth Zsolt 5.o.

 

Felkészítő pedagógus: Vargáné Kozsik Judit, osztályfőnök

 

Szívből gratulálunk a nyertes pályaműveket alkotó tanulóknak és a felkészítő pedagógusnak a kiemelkedő eredményhez!

ROMA VERS- ÉS PRÓZAMONDÓ VERSENYEN VOLTUNK PRÜGYÖN

Intézményünk alsó tagozatáról négy tanuló vett részt a Prügyön megrendezett roma vers- és prózamondó versenyen. A rendezvény nagyon színvonalas és jó hangulatú volt, ahol tanulóink nagy lelkesedéssel és ügyesen szerepeltek.

Külön öröm számunkra, hogy SNI kategóriában Borai Vilmos Rikárdó 4. osztályos tanuló kiemelkedő teljesítményt nyújtott és II. helyezést ért el. Díjazott tanulónk oklevélben és könyvjutalomban részesült. Felkészítő pedagógusa Halászné Mitró Csilla volt, akinek ezúton is gratulálunk és köszönjük lelkiismeretes munkáját.

A szervezők minden résztvevőt szeretettel fogadtak, és rendkívül bőséges vendéglátásban részesítették a gyerekeket és a kísérő pedagógusokat is. A verseny végén valamennyi tanuló emléklapot, valamint roma zászló emblémájával díszített kulcstartót kapott ajándékba.

A program élményekben gazdag, tartalmas napot jelentett tanulóink számára, amely erősítette bennük a szereplés örömét, valamint a roma kultúra és hagyományok tiszteletét.

SZÉP EREDMÉNY AZ ÚJSÁGÍRÓ PÁLYÁZATON

Intézményünkből két tanuló vett részt a Kiss Attila Alapítvány által, Muhi Zoltán emlékére meghirdetett újságíró pályázaton: a 6. osztályos Kiss Roland Nikolasz és a 8. osztályos Szabó-Nagy Gábor.

A pályázat témája az 1848. március 15-i forradalom és szabadságharc egyik ikonikus alakjával készített képzeletbeli interjú megírása volt.

A pályázatra az 5–6. évfolyamos korcsoportban 26 pályamunka, míg a 7–8. évfolyamos korcsoportban 14 pályamunka érkezett.

Nagy örömünkre szolgál, hogy a 6. évfolyamos Kiss Roland Nikolasz a pályázaton II. helyezést ért el. Jutalmul oklevelet, könyvjutalmat és csokoládét kapott. Felkészítő pedagógusa Lehoczkiné Takács Cintia tanárnő volt, akinek ezúton is szívből gratulálunk és köszönjük lelkiismeretes, áldozatos munkáját.

Az eredményhirdető délutánon Koncz Zsófia országgyűlési képviselő asszony, valamint Lakatos Marianna, a kuratórium elnöke ismertették az eredményeket. Beszédükben méltatták a részt vevő tanulók munkáját, valamint megköszönték a felkészítő pedagógusok támogatását és munkáját is.

A rendezvényen a szervezők vendégül látták a tanulókat csokoládéval, pogácsával, palacsintával és üdítőkkel. A diákok nagyon jól érezték magukat.

Ezúton is köszönjük szépen a lehetőséget és a színvonalas rendezvény megszervezését.

VERSENYEREDMÉNYEINK - KOMPLEX TEHETSÉGGONDOZÓ PROGRAM

Iskolánk alsó és felső tagozatos tanulói a tanév folyamán részt vettek a Szerencsi Tankerületi Központ Komplex Tehetséggondozó Programján. A Tehetséggondozó Programot Szabó Árpád Igazgató Úr hívta életre, aki kiemelten fontosnak tartja a tehetséggondozást, a tanulók előmenetelének és sikerességének támogatását.

A Program, a Szerencsi Tankerületi Központhoz tartozó négy járás köznevelési intézményeiben tanuló, kiemelkedő teljesítményt nyújtó diákjainak, magasabb szintű képzését, fejlesztését szolgálja. A tematika több területet érint: óvoda, alsó tagozat, angol nyelv, magyar nyelv és irodalom, informatika, digitális világ, pszichológia, természettudomány, testnevelés, történelem, rajz- és vizuális kultúra, ének-zene tantárgyak.

