HAT-KP-01-2022/1-001557
Határtalanul Pályázat hetedikeseknek
Prügyiek és taktakenéziek Erdélyben
Megvalósítás időszaka: 2023.03.27. - 2023.04.01.
Elnyert támogatási összeg: 4.192.800 Ft,
azaz Négymillió-egyszázkilencvenkettőezer-nyolcszáz Ft

Határtalanul pályázat logója


ÁRAMÜTÉS ÉRTE AZ EGYIK GÓLYÁNKAT

Településünkre az éven alig érkezett vissza gólya, üresen állnak a gólyafészkek. Ahová visszaérkeztek – Béke utca – ott áramütés érte az egyik gólyát és elpusztult. Sajnos, a magyarországi gólyaállomány néhány évtized alatt 8000 párról 5000-re csökkent, így nemcsak mi nézünk szomorúan az üres fészkekre. A fehér gólyák pusztulása leggyakrabban – a felmérések szerint 94 %-ban – áramütés miatt következik be.

A hazai gólyaállomány legnagyobb része a hagyományosan használt kémények és fák helyett ma már elektromos vezetékek oszlopaira építi fészkét. A villanyoszlopokra települő párok veszélyeztetettek a leginkább. A gólyákat áramütés érheti a fészek építése közben, de a légvezetékek tartóoszlopaira felszálló gólyákat is gyakran éri áramütés. Az egyik legsúlyosabb ilyen eset 2006 őszén történt, amikor mintegy 200 fehér gólya pusztult el Újtikos határában egy rövid vezetékszakaszon áramütés következtében.

A fészek közelében, a középfeszültségű vezetékeken lévő transzformátorokon főleg a fiatal, éppen kirepült gólyák szenvednek áramütést. Sok fiatal gólya már a szárnypróbálgatáskor szerencsétlenül jár, mert az oszlopfejekre épített fészkekből a fiókák szárnya könnyen a vezetékekhez érhet, így zárva az áramkört, ami a madár testén keresztülfolyva azonnali halált, de minimum égési sérüléseket okoz.

A fészek anyaga zárlatot okozhat, mivel fokozott korróziót (rozsdásodást) idéz elő az elektromos berendezésekben. Egy évek óta használt, nagy méretű fészek súlya alatt le is szakadhatnak a vezetékek. Volt már példa arra is, hogy zárlat következtében kigyulladt a fészek.

Az áramütés okai

Bármely madarat vagy más élő szervezetet akkor érhet áramütés, ha a testén halad át az elektromos áram. Ez szabadvezetékek oszlopain kétféleképpen alakulhat ki:

  • fázis-fázis zárlat – két vezető egyidejű érintésével
  • földzárlat – egy vezető és egy földelt oszlopelem (pl. kereszttartó kar vagy leesésgátló) egyidejű érintésével

Ez azt jelenti, hogy minden olyan oszlop, amelyen egy madár a szárnyaival, lábaival, fejével, vagy esős, nyirkos időben a tollaival egyidejűleg érinthet két vezetőt vagy egy vezetőt és egy földelt oszlopelemet, veszélyt jelent. A leggyakoribb a földzárlat kialakulása, mivel két vezető egyidejű érintéséhez viszonylag nagy távolságot kell áthidalnia egy madárnak, míg egy kereszttartón ülve még egy kistermetű madár is könnyen megérintheti valamelyik vezetőt.

NYÁRI PROJEKTMUNKA

Párokban is dolgozhatsz!

Kutasd fel, hogy Taktakenézen hány gólyafészek található?

Készíts fotót róla úgy, hogy beazonosítható legyen az utca!

Figyeld meg, hogy van-e kisgólya a fészekben?

Nézz utána, hogy mi oka lehet még a gólyaállomány csökkenésének? Különösen a táplálkozását gondold végig!

A projekteket év elején bemutathatod az iskolában!