HAT-KP-01-2022/1-001557
Határtalanul Pályázat hetedikeseknek
Prügyiek és taktakenéziek Erdélyben
Megvalósítás időszaka: 2023.03.27. - 2023.04.01.
Elnyert támogatási összeg: 4.192.800 Ft,
azaz Négymillió-egyszázkilencvenkettőezer-nyolcszáz Ft
NEVEZETES PETŐFI-NAPOK 2015-ben
Iskolánk 2001-ben vette fel Petőfi Sándor nevét. Miért is őt választottuk névadónknak?
A falu múltja nem adott kézenfekvő ötletet. Ki az, akit mégis magunkénak éreznénk, akkor is, ha élete, munkássága nem kapcsolódott a faluhoz?
A katolikus iskolát Petőfi úti iskolának is hívták. Petőfit az egyszerű nép költőjeként tartjuk nyilván. Verseit a kisiskolás gyerekek is értik és szeretik.
Szegény, egyszerű családból származik. Bekóborolta az egész országot, volt diák, katona és vándorkomédiás. Korgó gyomorral és kopott ruhában vidám bordalokat írt és a szerelmi lírának olyan gyöngyszemeit, melyet a nép rögvest ajkára vett és sajátjaként énekelt. Verseiből a közvetlenség és természetesség árad.
Önmagát így jellemezte:
„Nem a palotáknak fényes gyertyaszála
Vagyok én, hanem a kunyhók mécsvilága.
Alant születtem én, szalmafödél alatt,
Sosem tagadom meg származásomat,
Kis házikókra száll lelkem, mint a gólya,
S egyszerű nótákat kerepöl le róla.”
A névadó ünnepség 15. évfordulóján, azaz 2015-ben iskolánk néhány pedagógusa és az önkormányzat néhány tagja közös kirándulást szervezett Erdélybe. Erdély megismerésén kívül az is célunk volt, hogy ellátogassunk Segesvárra, ahol a történészek és kutatók mai álláspontja szerint Petőfi Sándor 1849. július 31-én elesett a csatában.
Az emlékművet megkoszorúztuk, megnéztük a múzeumot.
A kiránduláson összeismerkedtünk Kovács Attila Székelyudvarhelyen lakó fafaragó mesterrel, akinek Petőfi Sándort ábrázoló domborművét Molnár Tibor polgármester úr megvásárolta és a 15. évfordulóra az iskolának adományozta.
„Szeretettel adományozom a Petőfi domborművet a Taktakenézi Petőfi Sándor Általános Iskolának. Sok sikert pedagógusnak és diáknak egyaránt.”
- október 06. Molnár Tibor polgármester