Nagy örömünkre az idei tanévben iskolánkból a testnevelés terület mellett még három területen hat tanuló került be a Komplex Tehetséggondozó Program döntőjébe, amely a Taktaharkányi Apáczai Csere János Általános Iskolában kerül megrendezésre.

Anyanyelv területen:

Kiss Erik Efraim 1.o.

Felkészítő pedagógus: Battáné Tóth Krisztina, osztályfőnök

 

Vizuális kultúra területen:

Rontó Ferenc Rajmond 5.o.
Tóth Zsolt 5.o.

Felkészítő Pedagógus: Vargáné Kozsik Judit, tanárnő

 

Történelem területen:

Kiss Roland Nikolasz 6.o.
Lakatos Zoltán 6.o.
Szabó-Nagy Gábor 8.o.

Felkészítő Pedagógus: Vargáné Kozsik Judit, tanárnő

 

Szívből gratulálunk a döntőbe jutott tanulóknak és a felkészítő pedagógusoknak a kiemelkedő teljesítményhez!

„HAGYOMÁNYKOSÁR: HÍMES TOJÁSTÓL A LOCSOLKODÁSIG” PROJEKT AZ 1. OSZTÁLYBAN

Iskolánkban kiemelten fontosnak tartjuk a projektmódszer alkalmazását, mert ez a tanulási forma lehetőséget ad a diákok számára a tevékeny, élményszerű ismeretszerzésre. Úgy véljük, hogy a közös munka során fejlődik a tanulók együttműködési készsége, kreativitása és problémamegoldó gondolkodása, miközben mélyebb és tartósabb tudásra tesznek szert.

A „Hagyománykosár” projekt keretében az 1. osztályos tanulók Battáné Tóth Krisztina osztályfőnök vezetésével a húsvéti ünnepkörrel ismerkedtek meg, játékos, élményszerű tevékenységeken keresztül. A projekt során kiemelt figyelmet fordítottak a hagyományok megőrzésére és a közösségi élmények erősítésére.

A foglalkozásokat a húsvét jelentésének megbeszélésével kezdték, ahol a gyerekek életkoruknak megfelelő módon megismerkedtek az ünnep keresztény tartalmával, Jézus feltámadásának történetével. Ezt követően húsvéti témájú mesét néztek, amely segítette az ünnep hangulatának megteremtését és a megértést.

A tanulók locsolóverset tanultak. Szógyűjtést végeztek a húsvéttal kapcsolatban, amely során bővítették szókincsüket, és közösen rendszerezték az ünnephez kapcsolódó fogalmakat.

Az osztályfőnök digitális eszközöket is bevont a tanulásba: Wordwall feladatok segítségével játékos formában gyakorolták az ismereteket. A gyerekek tojás párosító és memóriajátékot oldottak meg, majd titkosírással és húsvéti anagramma játékokkal ismerkedtek, valamint számolós-színezős feladatokon keresztül fejlesztették matematikai készségeiket. A vizuális és térbeli gondolkodást a tojásminták tükörképének megrajzolásával is erősítették.

A hagyományok gyakorlati megélésére egy közös, iskolában megrendezett húsvétváró délután keretében került sor, ahol a tanulók szüleikkel és testvéreikkel együtt vettek részt. Ezen az alkalmon közösen festettek hímes tojásokat, húsvéti kosarakat díszítettek, valamint a locsolkodás hagyományát is felelevenítették. Ez az együtt töltött idő erősítette az iskola és a család kapcsolatát, valamint maradandó élményt nyújtott a gyermekek számára.

Rajz és technika órákon húsvéti jelképeket – nyuszit, bárányt, csibét – készítettek. Az ünnepi hangulatot húsvéti dalok hallgatásával is erősítették.

A projekt zárásaként vidám, mozgásos játékokat szerveztek: tojásvivő futóversenyt (kanálban egyensúlyozott hungarocell tojással), nyusziugrás versenyt, tojáskeresést az osztályban és a folyosón, illetve bekötött szemmel a tornateremben, tojásgurítást, valamint tojásfújást és tojásátadást kanalak segítségével. Ezek a játékok fejlesztették a gyerekek ügyességét, együttműködését és kitartását.

