HAT-KP-01-2022/1-001557
Határtalanul Pályázat hetedikeseknek
Prügyiek és taktakenéziek Erdélyben
Megvalósítás időszaka: 2023.03.27. - 2023.04.01.
Elnyert támogatási összeg: 4.192.800 Ft,
azaz Négymillió-egyszázkilencvenkettőezer-nyolcszáz Ft
ERZSÉBET TÁBOR – TUDORKA CSOPORT
Iskolánkban 2024. 06. 24-én megkezdődött az Erzsébet táborok lebonyolítása. A „Tudorka” csoportban a 3-4. osztályos tanulók 25 fővel vehettek részt. Az alsós Erzsébet tábort Szabóné Sallai Judit, Battáné Tóth Krisztina és Péterné Sallai Andrea pedagógusok koordinálták.
A tábor első napján a résztvevő tanulókkal megismertettük a heti programot, megfogalmaztuk a házirendet, az étkezési szabályokat. Ezután levetítettük a tábori higiénés videót, melynek megbeszéltük a mondanivalóit, a tanulságait.
A ráhangolódás érdekében önismereti, csapatépítő, páros játékokat szerveztünk: Ki vagyok én?, Tükör játék, Kicsi-kocsi játék, Cápa játék. Ezt követte az új Erzsébet-dal megismerése és tanulása.
Az Erzsébet tábor egyik kiemelkedő területe a művészeti nevelés, melynek célja az esztétikai érzék alakítása, a kreativitás fejlesztése különböző technikák megismerésével. Ehhez kapcsolódóan közösen só-liszt gyurmát készítettünk az interneten keresett recept alapján. A gyerekeknek nagyon tetszett a hozzávalók összedolgozása, majd az egészséges étkezéssel kapcsolatos különböző zöldségek, gyümölcsök, péksütemények megalkotása. A vásárolt formák segítségével még kipróbálhatták a tészta szaggatását is. A gyerekeknek nagyon tetszett ez a kézműves foglalkozás.
A tábor második napjának tematikája délelőtt a környezettudatosság volt. Ennek keretében kisétáltunk a közeli töltésoldalra. A gyerekek környezeti nevelési folyamatának a lehető legjobb helyszíne a természeti környezet. Közvetlen tapasztalatszerzés és megfigyelés élményében részesültek a tanulók. Megfigyelhették a gyönyörű napraforgókat, melyeket elleptek a szorgos méhek. Felhívtuk a figyelmet a méhcsípés veszélyeire. Beszélgettünk a növények és állatok védelmének fontosságáról, majd mezei vadvirágokat szedtek, melyeket a növényhatározóban azonosították be. Nagyon tetszett ez a feladat a tanulóknak.
Elfogyasztották a tízórait a szabadban, pihentek a plédeken. Felhívtuk figyelmüket arra is, hogy ne szemeteljenek a környezetünkben! A játék is nagy szerepet kapott, a magunkkal vitt új beszerzésű labdákkal kellemesen eltöltötték az időt.
Délután a művészeti nevelés keretében a népi motívumokkal /matyó, kalocsai/ ismerkedhettek meg a tanulók. Kivetítőn bemutattuk a gyerekeknek, hogy régen milyen népi motívumok voltak a díszes tányérokon, melyekhez milyen színvilág tartozott. Ezután az előzőleg kinyírt motívumokat temperával, vízfestékkel, zsírkrétával kifestették és ráragasztották az általuk díszített papírtányérra. Végig nagyon pontosan, precízen dolgoztak. Közben népi zenét hallgattunk. Nagyon kellemes hangulatban telet el ez a foglalkozás.
A harmadik napon a délelőtt folyamán kiemelt szerepet kapott a kompetenciafejlesztés, az együttműködési készség fejlesztése. Először tanulóink csoportokban dolgoztak, ahol anyanyelvi, gondolkodtató, kreativitást fejlesztő feladatlapokat oldottak meg. Ezt követte az újonnan vásárolt LEGO elemekkel való építés, amelyekből legtöbben nagyon ötletes állatfigurákat építettek.
A finom ebéd elfogyasztása után mindenkinek jólesett a csokoládé ízű jégkrém.
