MÁRTON – NAPI LIBASÁGOK

„Aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik”.

Honnan is ered a napjainkban egyre népszerűbb Márton-nap?

Szent Márton a mai Szombathely környékén született  a IV. században. A legenda szerint apja kívánságára a római légió katonája lett. Nagyon érzékeny szívű ember volt, s egy alkalommal odaadta köpenyét egy didergő koldusnak. Nem sokkal ezután otthagyta a sereget, mert nem tartotta magát igazi katonának. Megkeresztelkedett  és misszionárius lett. Hamar felfigyeltek jó cselekedeteire és püspökké jelölték. A legenda szerint Márton a ludak óljába bújt, hogy kitérjen püspökké választása elől, de a ludak gágogásukkal elárulták s így kénytelen volt a püspökséget elvállalni. Hivatását haláláig kitartóan gyakorolta, már életében is legendák keringtek jóságáról Halála után hamarosan szentté avatták.

Szent Márton püspökre emlékezve több népszokás is él, amelyek e naphoz kötődnek

November 11. körül a gyerekek lampionos felvonulásokkal, a felnőttek inkább a Márton-napi libalakomával és az újbor megkóstolásával emlékeznek rá.

 

Taktakenézi Petőfi Sándor Általános Iskola
Minden jog fenntartva
Copyright