HAT-KP-01-2022/1-001557
Határtalanul Pályázat hetedikeseknek
Prügyiek és taktakenéziek Erdélyben
Megvalósítás időszaka: 2023.03.27. - 2023.04.01.
Elnyert támogatási összeg: 4.192.800 Ft,
azaz Négymillió-egyszázkilencvenkettőezer-nyolcszáz Ft

Határtalanul pályázat logója


VILLŐZÉS – GERGELY-JÁRÁS

„Kié, kié ez a ház?
Egy jámbor emberé!
Benne van egy vetett ágy,
az mellett ringó bölcső.
Haj villő,
falu végén selyemsátor,
haj villő.”

Iskolánkban március hónapban is folytatódott a hagyományőrző programsorozatunk. Ez alkalommal a 3. osztály tanulói készültek műsorral és mutatták be két tavaszi néphagyományunkat, a Villőzést, mely egy virágvasárnapi népszokás és a Gergely-járást, mely az iskolás gyermekek adománygyűjtő, iskolába toborzó játéka.

A Villőzés során a lányok villőnek nevezett faágakkal járták a házakat, ezeket a faágakat felszalagozták, olykor kifújt tojásokkal díszítették. Énekelve jártak házról házra.

Az iskolához fűződik a Gergely-járás szokása. Abban az időben, amikor még nem volt kötelező az iskolába járás, ilyen toborzással igyekeztek népszerűsíteni a diákéletet. A Gergely-járásban szereplők a katonai toborzás mintájára különféle rangokat viseltek és Szent György vitézeinek nevezték magukat. Ünnepélyes öltözetük jellemző darabjai voltak a papírból készült csúcsos süveg, a katonacsákó szalagokkal és a fakard. Verseket mondtak, bemutatták az iskola életét, iskolába hívogattak és adományt gyűjtöttek.

A műsort előadta: 3. osztály

A műsort betanította: Battáné Tóth Krisztina, osztályfőnök