A projekt során a tanulók élményszerűen ismerkedtek meg a húsvéti hagyományokkal és az ünnep jelentésével, erősödött identitásuk, hagyománytiszteletük és ünnepi élményviláguk. A változatos tevékenységek – a digitális feladatoktól a kézműves munkákon át a mozgásos játékokig – hozzájárultak a tanulók komplex fejlődéséhez. A közös húsvétváró délután különösen fontos szerepet játszott a közösségépítésben, hiszen erősítette az iskola és a család kapcsolatát, valamint gazdag, közös élményekkel ajándékozta meg a résztvevőket.

Gratulálunk a gyerekeknek és az osztályfőnöknek a hagyománykosár projekt eredményes megvalósításához!

HOLOKAUSZT – EMLÉKEZÉS ÉS FELELŐSSÉG

Iskolánkban rádióműsor keretében emlékeztünk meg a holokauszt emléknapjáról, amelyet a diákönkormányzat tagjai sugároztak. A diákok egy elgondolkodtató műsorral hívták fel társaik figyelmét a holokauszt jelentőségére és tanulságaira. A megemlékezés során hangsúlyt kapott az áldozatok iránti tisztelet és a történelmi emlékezet fontossága. Intézményünkben azért tartjuk kiemelten fontosnak a holokausztról való megemlékezést, mert hisszük, hogy a múlt ismerete segít egy elfogadóbb és felelősségteljesebb jövő építésében.

Holokauszt magyarországi emléknapja – április 16.

2001 óta minden évben április 16-án tartják a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját. 1944-ben e napon kezdődött meg a magyarországi zsidók gettókba tömörítése Kárpátalján. Az ezt követő hónapok során több mint négyszázezer zsidót zártak gyűjtőtáborokba, majd hurcoltak el Magyarországról.

A magyarországi zsidóság teljes egyenjogúsága 1867-ben, a kiegyezés évében valósult meg. A Nemzetgyűlés az első világháború után, 1920. szeptember 26-án elfogadta azt a törvénycikket, amely előírta, hogy az országban élő nemzetiségek nem tanulhatnak nagyobb arányban az egyetemeken, mint amekkora az összlakosságon belüli részarányuk. Az intézkedés elsősorban a zsidóságot sújtotta.

Magyarországot 1944. március 19-én megszállta a német hadsereg, ezzel együtt hazánkba érkezett az úgynevezett különleges bevetési egység is. A kormány elrendelte a zsidók számára a sárga csillag viselését, majd vagyonukat elkobozták, állásukat felmondták.

1944 április közepe és július eleje között gyakorlatilag az egész országban végrehajtották a gettósítási akciót. A Budapesten maradt zsidókat két gettóba zárták. A fővárosban állandósult a terror, nyilas fegyveresek zsidók ezreit gyilkolták meg. A gettók túlélőit 1945 januárjában, a koncentrációs táborokban életben maradt zsidókat az év tavaszán szabadították fel a szövetséges csapatok.

A holokauszt az ember tragédiája, az emberiség ellen elkövetett gyalázatos gaztettek sorozata, mert emberségében mindenki egy.

Ember.

S mint ilyen, egyenrangú a másik emberrel.

NYÍLT NAP – SZÜLŐK A TANÓRÁKON

Iskolánkban a közelmúltban ismét megrendeztük hagyományos nyílt napunkat, amelyre nagy szeretettel és nyitottsággal vártuk az érdeklődő szülőket. Intézményünk számára kiemelten fontos ez az esemény, hiszen lehetőséget teremt arra, hogy a családok közelebbről is megismerjék pedagógiai munkánkat és mindennapi életünket.

Az érdeklődő szülők betekintést nyerhettek a tanórák menetébe, megfigyelhették a tanítási módszereket, valamint a diákok aktív részvételét a tanulási folyamatban. A szünetek során kötetlen, barátságos beszélgetésekre is sor került az osztályfőnökökkel és a pedagógusokkal, ami tovább erősítette a bizalmi kapcsolat kialakulását. Ezek az alkalmak kiváló lehetőséget biztosítanak arra, hogy a felmerülő kérdéseket részletesen átbeszéljük és közösen keressünk válaszokat az esetleges felvetésekre.

