Hogyan lett ünnep a nőnap

A nemzetközi nőnapot az ENSZ is a világnapok között tartja számon. A nőnap eredetileg a mai virágos, kedveskedős megemlékezéssel szemben munkásmozgalmi eredetű. 1857. március nyolcadikán közel negyvenezer nő sztrájkolt New York-ban egyenlő bérért és munkaidő-csökkentésért, ezért ezen a napon ünnepeljük a nők jogait az ENSZ-közgyűlés 1977-es döntése értelmében.

Magyarországon először 1913-ban tartottak nemzetközi nőnapot, de csak 1948-tól kezdték azt március nyolcadikán ünnepelni.

Akárhogy is, a nemzetközi nőnap létezik, és minden évben felhívja a figyelmünket a nőkkel szembeni hátrányos megkülönböztetésekre, illetve arra, hogy milyen nagy szerepet játszanak a családokban és a társadalomban, és mindezek ellenére a „gyengébbik nem” képviselői több területen is védtelenek és kiszolgáltatottak.

Tavasz hajnalán
Róluk emlékezünk,
A nőkről, kiknek
Életünk köszönhetjük.

Ki mindent
Megtesz értünk, a nő,
Dajkál, ápol,
És felnevel ő.

Hálánk szálljon
Lányra, anyára,
Ki a családot
Összetartja.

Szépséges nők,
Jó asszonyok,
Kívánunk boldog,
Víg nőnapot.

 

Taktakenézi Petőfi Sándor Általános Iskola
Minden jog fenntartva
Copyright