Délután fő szerepet kapott a sport, a mozgás. A tornateremben pingpongozhattak, labdázhattak tanulóink, majd „Szedd a labdát!” és „Tűz, víz, repülő” gyorsasági és ügyességi játékban versenyezhettek.
A sportolás az udvari sportpályán folytatódott, ahol a labdarúgás és a kosárra dobás volt a kedvenc elfoglaltság. Pihenésképpen aszfaltrajzolás is volt a gyerekek számára. Örömmel színezték ki az „ERZSÉBET TÁBOR” elnevezést, mely köré mindenki leírhatta a saját keresztnevét. Vidám hangulatban telt el ez a nap is!
A negyedik nap délelőtti tematikája a környezettudatosság, a környezetvédelem volt. A gyerekekhez ellátogatott egykori tanítványunk, Szabó Petra – talajtani szakmérnök és növényorvos. Arról beszélgetett a tanulókkal, hogy ők hogyan lehetnek környezetbarátok. Különböző fogalmak pl.: humusz, újrahasznosítás, energiatakarékos, bio, hulladék szavak jelentését keresték meg közösen. De mégis miért jó környezetbarátnak lenni? kérdésére a gyerekek több, érdekes választ adtak. Majd megtekintettek egy rajzfilmet Kukasziget és palackpulcsi címmel, mely nagyon érdekelte őket. A mese után meg is beszélték a látottakból leszűrt tanulságot. Utána arról esett szó, hogy miért nem szabad szemetelni. Elrettentő képeket is mutatott nekik, hogy lássák, mi lehet a környezetszennyezés következménye az állatokra nézve. Később a gyerekeknek találós kérdéseket tett fel, melyre ők nagyon ügyesen tudták a megoldást. Ezt követően meghallgattuk a Fülemüle Zenekar Ésszel szelektíven c. dalát, mely gyerekzene a környezetvédelemről. Végezetül néhány képet néztek meg közösen: méhhotel, madáritató, madáretető fogalmak tisztázására. A tanulók figyelmét nagyon lekötötte ez a foglalkozás. Megígérték, hogy otthon is beszámolnak az újonnan szerzett ismereteikről.
Ebéd után meglepetésként egy kis édességgel és ropival kínáltuk meg a gyerekeket, melyeket jóízűen elfogyasztottak.
Délután a művészeti nevelés keretében fakanalakat díszíthettek a táborozó tanulók. Népi motívumként tulipánt festettek a fakanál egyik oldalára, a másik oldalára pedig saját monogramjukat írták rá cirádás betűkkel. Ezt követően Erzsébet pólójuk hátoldalát kreatívan, saját ötleteik szerint textilfilctollal kidekorálták, melyet nagy örömmel és lelkesedéssel végeztek.
Ezen a napon a mozgás és a sport sem maradhatott el. A tornateremben Tibi tanárbácsi összeállított egy „exatlonos” pályát, melyen tanulóink piros és sárga csoportokat alkotva versenyezhettek, ami nagyon tetszett nekik. A nap zárásaként „Ronaldo-s”, „Messi-s” pólójukban a fiúk még lejátszottak egy izgalmas futballmeccset.
A tábor 5. napján a gyerekek örömére ellátogattunk a Miskolci Állatkertbe, ahol 120 állatfajának közel 700 egyedét láthattuk, különleges erdei környezetben. A fák között sétálva a Kárpát-medence vadon élő állatai mellett egzotikus fajokkal, ősi magyar és távoli tájakon élő háziállatokkal ismerkedhettek meg a gyerekek. Nagyon tetszett nekik minden állat, de főleg a Liszt-majmocskák, nagy szőröstatuk, David-szarvasok és a szurikáták. A legnagyobb élmény számukra mégis az állatsimogató program volt, ahol a házi állatok között szabadon mozoghattak és megsimogathatták a kecskéket, pónikat. Az állatok boldogabbá teszik életünket, segítőtársként és barátként gazdagítják mindennapjainkat.
Délidőben a Zoo Park vendéglőben egy közös hamburgerezésre került sor, majd a gyerekek is vásárolhattak fagyit, színes popcornt, jégkását.
Ezt követően az állatkertben található játszótéren kedvükre mozoghattak, játszhattak tanulóink.
Nagyon jó hangulatban, élményekkel telve tért haza minden táborozó gyermek a kirándulásról.