HAT-KP-01-2022/1-001557
Határtalanul Pályázat hetedikeseknek
Prügyiek és taktakenéziek Erdélyben
Megvalósítás időszaka: 2023.03.27. - 2023.04.01.
Elnyert támogatási összeg: 4.192.800 Ft,
azaz Négymillió-egyszázkilencvenkettőezer-nyolcszáz Ft
AZ ÉV ÉLŐLÉNYEI 2025
„A természet világa sem nem végtelen, sem nem sebezhetetlen. Kíméletre és védelemre van szüksége.” /David Attenborough/
A természetvédelemmel foglalkozó országos szervezetek minden évben megválasztják az adott esztendő élőlényeit. Több állat- és növénycsoportból választanak meg évente egy-egy fajt. Az egyéves kampányok célja, hogy megismertessék a nagyközönséggel ezeket az élőlényeket és felhívják a figyelmet védelmük fontosságára.
Lássuk hát sorra, hogy 2025-ben mely fajok kerülnek a reflektorfénybe és milyen üzenetet közvetítenek felénk!
Magyarországon évről évre nemes versengések során választják meg az év élőlényeit és természeti képződményeit, melyek arra hivatottak, hogy minél inkább felhívják a figyelmet minden évben és minden nap a természet szépségeire, a biológiai sokféleségre, ezek megőrzésére és folyamatos védelmére.
Az év gombája: sárga gévagomba
Megjelenését tekintve 10-40 cm átmérőjű, 1-4 cm vastag, kezdetben gumószerű, később félkörösen vagy legyezőszerűen kiterülő, pereme hullámos, karéjos. A puha gomba fiatalon hőkezelés után ehető, később élvezhetetlen.
Az év vadvirága: mocsári nőszőfű
Nagyméretű, lilásan erezett és tompa csúcsú mézajkának köszönhetően nem keverhető össze semelyik másik fajjal sem. Kiszáradó lápréteken, nedves pionír felszíneken fordul elő. Ezek az élőhelyek a klímaváltozásából és a helytelen tájhasználatból fakadóan drasztikusan szorulnak vissza és alakulnak át szárazabb társulásokká, mintegy a mocsári nőszőfű és más lápréti fajok eltűnését eredményezve. Védett faj, természetvédelmi értéke 10000 Ft
Az év fája: korai juhar
A korai juhar a hegy- és dombvidékek üde erdeinek elegyfája, lombfakadás előtti, korai virágzása árulja el jelenlétét. Alföldi területeinken szívesen költözik be az alsó lombszint nélküli természetszerű állományokba. Számos fajtáját alkalmazzák a kertészek.
Az év gyógynövénye: páfrányfenyő
Kelet-Ázsiában őshonos, Magyarországon dísznövényként ültetett növény, a világ legősibb fennmaradt fafaja, amelynek legyező alakú leveleit a távol-keleten évszázadok óta alkalmazzák gyógyászati célra. A modern fitoterápia elsősorban az agy vérellátásának zavarából eredő, vagy degeneratív megbetegedései okozta memóriazavar, koncentrációképesség-csökkenés, demencia, szédülés és fülzúgás kezelésére javasolja.
Az év rovara: sávos szitakötő
Jellemzően inkább sík- és dombvidékeink nagyobb vízfolyásai mentén fordul elő. Viszonylag jól bírja a beavatkozásokat, enyhébb szennyeződéseket is. Állóvizekben nem él. A kifejlett állatok napsütésben a víz felett repkednek, jellemzően legyekkel és szúnyogokkal táplálkoznak.
Az év lepkéje: pókhálós lepke
Eurázsiai faj, Magyarországon mindenfelé megtalálható. Főleg erdőszéleken, árokpartokon él, de a magashegységekben is megtalálható. Három nemzedékével kora tavasztól egészen őszig találkozhatunk. Főként a párásabb, nedvesebb területeket kedveli.
Az év kétéltűje: sárgahasú unka
Testhossza 4-5 centiméter, teste lapos, egészen oldalt illeszkedő lábakkal. Felsőtestének színe beleolvad környezetébe, barnás, iszapszürke, hátán bőrének felülete szemölcsös. Hasán a bőre csaknem sima, hasi foltjai élénk citromsárgák és összefüggők. A faj bőre mérgező váladékot termel, ami nyálkahártyára kerülve égető, csípő érzést okoz.
Az év hala: kurta baing
Apró, őshonos halunk. Teste megnyúlt és vaskos, háta és hasvonala enyhén ívelt. Rövid tompa orra és jellegzetesen nagy szemei figyelemfelkeltőek. Szája felső állású, a nagy szájhasíték meredeken felfelé irányul. Általános mérete 6-8 cm, ritkán 10 cm-re is megnőhet. Pikkelyei aprók, ezüstösek, és könnyen lehullanak. A lassan áramló vagy állóvizeket kedveli. Hazánkban védett faj, természetvédelmi értéke 10000 Ft
Az év madara: böjti réce
Vonuló madárfaj, a telet Afrikában, a Száhel-övezetben, valamint Ázsiában tölti. Fészkeléskor előnyben részesíti a sík vidéki nyílt vízfelülettel rendelkező mocsarakat és mocsárréteket, szikes tavakat, nedves réteket, a halastavi költése ritka. Fokozottan védett, természetvédelmi értéke 100 000 Ft
Az év emlőse: magyar szöcskeegér
Bár nevében egér, elég távoli rokona a közönséges egereknek. Valódi téli álmot alszik, főként rovarokkal táplálkozik és csak egyszer szaporodik egy évben. Hetven éven át senki nem találkozott egyetlen élő példánnyal sem, egy bagolyköpet-elemzésekből tudták meg a szakemberek, hogy továbbra is tagja a magyar faunának, igaz, egyre kevesebb és kevesebb helyen. Fokozottan védett, természetvédelmi értéke egymillió forint.
„A természet él, virágzik, lélegzik, burjánzik. Becsüld és óvd az állatok otthonát, a fák táptalaját, a bogarak élőhelyét. Tanítsd a gyermeked arra, hogy a természet általunk fog pompázni és fennmaradni. Élni és élni hagyni! Ez a kulcsa az életnek.”
https://www.facebook.com/taktakenez.suli/videos/3749436522034000