Nagy örömünkre szolgált, hogy idén is sok szülő tisztelt meg bennünket jelenlétével, ami megerősít bennünket abban, hogy munkánk iránt valódi érdeklődés mutatkozik. Különösen fontos számunkra, hogy a szülők figyelemmel kísérik az iskolai élet eseményeit, valamint aktívan érdeklődnek az intézményben zajló tevékenységek iránt.

Úgy tapasztaljuk, hogy ezek a találkozások hozzájárulnak ahhoz, hogy a szülők átfogóbb képet kapjanak gyermekeik fejlődéséről, tanulmányi előmeneteléről és mindennapi iskolai élményeiről.

Köszönjük a szülőknek, hogy megtisztelték jelenlétükkel nyílt napunkat és aktív érdeklődésükkel hozzájárultak az esemény sikeréhez. Hálásak vagyunk a szülők bizalmáért és együttműködéséért, amely fontos alapja közös munkánknak gyermekeik fejlődése érdekében.

AKTÍVAN, KÖZÖSEN, EGÉSZSÉGESEN

Iskolánkban a „Mozgásra fel!” szabadidős- és sportprogram keretében közös mozgásra és sportolásra hívtuk intézményünk közösségét. A kezdeményezéshez örömmel csatlakoztak a felső tagozatos diákok, a tanárok és a pedagógiai asszisztensek is. A program célja az volt, hogy felhívjuk a figyelmet az aktív életmód fontosságára.

Intézményünkben kiemelt hangsúlyt fektetünk az egészségtudatos nevelésre. Hiszünk abban, hogy a rendszeres mozgás hozzájárul testi és lelki egészségünk megőrzéséhez. Fontosnak tartjuk, hogy a nevelőközösség ezen a téren is példát mutasson a fiatalabb generációnak.

A közös mozgás nemcsak a fizikai erőnlétet javítja, hanem a lelki egészségre is pozitívan hat, hiszen oldja a stresszt és javítja a közérzetet. Fontos hangsúlyozni, hogy a sport nemcsak a versengésről szól, hanem a mozgás öröméről és a közösségi élményekről is.

A közös sportolás során nemcsak a mozgás örömét élhettük át, hanem közösségünk is tovább erősödött. A jövőben is szeretnénk hasonló programokat szervezni, hogy minél többen válasszák az aktív, egészséges életmódot.

TAVASZI OSZTÁLYPROGRAMOK – KÖZÖSSÉG, ALKOTÁS, CSALÁD

Az alsó tagozaton az osztályfőnökök március hónapban is számos osztályprogramot szerveztek. Ezek közül több eseményre a szülőket és a családokat is meghívták, hogy együtt élhessék át a közös élményeket.

Intézményünk rendkívül fontosnak tartja ezeket a programokat a közösség kohéziójának erősítése szempontjából és kiemelten értékeljük a szülőkkel való élő, aktív kapcsolatot. Nagy öröm számunkra, amikor azt tapasztaljuk, hogy a szülők szívesen és örömmel vesznek részt ezeken a programokon. Családbarát Iskolaként minden ilyen esemény különösen fontos számunkra, hiszen erősíti az együttműködést és a közösséghez tartozás érzését.

OSZTÁLYPROGRAMOK:

  1. osztály - Battáné Tóth Krisztina, osztályfőnök

-Nőnapi köszöntés

Az 1. osztályban kedves hangulatban ünnepelték a nőnapot. A fiúk egy-egy szál tulipánnal köszöntötték a kislányokat, valamint az osztályban dolgozó pedagógiai asszisztenseket is. A gyerekek nagy örömmel adták át a virágokat. Az anyukáknak meglepetésként nőnapi üdvözlőkártyát is készítettek: rajzoltak, színeztek, és rövid üzeneteket írtak bele szeretettel. Izgatottan vitték haza az elkészült kártyákat, hogy örömet szerezzenek vele az édesanyjuknak.

