HAT-KP-01-2022/1-001557
Határtalanul Pályázat hetedikeseknek
Prügyiek és taktakenéziek Erdélyben
Megvalósítás időszaka: 2023.03.27. - 2023.04.01.
Elnyert támogatási összeg: 4.192.800 Ft,
azaz Négymillió-egyszázkilencvenkettőezer-nyolcszáz Ft

Határtalanul pályázat logója


BÖLCSESSÉG A VÍZ PARTJÁN

A TERMÉSZET TISZTELETE ÉS A HALÁSZAT MESTERSÉGE

Nagy örömünkre Tóth Bertalan Úr, ahogyan mi hívjuk, Berti bácsi iskolánkba látogatott, hogy interjút adjon egyik hetedikes diákunknak. A beszélgetés nagyon jó hangulatban telt. Berti bácsi szívesen mesélt életéről, arról, hogyan tanulta meg már gyermekkorában a halászat mesterségét, és hogyan készítette és készíti még a mai napig is a legjobb csónakokat, amelyekkel évtizedeken keresztül halászott és halászik a mai napig is. A beszélgetés során Berti bácsi hangsúlyozta a természet tiszteletét, és elmondta, hogy a halászat nemcsak szakma, hanem életmód is, amely évtizedek alatt tanulható. A legnagyobb meglepetésünk azonban az volt, amikor vendégünk elárulta az igazi tiszaparti halászlé titkos receptjét is.

Iskolánk nagyon fontosnak tartja, hogy a fiatalok számára lehetőséget adjon a hagyományos mesterségek és tapasztalatok, bölcsességek megismerésére, így a látogatás egyedülálló élményt jelentett minden résztvevőnek. Berti bácsi szavaival és történeteivel erősítette a generációk közötti kapcsolatot, és segített megérteni a régi mesterségek értékét, valamint azok megőrzésének fontosságát. Az interjú és a látogatás nemcsak a halászatról, hanem a közösség, a tisztelet és a tudás átadásának fontosságáról is szólt.

Ez a különleges interjú nemcsak a hagyományok őrzésének fontosságát emeli ki, hanem annak a tudásnak az átadását is, amit az idősebb generációk őriznek. Iskolánk számára különösen fontos, hogy a fiatalok megértsék és tiszteljék az idősebbeket, mivel ők azok, akik olyan tapasztalatokkal és bölcsességgel rendelkeznek, melyek nélkülözhetetlenek a közösség és kultúra megőrzésében. Berti bácsi elmondta, hogy a hagyományos halászat nemcsak szakmai tudást, hanem türelmet és tiszteletet is igényel, amit a fiataloknak át kell venniük, hogy a jövőben is megőrizzük ezen hagyományokat. A halászat és a csónakkészítés olyan mesterségek, melyek már-már feledésbe merültek, de a személyes történetek és tapasztalatok átörökítése révén megőrizhetjük őket a következő generációk számára is.

Az ilyen találkozók, mint ez az interjú, lehetőséget adnak arra, hogy megismerjük a múlt értékeit, és hogy tanuljunk azoktól, akik a hagyományokat életben tartják. A fiatalok számára példát mutatnak az idősebbek, hogyan lehet kitartással és alázattal dolgozni, miközben tiszteletben tartjuk a természetet és azokat az értékeket, amelyek segítenek minket a mindennapi életben. A tanulónk által készített interjú nemcsak egy egyedülálló dokumentáció, hanem egy tiszteletteljes emlékezés arra, hogy a hagyományok, tudás és bölcsesség mindannyiunk öröksége, amit fontos ápolni és továbbadni.

Az interjút készítette: Szabó-Nagy Gábor 7. osztályos tanuló

Felkészítő pedagógus: Lehoczkiné Takács Cintia, tanárnő

Ezúton szeretnénk köszönetet mondani Tóth Bertalan Úrnak, hogy elfogadta meghívásunkat és ellátogatott iskolánkba. Nagy megtiszteltetés volt számunkra, hogy személyesen osztotta meg velünk tudását és tapasztalatait, amelyek rendkívül értékesek közösségünk számára. Történetei és bölcsessége inspirálóak, és mély hatással vannak mindannyiunkra. Köszönjük, hogy időt szánt ránk és segített megőrizni a hagyományok fontosságát.

Kívánjuk, hogy még sok időt töltsön a vízparton, élvezze a halászat nyújtotta békét és örömöt, és továbbra is élje meg azt a különleges kapcsolatot, amelyet a természet és a víz adhat. Jó egészséget kívánunk, és reméljük, hogy még sok hasonló élményben lesz része!