HAT-KP-01-2022/1-001557
Határtalanul Pályázat hetedikeseknek
Prügyiek és taktakenéziek Erdélyben
Megvalósítás időszaka: 2023.03.27. - 2023.04.01.
Elnyert támogatási összeg: 4.192.800 Ft,
azaz Négymillió-egyszázkilencvenkettőezer-nyolcszáz Ft
ISKOLAI PROJEKTEK
Napjainkban egyre többet hallunk annak fontosságáról, hogy az iskolának a mindennapi életben jól hasznosítható tudást kell közvetítenie. A pedagógus szerepe is egyre inkább megváltozik: az egyirányú ismeretközlés helyett a tanulási folyamat megszervezésére, támogatására, a tanulók aktív részvételére helyeződik a hangsúly. Erre az új kihívásra lehet –többek között -kiváló válasz a projektmódszer alkalmazása.
A projektmódszer segítségével az egyik legnehezebb feladatunk válik lehetségessé: felkelthetjük a diákok érdeklődését, ösztönözhetjük őket az önálló felelősségvállalásra, önálló tanulási célok kitűzésére és megvalósítására. Közben megváltozhat a tanulók tudáshoz és tanuláshoz való viszonya, sikereket és közös élményeket szereznek, önbecsülésük és önismeretük magasabb szintre léphet.
Intézményünkben az elmúlt időszakban az alsó tagozaton két sikeres projekt is megvalósult:
- osztályban: Gomba projekt, Kocsis Andrea osztályfőnök vezetésével
- osztályban: Csillagok, bolygók… projekt, Battáné Tóth Krisztina osztályfőnök irányításával
GOMBA PROJEKT
A „Legyen öröm a tanulás!” program keretében a 3. osztályosok a gombákkal ismerkedtek. Olvasás órákon gombákról szóló szövegértő feladatokat oldottunk meg, dokumentumfilmeket néztünk, ahol az ehető és mérges fajtáikról is tájékozódtunk. A falu határába szervezett túránk során valódi gombákkal is találkoztunk, közelről megnéztük. Rajzórán tojástartók újrahasznosításával egy kis „gombamezőt” hoztunk létre, technika órán pedig fából és kartonból alakítottunk ki gombákat. Énekórán Gryllus Vilmos Gomba-dalát énekeltük. A Projekt zárásaként otthoni feladatot kaptak a gyerekek, bármilyen technikával előállított gombákat készítettek. Nagyon ötletes, szép és igényes munkadarabok születtek, melyekhez ezúton is gratulálok a készítőknek!
CSILLAGOK, BOLYGÓK… PROJEKT
A projekt célja az volt, hogy ismerkedjenek meg a tanulók a naprendszer bolygóival. Tudják meg azt is, hogyan kutatják a világűrt, mi a műhold, milyen az űrhajó, ki volt a magyar űrhajós. stb. Szerezzenek többféle új ismeretet ebben a témakörben a tantárgyakhoz kapcsolódóan. Mindezeket a tapasztalatszerzésre, tanulói tevékenységekre alapulva, a tanulást, képességfejlesztést, szemléletformálást szem előtt tartva, figyelve arra, hogy megőrizzük a játékos kedvet, a felfedezés örömét.
A gyerekek számára azok az ismeretek maradandóak, amelyben egész lényükkel, minél több érzékszervükkel, örömmel vesznek részt. A bolygók- és a világűr felfedezéséhez kapcsolódó játékos feladatok ezt az élményt nyújtották a számukra, miközben a közös játékkal, alkotással, barkácsolással a köztük lévő kapcsolatot is szorosabbá fűztük. Beszélgettünk, énekeltünk, mondókáztunk. Szerepjáték közben a gyerekek szabadabban fejezték ki az érzéseiket. Elkészítettük a bolygókat bemutató Naprendszert, melyet a tanteremben ki is állítottunk. Így mindig szem előtt vannak, a gyerekekben akaratlanul is felidéződnek az újonnan szerzett ismeretek. Elkészítés közben is felmerültek az egyes bolygókkal kapcsolatos tudnivalók: mekkora a mérete, van-e jellegzetes színe, a Nap közelében, vagy attól távolabb helyezkedik-e el? stb. A kreativitás fejlesztését segítette, hogy a tanulók megalkották „Az én űrhajóm” c. maketteket. Hajtogattunk is űrhajókat, reptettük őket, versenyeztünk kié repül a legmesszebbre. Megismerkedhettek a sötét égbolton a jellegzetes csillagképekkel. Az érdekes mesék még közelebb hozták a gyerekekhez az égitestek világát. Ebben segített még az, hogy dalokat gyűjtöttünk a bolygókról, csillagokról, komolyzenei műveket is meghallgattunk.
Összességében a tanulók szívesen vettek részt ebben a projektben. A változatos, játékos feladatokon keresztül szereztek sok új ismeret.
Gratulálunk a gyerekeknek és a pedagógusoknak a projektek színvonalas megvalósításához!