 

-Húsvéti készülődés – közös élmények szülőkkel és gyerekekkel

Húsvétra hangolódó közösségépítő programot szerveztek, melyre szeretettel hívták meg a szülőket is. A rendezvény célja az volt, hogy közösen készüljenek az ünnepre, miközben erősítik a közösségi kapcsolatokat. A program során beszélgettek a húsvét jelentéséről, hagyományairól, a fiúk locsolkodással kedveskedtek a lányoknak, akik hímes tojásokkal viszonozták a figyelmességet.

A kézműves tevékenységek során hungarocell tojásokat festetettek, melybe a kisebb testvérek és a szülők is örömmel bekapcsolódtak. A közös alkotás jó hangulatban telt, mindenki szabadon kibontakoztathatta kreativitását. Emellett előre elkészített kosarakat is díszítettek, amelyekbe füvet helyeztek, majd az elkészült tojásokat és nyuszikat tették bele. A gyerekek nagy örömmel vihették haza saját készítésű alkotásaikat.

A program során sor került az előző napi tojáskereső verseny eredményhirdetésére is, ahol a győztes átvehette jutalmát. Az esemény végén közös beszélgetés mellett rágcsálnivalókkal és innivalókkal kínálták meg a résztvevőket. A rendezvény vidám, meghitt hangulatban zajlott, és kiváló lehetőséget teremtett a közösség erősítésére, valamint a húsvéti hagyományok közös megélésére.

 

  1. osztály – Szabóné Sallai Judit, osztályfőnök

 

-Nőnap

 

A Nőnap alkalmából a fiúk saját készítésű ajándékkal köszöntötték a lányokat!

 

-Húsvéti ráhangolódó program

Az osztályban húsvéti ráhangolódó programot szerveztek, melyre nagy örömmel meghívták a szülőket is. A közös délután célja egy húsvéti asztaldísz elkészítése volt, amelyre már a programot megelőző héten megkezdték az előkészületeket.

A gyerekek papírtojásokat vágtak szét, majd azokat színesre festették. Ezután virágföldet tettek bele, és elültették az árpát. A következő napokban a kis növényeket közösen gondozták, locsoltuk, így a program napjára szépen ki is keltek.

A foglalkozás elején egy rövid kisfilmet néztek meg a húsvétról, majd beszélgettek az ünnephez kapcsolódó hagyományokról, szokásokról. Ezt követően a gyerekek nagy lelkesedéssel folytatták az alkotómunkát: közösen kifestették a tojásokat, virágokat készítettek, majd együtt összeállították a húsvéti asztaldíszeket.

A közös program jó hangulatban telt, és örömteli volt látni, milyen lelkesen dolgoztak együtt a gyerekek és szüleik. Az elkészült díszek nagyon szépek lettek, mindenki büszkén vihette haza saját alkotását. A délután nemcsak az ünnepre való ráhangolódást segítette, hanem a közösségépítést és az együtt töltött minőségi idő fontosságát is erősítette.

 

  1. osztály – Péterné Sallai Andrea, osztályfőnök

 

-Nőnapi köszöntés

Az osztályban a fiúk saját készítésű ajándékokkal kedveskedtek a lányoknak, amelyekbe sok időt és figyelmességet fektettek. A meglepetés nagy örömet szerzett, és még meghittebbé tette a közös ünneplést.

  1. osztály – Kocsis Andrea, osztályfőnök

-Nőnap

Nőnap alkalmából a fiúk köszöntötték a lányokat. Saját készítésű apró ajándékokkal és kedves szavakkal tették még emlékezetesebbé ezt a napot.

 

Gyógypedagógiai osztály – Halászné Mitró Csilla, osztályfőnök; Rozgonyiné Szkiba Annamária, gyógypedagógiai asszisztens

 

-Húsvéti hangulat – Színes tojások, vidám percek

Az elmúlt időszakban a gyógypedagógiai osztályban igazi húsvéti hangulat uralkodott. A gyerekek színes tojásokat festettek, mindenki kreatív ötleteivel hozzájárult a vidám dekoráció elkészítéséhez. Közben felidézték a húsvéti hagyományokat és népszokásokat, hogy jobban megismerjék a húsvéti ünnepkör jelentését. Beszélgettek, játszottak és együtt nevettek. A közösen elfogyasztott finomságok pedig még emlékezetesebbé tették az ünnepi készülődést.