HAT-KP-01-2022/1-001557
Határtalanul Pályázat hetedikeseknek
Prügyiek és taktakenéziek Erdélyben
Megvalósítás időszaka: 2023.03.27. - 2023.04.01.
Elnyert támogatási összeg: 4.192.800 Ft,
azaz Négymillió-egyszázkilencvenkettőezer-nyolcszáz Ft
BEMUTATÓ TANÍTÁS
Tantárgy: tanulásmódszertan
A tanítás ideje: 2010. november 15. de. 9.30
Tanít: Barcsáné Varga Zsuzsanna
A tanítás anyaga: Hogyan lehetek sikeres a tanulásban?
Nevelési cél:jó tanulási szokások kialakítása, melyek hozzásegítenek a sikeres tanuláshoz.
Képzési cél:a tanulási részképességek fejlesztése: gondolkodás, figyelem, emlékezet, memória, koncentrációs kép., beszéd, asszociációs készség fejlesztése.
Szemléltető eszközök: szókártyák, fólia, feladatlap, betükártyák, szókockacukor
BEMUTATÓ TANÍTÁS ÓRAVÁZLATA
I. HANGULATI ELŐKÉSZÍTÉS, RÁHANGOLÓ JÁTÉKOK
1. Tapsfordító játék
2. A magyar ábécé elmondása magunkban, magánhangzónál
tapsolunk, mássalhangzónál dobbantunk
II- TRÉNING
CélkitűzésA mai órán igyekszünk tovább mélyíteni a jó tanulási szokásokról megszerzett ismereteinket, és olyan játékokat fogunk játszani, amelyekkel képességeiteket fejleszthetjük.
1. A figyelem fejlesztése:
A, olvasási gyakorlat
B, szám tenger
2. A gondolkodás fejlesztése:
Páros munkában a tanulók jó tanácsokat fogalmaznak meg egymásnak segítségül adott szókártyák felhasználásával:
VERSTANULAS |
|
TANULÁSI SORREND |
|
KÖNYVTÁR |
FÉNY, CSEND, REND |
|
PRÓBAFELMONDÁS |
|
KLAZÍTÓ GYAKORLAT |
3. Asszociációs készség fejlesztése:
Kötött mondatkezdés játék: Nekem a tanulásról az jut
eszembe…………………………
Mindig szorgalmasan tanulok,……………………………
A tanulók egy-egy kötőszót húznak és annak értelmében kell a mondatot befejezniük.
4. Az emlékezet fejlesztése:
Az otthoni tanulás lépéseit kell sorrendbe állítani a megadott mondatkártyák segítségével:
HAZAMEGYEK. |
PIHENEK. |
MEGTANULOM A SZÓBELI HÁZI FELADATOT |
megírom az írásbeli házi feladatot. |
ISMETELEK. |
BEPAKOLOK MÁSNAPRA. |
A sorrend felállítása után mindig egy -egy mondatkártyát leveszek a tábláról, a tanulóknak pedig emlékezetből újra és újra el kell olvasniuk az otthoni tanulás helyes sorrendjét a hiányzó mondatokkal együtt.
5. Koncentrációs feladat, gondolkodásfejlesztés differenciált munkában:
A, csoport: szókockacukor-játék(gyengébb képességű
tanulók)
B, csoport:” pergő” játék (jobb képességű tanulók)
R |
||||
R |
||||
R |
||||
R |
||||
R |
III. AZ ÓRA ZÁRASA:
1. Relaxálás: tükörjáték zenére
2. Az óra értékelése a diákok és a tanár részéről is.
BEMUTATÓ ÓRA
A MESÉK BIRODALMÁBAN SIKERES KÉPESSÉGFEJLESZTÉS DRÁMA ÓRÁN 4. OSZTÁLYBAN
TANÍT: SZABÓNÉ SALLAI JUDIT
HELYE: PETŐFI SÁNDOR ÁLTALÁNOS ISKOLA ÉS ÓVODA
TAKTAKENÉZ IDEJE: 2010. NOVEMBER 15.
