HAT-KP-01-2022/1-001557
Határtalanul Pályázat hetedikeseknek
Prügyiek és taktakenéziek Erdélyben
Megvalósítás időszaka: 2023.03.27. - 2023.04.01.
Elnyert támogatási összeg: 4.192.800 Ft,
azaz Négymillió-egyszázkilencvenkettőezer-nyolcszáz Ft

Határtalanul pályázat logója

A FIATALOK EGÉSZSÉGE ÉS BIZTONSÁGA KÖZÖS FELELŐSSÉGÜNK

Tóth Vivien őrmester – iskolánk egykori diákja – tartott felsős tanulóinknak előadást a biztonságos közlekedésről és a dohányzás ártalmairól.

Előadásában elmondta, hogy fiatalkorúak dohányzása országos jelentőségű társadalmi probléma, mely ellen a család és az iskola is fel kell, hogy lépjen. Az elmúlt időszakban robbanásszerűen terjedő „Elf Bar jelenség” pedig tovább rontotta a fiatalokat érintő dohányzással kapcsolatos kockázatokat.

A hazai illegális piacon egyre nagyobb teret hódít Elf Bar nevű új típusú eldobható elektronikus cigaretta, ami többféle ízben elérhető, nikotinos vagy nikotinmentes folyadékkal feltöltött eszköz. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) elvégezte 25 féle Elf Bar termék laboratóriumi vizsgálatát. Az eredmények azt mutatják, hogy a termékeknél erős idegméreg (neurotoxin) mutatható ki, a nikotinmennyiség magasabb, mint a csomagoláson feltüntetett mennyiség. Csekély mennyiségben, de nikotin még a nikotinmentesnek nevezett Elf Bar termékekben is kimutatható.

Az Elf Bar esetében a fő egészségi kockázatot az jelenti, hogy még a legkisebb, 800 szívásra elegendő töltéssel rendelkező termék nikotintartalma is 3-4 doboz hagyományos cigarettának felel meg, ezért a használata könnyen nikotin-túladagoláshoz vezethet. A nikotinmérgezés leggyakoribb tünetei: hányinger és hányás, ezt követően fejfájás, szédülés, zavartság, szívritmuszavarok, vérnyomás-emelkedés, étvágytalanság, fáradtságérzet.

Az SZTFH és a NAV szoros együttműködésben minden jogi eszközzel igyekszik felderíteni és komoly büntetésekkel szankcionálni a terjesztőket és használókat.

Az ingyenesen hívható 1828-as méregzöld számon bárki szabadon bejelentheti, ha ilyen illegális tevékenységgel találkozik.

Büntetések:

Hirdetők és forgalmazók: természetes személy esetében 1 millió forinttól 50 millió forintig, gazdasági társaság esetében – ideértve az egyéni vállalkozót is – 5 millió forinttól 500 millió forintig terjedő bírsággal sújtja az elkövetőt.

Birtoklók, fogyasztók: A NAV Nemzeti Adó- és Vámhivatal jövedéki bírságot szabhat ki.