HAT-KP-01-2022/1-001557
Határtalanul Pályázat hetedikeseknek
Prügyiek és taktakenéziek Erdélyben
Megvalósítás időszaka: 2023.03.27. - 2023.04.01.
Elnyert támogatási összeg: 4.192.800 Ft,
azaz Négymillió-egyszázkilencvenkettőezer-nyolcszáz Ft
PÁLYAORIENTÁCIÓS CSALÁDI NAP
Pályaorientációs családi napunk célja az volt, hogy elősegítsük tanulóink ismereteinek, tapasztalatainak bővítését a különböző iskolatípusokról, szakmákról, a munka világáról, megkönnyítve ezzel a majdani pályaválasztási döntés meghozatalát. A programba a tanulók szüleit is bevontuk. A program arra kínált megoldást, hogy pontosabb képet kapjanak az érintettek az előttük álló lehetőségekről. A pályaorientációs napon közel 50 tanuló szülője jelent meg és kapott megerősítést az eddigi elképzeléséhez vagy újabb információt és más alternatívát a pályaválasztáshoz. A családi napunkra partnereinket is meghívtuk – családsegítőt, védőnőt, önkormányzat képviselőjét, vezető óvónőt, egyesületek képviselőit.
A megnyitón a továbbtanulás változásait, lehetőségeit szemléltettük a megjelent szülőknek. Az új szakképzési törvény által megvalósítandó legfontosabb célokra hívtuk fel figyelmüket, melyek a következők:
- a képzési szerkezet a szakirányok és a létszámok vonatkozásában igazodjon a gazdaság igényeihez,
- a szakképzési intézményrendszer és a térségi integrált szakképző központ rendszere átláthatóan, koordináltan és költség-hatékonyan működjön,
- a szakképzés szerepének erősítése a társadalmi felzárkózásban, a hátrányos helyzetű fiatalok képzésben tartásában, annak érdekében, hogy szakképzett munkavállalóként lépjenek be a munkaerőpiacra,
- a fiatalok a munkaerőpiacra történő belépés feltételéül szolgáló, államilag elismert első szakképesítésüket az iskolai rendszerű szakképzésben szerezzék meg.
A megnyitó után különböző szekciókba vártuk a szülőket, ahol gyermekükkel együtt dolgozhattak. .
Az 5-6. osztályosoknak és szüleiknek meghívott szakemberek – rendőr, védőnő, bolti eladó – beszéltek munkájukról. Úgy gondoltuk, hogy a személyes tapasztalatok elindítanak egy gondolkodási folyamatot majd a tanulóknál és a családoknál.
A 7. osztályosok az iskolánkban az éven bevezetett pályaorientációs program gyakorlati részét mutatták be a szülőknek. A fiúk madáretetőket készítettek, a lányok palacsintát sütöttek.
A 8. osztályosok és szüleik egy „world cafe” módszerrel megvalósított együtt gondolkodási és beszélgetési műhelyen vettek részt, ahol 3 csoportban, 3 – iskolánk továbbtanuló diákjaira jellemző – lemorzsolódási problémát gondoltak végig és próbáltak megoldást találni rá. A 3 probléma a következő volt:
- igazolatlan hiányzások okai
- bejárás vagy kollégium
- 250 órát meghaladó hiányzás buktatói
A pályaorientációs programok kísérő programja volt az alsó osztályosoknál a szülőkkel közös játszóház és kézműves foglalkozás. Kipróbálhatták az ügyességüket, a gazdasági jártasságukat, kommunikációs készségüket a különböző társasjátékok terén.
A pályaorientációs foglalkozásokon készített tablókból és gyermekmunkákból kiállítást rendeztünk, melyet érdeklődéssel néztek meg a szülők. A kiállítás megtekintése után egy közös palacsintázásra és teázásra hívtuk meg vendégeinket.