ÓRAVÁZLAT
Tantárgy: Képességfejlesztő drámafoglalkozás Téma: A mese
Tanulási terület: Mesefajták, mesekezdések, mesebefejezések, tartalommondás, tanulságok, jó tanácsok megfogalmazása drámapedagógiai eszközök segítségével
Életkor: 9-10 év
Eszközök: labda, gombolyag fonal, bábok, paraván, kosár, mellény, kalap, tarisznya, sál, zene, kétarcú bábok
Az óra menete |
Fejlesztendő terület |
Játék neve |
Eszközök |
Idő |
1. Előkészítés, ráhangolódás: 1. Köszöntsük egymást! (Körben állunk, és mindenki elöl összekulcsolja a kezét. Valakivel szemkontaktust teremtek és helyet cserélünk a kör közepéig egymásra nézve. Ezután 6 is keres valakit a szemével és helycsere. Aki már volt hátra teszi a kezét. Az utolsó ismét velem cserél helyet.) 2. Mindenki hajtsa le a fejét, hunyja be a szemét! Gondoljon arra, hogy hol szeretne most lenni a legjobban. Instrukciókkal segítek: – Figyeld meg: Milyen a táj? Milyen az időjárás? Milyen színeket látsz? Kik vannak még jelen? |
Kapcsolatteremtés Fantáziafejlesztés |
Szemkontaktuspárcsere Képzeletbeli séta |
labda |
2′ 2′ |
Minden tanulót meghallgatunk! Aki kapja a |
ISJ |
|||
II. Téma bevezetése: 1. Mesehívó mondóka: „Kicsi mese nagy mese, nincs lehetetlensemmi se” 2. Felhívás ismertetése:„Szeretnétek eljutni Mesebirodalomba?Teljesítsetek 3 próbát1″ |
Beszédfejlesztés Koncentráció Figyelemfejlesztés |
Hangerő fokozatai: halk, közepes, hangos, közepes, |
Felhívás |
2′ 2′ |
III. A próbák teljesítése 1. a. Mesefajták, mesekezdések, mesebefejezések felsorolása csoportokban (a tanulók 3 kis kört alkotva összegyűjtik a megoldásokat és beszámolnak) b, Minden csoport első tagja fülébe súgok egy mondatot, majd ő továbbítja a mellette ülőnek és végül az utolsó elmondja, hogy mit hallott.Mondatok: – Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy öreg király és annak három lánya. -Élt egyszer Afrikában egy tigris és egy oroszlán. -Nagy lakodalmat csaptak és máig is élnek, ha meg nem haltak. |
Együttműködés, kooperálás fejlesztése Emlékezetfejlesztés hallásérzékelés |
így hallottam |
2′ 2′ |
2. a. Egy választott mese elmesélésepókháló kialakítással |
Beszédfejlesztés Koncentráció |
Pókháló játék |
gombolyag fonal |
12′ |
b. A pókháló emelgetése: Azok emeljék a fonalat, akik: -Szeretik a tündérmeséket. -Szeretik az állatmeséket. -Szeretik a tréfás, csali meséket. |
Véleménynyilvánítás |
|||
c. Tegyük le a pókhálótl Figyeljük meg mire hasonlít? |
Fantázia, kreativitás fejlesztése |
|||
3. Tanulságok felsorolása a. Mindenki vegyen el egy bábot! A paraván mögé állva mindenki egyesével mondjon egy tanulságot vagy jó tanácsot ((nevelési feladat) b. Játsszunk a bábokkal! |
Beszédfejlesztés Csendreflex, együttműködés, térhasználat fejlesztése |
Kapcsolódás játék |
bábok, paraván zene |
8′ 2′ |
IV. Teljesítettük a próbákat! 1. Nézzük meg mit rejt a kosár? Az egyik tanuló felveszi a csodamellényt, varázskalapot és a szerencsetarisznyát! A többiek utánozzák. 2. Csukjuk be a szemünket és képzeletben menjünk el Meseországba! |
Utánzás fejlesztése |
Mimes játék |
kalap, mellény, tarisznya, kosár |
2′ |
3. Játsszunk! |
Bizalomfejlesztés |
Tükörjáték |
2′ |
V. Összegzés, értékelés: 1. Mindenki vegyen el egy kétarcú bábot! Hogyan érezted magad az órán? Fordítsd úgy a babaarcát! 2. Kinek mi tetszett a legjobban az órán? Végül a tanító is elmondja az óráról a véleményét.(észrevételek, dicséretek)
Elköszönés |
Véleményalkotás |
kétarcú bábok |
5′ |